СЕДАЛГИН ПЛЮС

Мигрена

Sedalgin Plus: инструкции за употреба и рецензии

Латинско име: Sedalgin Plus

ATX код: N02BB72

Активна съставка: метамизол натрий + кофеин + тиамин (метамизол натрий + кофеин + тиамин)

Производител: Балканфарма-Дупница, АД (Балканфарма-Дупница, АД) (България)

Актуализация на описанието и снимката: 22.11.2018

Цени в аптеките: от 117 рубли.

Седалгин Плюс е комбинирано аналгетично ненаркотично лекарство, включващо аналгетик, психостимулант и витамин В.

Форма на издаване и състав

Форма за освобождаване Sedalgin Plus - таблетки: от почти бели до бели, плоски, кръгли, с линия от едната страна, с фаска от двете страни (в блистери от 10 бр., В картонена кутия 1 или 2 блистера).

1 таблетка съдържа:

  • активни вещества: метамизол натрий - 0,5 g; кофеин - 0,05 г; тиамин хидрохлорид - 0,038 75 g;
  • помощни компоненти: магнезиев стеарат - 0,006 g; талк - 0,012 g; колоиден силициев диоксид - 0,002 5 g; микрокристална целулоза - 0,045 75 g; пшенично нишесте - 0,011 g; желатин - 0,004 g.

Фармакологични свойства

Фармакодинамика

Седалгин плюс е комбинирано средство с противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие..

Действията на активните компоненти, съставляващи Седалгин плюс:

  • метамизол натрий: пиразолоново производно със слаб противовъзпалителен, антипиретичен, аналгетичен ефект, чийто механизъм е свързан с инхибиране на синтеза на простагландини чрез инхибиране на циклооксигеназата;
  • кофеин: алкалоид, който има стимулиращ ефект върху централната нервна система, главно върху вазомоторните и дихателните центрове, мозъчната кора; намалява чувството на умора, сънливост, повишава физическото и умственото представяне; увеличава бионаличността на ненаркотични аналгетици и пропускливостта на хистохематогенните бариери, като по този начин засилва техния терапевтичен ефект;
  • тиамин: водоразтворим витамин В1, помага за подобряване на неврорефлексната проводимост, участва в метаболизма.

Фармакокинетика

Характеристика на метамизол натрий:

  • абсорбция: бързо и напълно се абсорбира в стомашно-чревния тракт; TCмакс (времето за достигане на максимална концентрация в кръвната плазма) варира от 60 до 90 минути след перорално приложение;
  • разпределение: свързва се с плазмените протеини;
  • метаболизъм: метаболизира се в черния дроб; в хода на неензимната хидролиза се разцепва до 4-метиламиноантипирин с по-нататъшен метаболизъм чрез активен 4-аминоантипирин до основния метаболит - 4-ацетиламиноантипирин;
  • екскреция: 90% от основния метаболит се екскретира през бъбреците, 10% - с жлъчката; т½ (полуживот) е приблизително 10 часа.
  • абсорбция: почти напълно абсорбира; ° Смакс (максимална плазмена концентрация) се определя след 30-40 минути;
  • разпределение: бързо преминава през плацентарната и кръвно-мозъчната бариера, навлиза в кърмата;
  • екскреция: главно (включително метаболити), екскретирани през бъбреците.
  • абсорбция: абсорбцията на веществото е висока в цялото тънко черво; освободен от свързаното състояние от храносмилателни ензими, преди да бъде абсорбиран; концентрацията в кръвта е относително ниска;
  • разпределение: намира се в плазмата главно свободен тиамин, в левкоцити и еритроцити - неговите фосфорни естери; половината от общото количество се съдържа в набраздени мускули (включително миокарда), приблизително 40% - във вътрешните органи;
  • фосфорилиране: фосфорилирано в черния дроб; тиамин дифосфатът (най-активният фосфорен естер) има коензимна активност; натрупва се главно в далака, бъбреците, мозъка, сърцето и черния дроб;
  • екскреция: екскретира се през бъбреците и червата.

Показания за употреба

  • синдром на болка от различен произход, умерено или леко изразен: алгодисменорея (менструална болка), радикуларен синдром, артралгия (болки в ставите), миалгия (мускулна болка), главоболие (включително мигрена), невралгия, зъбобол (за терапия);
  • фебрилен синдром с настинки и други инфекциозни и възпалителни патологии (с установена диагноза).

Противопоказания

  • тежко бъбречно и / или чернодробно увреждане;
  • неконтролирана артериална хипертония;
  • патология на кръвната система;
  • повишено вътреочно налягане;
  • бронхоспазъм;
  • тежка атеросклероза;
  • безсъние;
  • синдром на вроден дефицит на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (дефицит на глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа);
  • възраст под 12 години;
  • бременност;
  • лактационен период;
  • индивидуална непоносимост, съдържаща се в състава на Sedalgin плюс компоненти, други производни на пиразолон фенилбутазон.

Относителни (заболявания / състояния, при наличието на които прилагането на лекарството изисква повишено внимание): чернодробна дисфункция; бъбречна дисфункция.

Инструкции за употреба на Седалгин Плюс: метод и дозировка

Седалгин Плюс таблетки се приемат през устата след хранене, сутрин.

Препоръчителната доза е 1 бр. 2-3 пъти на ден.

Максимални единични дози:

  • възрастни и деца над 16 години: 2 бр. на ден; максималната дневна доза е 6 бр. в рамките на 1-2 дни (не повече);
  • деца 12-16 години: ½ - 1 бр. 2-3 пъти на ден; максимална дневна доза - 4 бр.

Продължителност на приема на хапчета в случаите на използване на лекарството като упойка - 5 дни; като антипиретично средство - 3 дни.

Ако, докато приемате Седалгин Плюс, симптомите на заболяването продължават или се влошават, важно е да се консултирате с лекар за съвет.

Увеличаването на дневната доза на лекарството или употребата му за по-дълъг период е допустимо само под лекарско наблюдение.

Странични ефекти

  • стомашно-чревен тракт: жълтеница, холестаза, повръщане, гадене, загуба на апетит;
  • хематопоетични органи: пурпура, хемолитична анемия, агранулоцитоза, левкопения, тромбоцитопения;
  • централна нервна система: раздразнителност, замаяност, безсъние;
  • сърдечно-съдова система: нарушения на сърдечния ритъм, сърцебиене;
  • алергични реакции: бронхоспазъм, анафилактичен шок, оток на Квинке, зачервяване, сърбеж, обрив.

Предозиране

Основните симптоми: епилептични припадъци, звънене в ушите, потрепване на мускулите или треперене, повишена болка или тактилна чувствителност, главоболие, хипертермия, дехидратация, делириум, объркване, безпокойство, конвулсии, намалено / повишено отделяне на урина, нарушения на сърдечния ритъм, тахикардия, двигателна и умствена възбуда, болка в стомаха, гадене и повръщане, понякога с кръв; при остро предозиране - тонично-клонични припадъци.

Препоръчва се стомашна промивка, прием на адсорбенти (например активен въглен), лаксативи. При необходимост се провежда симптоматично лечение: на фона на епилептични припадъци - интравенозно приложение на диазепам, фенобарбитал или фенитоин и поддържане на баланса на соли и течности; на фона на хеморагичен гастрит - приложение на антиациди, стомашна промивка с ледено студен 0,9% разтвор на натриев хлорид и поддържане на оксигенация и вентилация на белите дробове.

специални инструкции

Развитието на симптомите на предозиране може да бъде прекомерна консумация на кафе или чай (кофеинови продукти), докато приемате Седалгин Плюс.

Не се препоръчва да се пие алкохол по време на лечението.

Рискът от развитие на реакции на свръхчувствителност се увеличава при полиноза и атопична бронхиална астма.

Влияние върху способността за управление на превозни средства и сложни механизми

Пациентите по време на приема на Седалгин Плюс таблетки трябва да бъдат внимателни при шофиране и извършване на потенциално опасни дейности (с оглед на възможното развитие на световъртеж).

Приложение по време на бременност и кърмене

Според инструкциите, Sedalgin Plus е противопоказан за употреба по време на бременност и кърмене..

Използване от детството

За деца под 12-годишна възраст Седалгин Плюс е противопоказан.

С нарушена бъбречна функция

  • тежка бъбречна недостатъчност: Седалгин Плюс е противопоказан;
  • бъбречна дисфункция: използвайте с повишено внимание.

При нарушения на чернодробната функция

  • тежко чернодробно увреждане: Седалгин Плюс е противопоказан;
  • чернодробна дисфункция: използвайте с повишено внимание.

Лекарствени взаимодействия

При комбинираната употреба на метамизол натрий с някои лекарства / вещества могат да се развият следните ефекти:

  • други ненаркотични аналгетици, нестероидни противовъзпалителни лекарства: взаимно усилване на токсичните ефекти на лекарствата;
  • алопуринол, орални контрацептиви, трициклични антидепресанти: повишават неговата токсичност и нарушават метаболизма на черния дроб;
  • бутадион (фенилбутазон), барбитурати и други индуктори на микрозомни чернодробни ензими: отслабват неговия ефект;
  • циклоспорин: метамизол натрий намалява концентрацията му в кръвта;
  • транквиланти, успокоителни: усилват неговия аналгетичен ефект.

Аналози

Аналози на Sedalgin Plus са: Trialgin, Benalgin, Andipal, Quatrox, Kvarelin, Santotitralgin, Tempanginol, Pentabufen, Tetralgin, Santoralgin и др..

Условия за съхранение

Съхранявайте на място, защитено от светлина и влага при температури до 25 ° C. Дръжте далеч от деца.

Срок на годност - 2 години.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Отзиви за Sedalgin Plus

Отзивите за Sedalgin Plus са двусмислени. Някои пациенти отбелязват неговата ефективност, бързо действие и ниска цена; други, напротив, липса на ефект, неприятен вкус и висока цена в аптечната верига.

Цена за Седалгин Плюс в аптеките

Приблизителната цена на таблетки Седалгин Плюс 500 mg + 50 mg + 38,75 mg: за 10 бр. в опаковката - 130–160 рубли; за 20 бр. в опаковката - 200-240 рубли.

Седалгин Плюс

Състав на Седалгин Плюс

Таблетката съдържа 500 mg метамизол Na, 50 mg кофеин и 38,75 mg тиамин хидрохлорид. Sedalgin Plus съдържа допълнителни компоненти: колоиден силициев диоксид 2,5 mg, пшенично нишесте 11 mg, микрокристална целулоза 45,75 mg, талк 12 mg, желатин 4 mg, Mg стеарат 6 mg.

Формуляр за освобождаване

Седалгин плюс се предлага под формата на таблетки. Плоски, кръгли бели таблетки с двустранен скос, опаковани в блистери по 10 броя. Всяка картонена кутия съдържа 1 или 2 блистера.

фармакологичен ефект

Лекарството има противовъзпалително, аналгетично и антипиретично действие.

Метамизол Na има лек противовъзпалителен ефект и има аналгетичен ефект. Механизмът на действие се основава на способността на пиразолоновото производно да инхибира синтеза на простагландини чрез инхибиране на циклооксигеназата.

Кофеинът има стимулиращ ефект върху функционирането на нервната система, активирайки вазомоторния център, мозъчната кора и дихателния център. Активната съставка намалява тежестта на усещането за умора и сънливост, повишава физическото и умственото представяне. Кофеинът засилва терапевтичния ефект на ненаркотичните аналгетици, повишавайки тяхната бионаличност и увеличавайки пропускливостта на хистохематогенните бариери.

Тиаминът има благоприятен ефект върху неврорефлексната проводимост, подобрява метаболизма. Известен също като витамин В1.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Индикаторите зависят от компонентите, които съставляват лекарството.

Metamizole Na се абсорбира напълно от храносмилателния тракт за доста кратък период от време. Индикаторът за максимална концентрация се записва 1-1,5 часа след приложението. Активната съставка се свързва с плазмените протеини и се метаболизира в чернодробната система. 10% от метаболитите се екскретират в жлъчката, 90% чрез бъбречната система. Полуживотът е приблизително 10 часа.

Кофеинът се абсорбира почти напълно от храносмилателния тракт. Максималното ниво на активния компонент се наблюдава след 30-40 минути. Кофеинът е в състояние да проникне в кърмата и да премине кръвно-мозъчната бариера. Метаболитите се екскретират непроменени през бъбречната система.

В тиамина след перорално приложение абсорбцията достига високи стойности и се извършва в лумена на тънките черва. Храносмилателните ензими освобождават тиамин хидрохлорид от свързаното му състояние преди абсорбция. Нивото на тиамина в кръвта е доста ниско. В плазмата може да се намери само свободен тиамин, а неговите фосфорни естери се намират в кръвните клетки: левкоцити и еритроцити. 40% от тиамина може да се намери във вътрешните органи и повече от 50% в набраздените мускули. Процесът на фосфорилиране протича в чернодробната тъкан. Тиамин дифосфатът има коензимна активност и е най-активният фосфорен естер. Той се натрупва в бъбреците, сърдечния мускул, чернодробната тъкан, далака и мозъка. Екскретира се през бъбречната система, отчасти през червата.

Показания за употреба

За какво се предписва Седалгин Плюс? Основно за облекчаване на синдрома на болката с:

  • дисменорея;
  • невралгия;
  • мигрена;
  • полиневропатия;
  • плексит;
  • възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат;
  • дегенеративна патология на мускулната тъкан;
  • зъбобол;
  • радикуларен синдром;
  • след операция.

Противопоказания

  • тромбоцитопения;
  • анемия;
  • левкопения;
  • индивидуална свръхчувствителност;
  • изразени атеросклеротични промени;
  • чернодробна порфирия;
  • кърмене;
  • съмнение за остра хирургична патология;
  • непоносимост към НСПВС;
  • язвена патология на стомашно-чревния тракт;
  • нарушения на съня;
  • носене на бременност;
  • патологична възбудимост;
  • патология на чернодробната система;
  • бронхиална астма;
  • глаукома;
  • едновременно лечение с МАО инхибитори;
  • хипертонично заболяване;
  • заболяване на бъбреците.

С повишено внимание комбинираният агент се предписва за:

  • ахалазия;
  • Исхемична болест на сърцето;
  • аритмии;
  • стеноза на пилорната част на храносмилателната система;
  • хиперпластични промени в тъканите на простатата;
  • бронхоспастични реакции;
  • хипертиреоидизъм;
  • сърдечна недостатъчност (застойна);
  • прием на лекарства, които потискат нервната система;
  • гастроезофагеален рефлукс.

Странични ефекти

Хематопоетична система:

  • пурпура;
  • левкопения;
  • тромбоцитопения (намален брой тромбоцити);
  • хемолитична форма на анемия;
  • агранулоцитоза.

Храносмилателен тракт:

  • жълтеница;
  • повръщане;
  • нарушение на апетита;
  • холестаза;
  • гадене.

Нервна система:

Сърдечно-съдовата система:

  • нарушения на ритъма;
  • усещане за учестено сърцебиене.

Алергични реакции:

Ако се появят други негативни реакции, пациентът трябва да се консултира с лекар, като спре да приема Седалгин Плюс.

Инструкции за употреба (Метод и дозировка)

Лекарството се приема през устата. Таблетката трябва да се приема с вода. В случай на синдром на болка, 1 таблетка се предписва три пъти на ден. Ако е неефективен, броят на таблетките може да бъде увеличен до 6 броя на ден. В педиатричната практика ½ таблетки се предписват три пъти на ден, но не повече от 4 броя.

Предозиране

Проявява се като обрив по кожата. По-рядко се регистрират тремор на крайниците, анафилактичен шок, халюцинации, клинична картина, подобна на болестта на Мениер. Значителен излишък от препоръчаните дози може да доведе до загуба на съзнание, сериозни промени в сърцето, нервната система, кръвта. Необходимо е прочистване на стомаха и червата от остатъци от лекарства, предписване на сорбенти и провеждане на постсиндромно лечение. Не е разработен специфичен антидот за Sedalgin Plus. Когато се диагностицира хеморагичен гастрит, се извършва промивка на стомаха със студен разтвор на NA хлорид (0,9%) и се прилагат антиациди. Ако е необходимо, се извършва оксигенация, поддържа се вентилация на белите дробове. При епилептични припадъци фенитоинът и диазепамът се прилагат интравенозно. Важно е нивото на течностите и солите да се поддържа на необходимото ниво.

Взаимодействие

Натриевият метамизол е в състояние да засили токсичния ефект на други лекарства. Лекарства, които повишават токсичността на Седалгин Плюс и нарушават метаболизма на неговите компоненти:

Индукторите на микрозомални ензими (Butadion, барбитурати) отслабват ефекта на лекарството. Натриевият метамизол е в състояние да намали нивото на циклоспорин в кръвта. Аналгетичният ефект на Седалгин Плюс се засилва чрез приемане на транквиланти и други успокоителни.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Производителят има ограничена температура на съхранение - до 25 градуса. Ограничете достъпа на децата до мехури.

Срок на годност

специални инструкции

Симптомите на предозиране могат да се появят и при прекомерна консумация на продукти с високо съдържание на кофеин (кафе, чай) от пациента. При заболявания на бъбреците и черния дроб се препоръчва допълнителен преглед. Рискът от развитие на алергичен отговор е по-висок при пациенти, страдащи от полиноза, бронхиална астма (атопична форма). Неприемливо е да приемате алкохолни напитки едновременно с приемането на лекарства.

Какво помага на Седалгин Плюс?

Към днешна дата фармацевтичните компании са разработили много лекарства, които имат мощни аналгетични и антипиретични ефекти. Най-популярният и евтин е Седалгин плюс. Преди да използвате лекарство за лечение, трябва да прочетете описанието на лекарството.

"Седалгин плюс": форма на освобождаване, състав

Най-ефективните от всички болкоуспокояващи са комбинираните лекарства. Поради комбинацията от две или повече активни вещества терапевтичният ефект се проявява много по-бързо. Ето защо "Седалгин плюс" придоби широка популярност.

Това лекарство, съгласно инструкциите, принадлежи към групата на ненаркотичните аналгетици-антипиретици. Въз основа на тези данни се смята, че лекарството е ефективно за облекчаване на болка с различна етиология. "Седалгин плюс" се произвежда под формата на таблетки за перорално приложение.

Всяка таблетка има закръглена форма, опакована в блистери от фолио по 10 броя. Контурните клетки са опаковани в картонени кутии от 1-2 парчета, заедно с описание на лекарството.

Съставът на "Седалгин плюс" е многокомпонентен. Всяка таблетка съдържа:

  • тиамин хидрохлорид;
  • метамизол натрий;
  • кофеин.

Допълнителни компоненти са: пшенично нишесте, магнезиев стеарат, желатин, микрокристална целулоза, медицински талк, силициев диоксид.

Натриев метамизол

Това вещество принадлежи към противовъзпалителните лекарства от нестероидната група. По-известното име на натриевия метамизол е аналгин. Има подчертан аналгетичен ефект, както и умерен антипиретик. Веществото инхибира образуването на простагландини - медиатори на източника на възпаление.

След прием на метамизол, той се абсорбира бързо. Максималното количество на лекарството в кръвната плазма се записва след 1-1,5 часа. Веществото се метаболизира в черния дроб, около 90% се екскретира през бъбреците, останалото се екскретира в жлъчката.

Кофеин

Това вещество стимулира мозъчната кора, помага за нормализиране на функционирането на дихателния, нервния център. Кофеинът намалява чувството на сънливост, елиминира последиците от умора, повишава работоспособността на тялото, намалява тежестта на болката.

Действието на компонента започва след 0,5-1 часа. Метаболитите се екскретират предимно чрез бъбреците..

Тиамин

Второто име на това вещество е витамин В1. Той помага за усвояването на глюкозата, подобрява проводимостта на нервните импулси и нормализира функционирането на щитовидната жлеза. Веществото се абсорбира в тънките черва. Тиаминът има способността да се натрупва в черния дроб, сърцето и бъбреците. Излишното количество се отделя с урината, изпражненията.

Показания за употребата на "Седалгин плюс"

Според описанието на лекарството е необходимо да приемате лекарството за облекчаване на болка с всякаква етиология. Също така, лекарството е показано за намаляване на телесната температура, която се е повишила в резултат на вирусна или бактериална инфекция. "Седалгин плюс" помага срещу следните заболявания, състояния, придружени от болка:

  • болка при прищипване на нервните корени при заболявания на гръбначния стълб;
  • артралгия с атрофични промени в ставите;
  • мигрена, зъбобол;
  • плексит;

Основното предимство на това лекарство пред други болкоуспокояващи е липсата на хипнотичен ефект. За да избегнете други нежелани реакции, преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с лекар..

Начин на приложение, характеристики на дозировката

Вземете "Седалгин плюс" през устата след хранене с необходимото количество чиста вода. Средната доза за възрастни е 3 таблетки на ден. В случай на синдром на остра болка се допуска увеличаване на дозата до 6 таблетки. Деца на възраст 12-16 години могат да бъдат взети от? таблетки 2-3 пъти на ден.

За облекчаване на болката лекарството може да се приема не повече от 5 дни, докато се бори с температурата само 3 дни. При максимална доза лечението не трябва да надвишава два дни.

Кой не трябва да приема лекарството?

"Седалгин плюс" има много противопоказания. На първо място, не е разрешено да се приема на тези пациенти, които са диагностицирани с непоносимост към активните съставки. В допълнение, употребата на лекарството не се препоръчва при следните патологии:

  • проблеми със стомашно-чревната система;
  • дисфункция на хематопоезата;
  • бъбречна, чернодробна недостатъчност;
  • инфаркт на миокарда;

По време на бременност употребата на лекарството е възможна само след консултация с лекар, претегляне на възможните рискове за плода и ползи за майката.

Тъй като лекарството преминава в кърмата, употребата му по време на кърмене е забранена..

Категорично е забранено приемането на лекарството от деца под 12-годишна възраст.

Странични ефекти по време на лечението

Когато използвате "Седалгин плюс" като упойка, могат да възникнат отрицателни реакции на тялото. Следните отклонения са най-чести:

  • намален апетит, гадене, повръщане;
  • нарушения на сърдечния ритъм;
  • проблеми със съня;
  • виене на свят;
  • прекомерна нервна възбудимост.

В допълнение, по време на лекарствената терапия често се срещат алергични реакции. Те се изразяват с обрив, подуване на тъканите на лицето, горните крайници, копривна треска и много други неприятни симптоми..

При дълъг курс на лечение някои кръвни параметри могат да се променят.

Появата на неприятни симптоми след прием на лекарството, трябва да се консултирате с лекар. Може да се наложи да отмените или замените лекарството.

Превишаване на дневната доза

Предозирането на описаното лекарство може да бъде придружено от други неприятни симптоми. Ако случайно е погълнат голям брой таблетки, се записва следното:

  • силно главоболие;
  • шум в ушите;

В случай на предозиране трябва незабавно да се свържете с медицинско заведение. Няма специфичен антидот. Първата помощ се основава на стомашна промивка и прием на ентеросорбент.

Лекарства, подобни по действие

В някои случаи, когато приложението на "Седалгин плюс" не може да бъде разрешено, е необходимо лекарството да бъде заменено с аналог. Сред съвременните болкоуспокояващи, които са сходни по действие, могат да се разграничат:

ИмеАктивно веществоПроизводителЦена (рубли)
Беналгинтиамин + кофеин + метамизол натрийАЛКАНФАРМА-ДУПНИЦА АД50
"Андипал Акрихин"бендазол + метамизол натрий + папаверин + фенобарбиталАкрихин40
"Взех"метамизол натрий + питофенон + фенпивериниев бромидMicro Labs LTD80
"Пенталгин"Парацетамол + напроксен + кофеин + дротаверин хидрохлорид + фенирамин малеатФармстандарт-Лексредства ОАО90
"Тетралгин"метамизол натрий + темпидонFPC PharmVILAR CJSC90

Най-често се налага подмяна на лекарството в детска възраст, тъй като приемът на "Седалгин плюс" под 12 години е забранен. В този случай не си струва да избирате болкоуспокояващи сами, необходим е медицински съвет. При липса на ефект от терапията трябва да се свържете с медицинско заведение.

Споделете с приятелите си

Направете нещо полезно, няма да отнеме много време

Седалгин плюс - състав, инструкции за употреба, дозировка, странични ефекти и цена

Има много различни болкоуспокояващи и антипиретични лекарства, които са в голямо търсене сред населението. Сред такива лекарства особено популярни са таблетките на базата на натриев метамизол - Седалгин плюс. Преди да започнете лечение с това лекарство, трябва да прочетете инструкциите за употреба, противопоказанията и списък на страничните ефекти.

Какво представляват Седалгин Плюс таблетки

Днес комбинираните болкоуспокояващи са широко разпространени, които се оказват по-ефективни от аналозите, състоящи се от един активен компонент. Едно от тези лекарства е Седалгин Плюс. Поради сложния и компетентно комбиниран състав, лекарството не само премахва синдрома на болката, но също така има антипиретични и противовъзпалителни ефекти..

Каква помощ

Както се казва в инструкциите за хапчетата, Sedalgin е лекарство от групата на ненаркотичните аналгетици-антипиретици. Въз основа на тези данни можем да заключим, че лекарството ще бъде ефективно, ако е необходимо спешно облекчаване на синдрома на болката с различна етиология. Като се има предвид, че в състава няма силни наркотични ензими, лекарството ще помогне само при умерена или лека болка.

Състав на препарата

Седалгин се предлага под формата на бели, плоски, кръгли таблетки за перорално приложение. Опаковани са в блистери по 10 броя. Една картонена кутия съдържа 1 или 2 блистера плюс инструкции за употреба. Помощни вещества: пшенично нишесте, колоиден силициев диоксид, желатин, талк, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза. Основният състав на лекарството Седалгин е многокомпонентен, това включва:

  • тиамин хидрохлорид - 39 mg / таб.;
  • метамизол натрий - 500 mg / таб.
  • кофеин - 50 mg / таб.

Натриев метамизол

Представителят на групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства се отнася до производни на пиразолон. В Русия натриевият метамизол е по-известен като аналгин. Веществото има аналгетични и слаби антипиретични свойства. Принципът му на работа се основава на потискане на синтеза на простагландини, които са основните медиатори на болката във фокуса на възпалението..

След перорално приложение метамизолът се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. Максималната концентрация в кръвната плазма се достига след 60-90 минути. Аналгинът се свързва с плазмените протеини и се метаболизира в черния дроб поради активната работа на неговите ензими. 90% от метаболитите се екскретират през бъбреците, 10% се екскретират в жлъчката. Полуживотът отнема около 10 часа.

  • 8 вкусни рецепти за чийзкейк за 5 минути
  • Как да свържете телевизора си с интернет
  • Кайма за котлети: рецепти със снимки

Кофеин

Веществото има стимулиращ ефект върху мозъчната кора. Активната съставка подобрява работата на дихателните, вазомоторните и нервните центрове. Кофеинът намалява сънливостта, облекчава умората, повишава ефективността и помага за намаляване на тежестта на главоболието. Веществото се абсорбира в кръвта от храносмилателния тракт и се разпределя напълно в тялото за 30-40 минути. Кофеиновите метаболити се екскретират през бъбреците.

Тиамин

По-известен като витамин В1. Той е отговорен за усвояването на глюкозата, има благоприятен ефект върху неврорефлексната проводимост и спомага за подобряване на функционирането на щитовидната жлеза. След приема на таблетката абсорбцията на тиамин се получава в тънките черва. Преди да се абсорбира, витаминът се разгражда частично до фосфорни естери. Тиаминът има способността да се натрупва в сърцето, черния дроб, далака, бъбреците и мозъка. Излишното вещество се отделя с изпражненията и урината.

Седалгин плюс - показания за употреба

Лекарството няма хипнотичен ефект, но реализира ефекта му поради инхибирането на простагландините в периферията. Според инструкциите, пиенето на хапчета е необходимо за борба с различни видове болка. Лекарството се използва също за намаляване на симптомите на треска, причинени от вирусни или бактериални инфекции. Основните показания за предписване на лекар от лекар са следните диагнози или състояния на пациента:

  • радикуларен синдром - тъпа, болезнена болка, причинена от нарушение на нервно влакно при патологии на гръбначния стълб;
  • артралгия в резултат на действието на дегенеративни или възпалителни процеси в ставите;
  • мускулни болки от различен произход;
  • зъбобол;
  • мигрена;
  • полиневропатия;
  • плексит;
  • периода на възстановяване след операция;
  • алгодисменорея - болка по време на менструация.

Инструкции за употреба

Седалгин таблетки се приемат през устата след хранене. Лекарството не се дъвче и трябва да се измие с много вода. Ако е необходимо да се постигне бърз ефект, таблетките се натрошават до прахообразно състояние и се разбъркват в половин чаша вода. Проявата на някакви странични ефекти трябва да бъде основа за спиране на лечението и причина да се консултирате с лекар..

Дозировка

Според инструкциите, броят на хапчетата зависи от възрастта на пациента. Дневните дози на лекарството са:

  • за възрастни и деца над 16 години средната терапевтична доза не трябва да надвишава 3 таблетки на ден, които трябва да се приемат на редовни интервали;
  • максималната дневна доза за възрастни е не повече от 6 таблетки;
  • за деца от 12 до 16 години препоръчителната доза е 0,5 или 1 таблетка 2-3 пъти дневно;
  • максимална дневна доза за деца - 4 таблетки.

Продължителност на приема

Разрешено е употребата на лекарството в максимално допустимите дозировки на лекарството само за два дни. Продължителността на употребата на лекарството за анестезия не трябва да надвишава пет дни, когато седалгин плюс като антипиретично средство - не повече от три дни. В случай, че симптомите след завършване на пълния курс на симптоматично лечение не изчезнат или интензивността им започне да се увеличава, трябва да се консултирате с лекар.

Предозиране

Обезболяващото лекарство се отпуска от аптеките без рецепта, което често се злоупотребява от пациентите, без да се спазват препоръките от инструкциите. Превишаването на дозата, дадена от производителя, може да доведе до сериозни странични ефекти и дори да се обадите на линейка. Ако случайно вземете допълнително хапче и забележите неприятни симптоми, незабавно посетете Вашия лекар.

Възможно ли е да увеличите дневната доза за прием самостоятелно

В случай на болки в ставите, мигрена, зъбобол, здравните работници предписват анестетично лекарство в дозировка, която съответства на възрастта на пациента, диагностицирана и препоръчана от производителя на хапчетата. Удвояването или утрояването на дозата на лекарството няма да даде бърз ефект, а само ще допринесе за появата на вредни странични ефекти. Ако стандартната дневна доза не даде очаквания ефект, не приемайте допълнителни хапчета, по-добре е да помолите Вашия лекар да замени Седалгин Плюс с аналог.

  • Лечение на напукани пети у дома
  • Какво да готвя вкусни тиквички
  • Защо райската ябълка е полезна?

Прием на Седалгин Плюс, докато консумирате кофеинови продукти

Не пийте таблетките с алкохолни напитки, кофеин или силен чай. Не се препоръчва да се консумират тези напитки след приема на хапчето. Препоръките са просто обосновани. Кафето, силният чай и някои други продукти съдържат кофеин, който в нормални дневни дози вече е включен в Sedalgin Plus. Тази комбинация от продукти и таблетки може да доведе до симптоми на предозиране и да влоши състоянието на пациента..

Симптоми на отравяне с наркотици

Нежеланите реакции могат да се проявят от сърдечно-съдовата, нервната система или дихателната система. Основните симптоми на предозиране са:

  • гадене, евентуално повръщане с примеси от кръв;
  • двигателна или нервна възбуда;
  • болка в епигастриалната област;
  • тахикардия;
  • увеличаване или намаляване на обема на урината;
  • нарушение на сърдечния ритъм;
  • объркване на съзнанието, реч;
  • хипертермия;
  • мигрена;
  • дехидратация на организма;
  • крампи на крайниците;
  • повишена тактилна чувствителност на кожата;
  • епилептични припадъци;
  • шум в ушите;
  • виене на свят;
  • нервен тик.

Лечение на предозиране

ако случайно приемете двойна доза хапчета и се почувствате зле, трябва спешно да се консултирате с лекар или да се обадите на линейка. Първата помощ на жертвата се състои в извършването на следните мерки:

  1. На пациента се прави стомашна промивка, след което се предписват сорбенти: активен въглен, Enterosgel или други.
  2. Когато се появят симптоми на хеморагичен гастрит, стомахът се измива с разтвор на натриев хлорид, прилагат се антиациди.
  3. Ако дишането е затруднено, на пострадалия се предписва оксигенация или изкуствена вентилация на белите дробове на устройството.
  4. В случай на епилептични припадъци, инжекцията на Diazepam се прилага интравенозно, допълнително се предписва Phenytoin или Phenobarbital.
  5. Във всички случаи, след отравяне, балансът на течността и солта в организма се наблюдава постоянно, докато се възстанови напълно..

Странични ефекти и противопоказания

Като правило седалгин се понася добре от пациентите, само понякога са възможни нежелани странични ефекти. Отрицателните реакции се проявяват от следните органи и системи:

  • храносмилателен тракт - намален апетит, гадене, развитие на жълтеница, повръщане;
  • сърце и кръвоносни съдове - артериална хипертония, сърцебиене;
  • централна нервна система - виене на свят, безсъние, нервна раздразнителност;
  • хематопоеза - хемолитична анемия, тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза;
  • алергични реакции - уртикария, сърбеж, кожен обрив, оток, анафилактичен шок, бронхоспазъм.

Лекарството може да повлияе на скоростта на психомоторните реакции, поради което е по-добре да откажете да шофирате и да работите със сложни механизми по време на лечението. Пациентите с атопична бронхиална астма имат повишен риск от развитие на алергични реакции. Другите противопоказания включват редица такива патологични и физиологични състояния:

  • свръхчувствителност към един от компонентите на лекарството;
  • вроден дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • повишено вътреочно налягане;
  • тежка атеросклероза;
  • хипертония;
  • аритмия;
  • язвени заболявания на храносмилателния тракт;
  • анемия;
  • инфаркт на миокарда.

Заявление за деца под 12 години

Предписването на Sedalgin Plus на малко дете е потенциално опасно. Препаратите с аналгин или негови производни поради недостатъчно развитие на детския организъм могат да причинят сериозни усложнения по време на лечението, едно от които е синдромът на Рей. Това състояние се характеризира с лекарствено отравяне с увреждане на мозъчната кора и развитие на чернодробно-бъбречна недостатъчност.

Седалгин Плюс по време на бременност

Лекарството е противопоказано по време на бременност поради отрицателния ефект върху функциите на хемопоетичната система и повишеното натоварване на бъбреците. Кофеинът в това лекарство преминава в кърмата. Поради тази причина не се препоръчва употребата на лекарството по време на кърмене. При липса на аналози е необходимо да се прекъсне лактацията по време на лечението. Можете да възобновите храненето след 2-3 дни..

При нарушения на чернодробната и бъбречната функция

Поради факта, че основната трансформация на активните компоненти на лекарството в метаболити се извършва с помощта на чернодробни ензими и бъбреците извършват отнемането, Sedalgin може да се използва при пациенти с умерена чернодробна или бъбречна недостатъчност само под строг медицински контрол. Такова лечение на синдрома на болката е строго забранено за подобни заболявания с тежък ход..

Взаимодействие с лекарствени продукти

Принципът на действие на лекарството, когато се комбинира с други лекарства, е описан в таблицата:

Лекарство или група лекарства

Едновременна употреба със Sedalgin Plus

Хепатотоксични лекарства, орални контрацептиви, алопуринол

риск от чернодробна токсичност

взаимно засилване на токсичните ефекти

отслабване на действието на метамизол натрий

Успокоителни и транквиланти

засилват аналгетичния ефект

намаляване на ефективността на антикоагулантите

засилват аналгетичния ефект

съществува риск от силно намаляване на телесната температура

шансът за развитие на алергични реакции се увеличава

има намаляване на концентрацията на активните компоненти на циклоспорин

Седалгин плюс цена

Можете да закупите таблетки Седалгин онлайн или в аптека. Цената на лекарството зависи от цените във вашия регион и обема на опаковката. Приблизителните цени за региона на Москва са показани в таблицата:

Разходи за аптека, рубли

Видео

Отзиви

Inna, 29-годишна Тя започна да приема Sedalgin Plus по препоръка на терапевт, когато дойде при него със силно главоболие. В сравнение с други болкоуспокояващи, след тези хапчета болката отшумява почти моментално. Има обаче съществен недостатък: ако вземете хапче вечер, може да е трудно да заспите, така че е по-добре да пиете лекарството преди обяд.

Алла, 34 г. Менструацията ми започва много болезнено. Първият ден без болкоуспокояващи дори е трудно да се ходи, затова пия Седалгин. Ако прочетете инструкциите, ще се уплашите - има много странични ефекти, но те никога не са ми се появили. Винаги нося тези хапчета в чантата си, те ми помагат от всякакви болки и дори се справям с първите симптоми на настинка..

Елена, 41-годишна Често имам мигрена, особено когато времето е на път да се промени. Лекарството, което винаги купувам, не беше налично. Фармацевтът предложи таблетки Седалгин Плюс да го замени. След като взех първото хапче, кръвното ми налягане спадна, въпреки че съпругът ми понасяше това лекарство нормално. Мисля, че за такива пари е по-добре да си купите няколко опаковки прост Analgin.

Инструкции за употреба на Sedalgin® Plus (Sedalgin Plus)

Притежател на разрешението за употреба:

Контакти за запитвания:

Активни вещества

Доза от

рег. No: P N012776 / 01 от 11.11.08 г. - Безсрочно Дата на пререгистрация: 10.11.17 г.
Седалгин ® Плюс

Форма на освобождаване, опаковка и състав на лекарството Sedalgin ® Plus

Бели до почти бели таблетки, кръгли, плоски, скосени от двете страни и с делителна черта от едната страна.

1 раздел.
метамизол натрий500 mg
кофеин50 mg
тиамин хидрохлорид38,75 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза - 45,75 mg, пшенично нишесте - 11 mg, желатин - 4 mg, колоиден силициев диоксид - 2,5 mg, талк - 12 mg, магнезиев стеарат - 6 mg.

10 броя. - блистери (1) - картонени кутии с първи контрол на отваряне.
10 броя. - блистери (2) - картонени кутии с първи контрол на отваряне.

фармакологичен ефект

Комбинирано лекарство, има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти.

Натриевият метамизол е производно на пиразолон и има аналгетичен, антипиретичен и слаб противовъзпалителен ефект, чийто механизъм е свързан с инхибиране на синтеза на простагландини поради инхибиране на COX.

Кофеинът има стимулиращ ефект върху централната нервна система, главно върху мозъчната кора, дихателните и вазомоторните центрове. Повишава умствената и физическата работоспособност, намалява сънливостта, умората. Кофеинът повишава пропускливостта на хистохематогенните бариери и увеличава бионаличността на ненаркотични аналгетици, като по този начин засилва терапевтичния ефект.

Тиаминът (витамин В 1) участва в метаболизма, подобрява неврорефлексната проводимост.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните свойства на Sedalgin ® Plus зависят от фармакокинетиката на неговите компоненти.

След перорално приложение метамизол натрий се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. C max в плазмата се достига средно 60-90 минути след приложението. Той се свързва с плазмените протеини и се метаболизира в черния дроб. По пътя на неензимната хидролиза той се разцепва до 4-метиламиноантипирин с по-нататъшен метаболизъм чрез активен 4-аминоантипирин до 4-ацетиламиноантипирин - основният метаболит, 90% от който се екскретира чрез бъбреците и 10% - с жлъчката. T 1/2 е около 10 часа.

Кофеинът, който е част от лекарството, се абсорбира почти напълно от стомашно-чревния тракт. C max в плазмата се определя след 30-40 минути. Той бързо преминава през BBB и плацентарната бариера. Прониква в кърмата. Екскретира се предимно чрез бъбреците непроменен и под формата на метаболити.

След перорално приложение абсорбцията на тиамин е висока и се проявява в тънките черва. Преди абсорбцията на тиамин, хидрохлоридът се освобождава от свързаното състояние чрез храносмилателни ензими. Концентрацията на тиамин хидрохлорид в кръвта е относително ниска. В плазмата свободният тиамин се намира главно, в еритроцитите и левкоцитите - неговите фосфорни естери. Половината от общия брой се намира в набраздени мускули (включително миокарда) и около 40% във вътрешните органи. Фосфорилирането се случва в черния дроб. Най-активният фосфорен естер е тиамин дифосфатът, който има коензимна активност. Натрупва се главно в черния дроб, сърцето, мозъка, бъбреците, далака. Екскретира се през червата и бъбреците.

Показания за лекарството Sedalgin ® Plus

Синдром на умерена или лека болка от различен произход:

  • главоболие (включително мигрена);
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • мускулна болка (миалгия);
  • болки в ставите (артралгия);
  • радикуларен синдром;
  • менструална болка (алгодисменорея).

Трескав синдром с "настинки" и други инфекциозни и възпалителни заболявания (с установена диагноза).

Отворете списъка с кодове на ICD-10
Код на ICD-10Индикация
G43Мигрена
J06.9Остра инфекция на горните дихателни пътища, неуточнена
J10Грип поради идентифициран сезонен грипен вирус
K08.8Други уточнени промени в зъбите и техните поддържащи апарати (включително зъбобол)
М25.5Болки в ставите
М54.1Радикулопатия
М54.3Ишиас
М54.4Лумбаго с ишиас
М79.1Миалгия
М79.2Невралгия и неврит, неуточнени
N94.4Първична дисменорея
N94.5Вторична дисменорея
R50Треска с неизвестен произход
R51Главоболие
R52.0Остра болка
R52.2Други постоянни болки (хронични)

Схема на дозиране

Лекарството се приема през устата след хранене, по 1 таб. 2-3 пъти сутрин.

Възрастни и юноши на възраст над 16 години: максималната единична доза е 2 таблетки, максималната дневна доза е 6 таблетки. в рамките на не повече от 1-2 дни.

Деца на възраст от 12 до 16 години: 1/2 таб. или 1 раздел. 2-3 пъти на ден Максималната дневна доза е 4 таба..

Продължителност на приема - не повече от 5 дни, когато се предписва като упойка и 3 дни като антипиретично средство.

Ако симптомите продължават или се влошават, потърсете медицинска помощ.

Увеличаването на дневната доза на лекарството или продължителността на лечението е възможно само под наблюдението на лекар..

Страничен ефект

От страна на храносмилателната система: загуба на апетит, гадене, повръщане, холестаза, жълтеница.

От хематопоетичната система: тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза, хемолитична анемия, пурпура.

От страна на нервната система: безсъние, замаяност, повишена раздразнителност.

От сърдечно-съдовата система: сърцебиене, аритмия.

Алергични реакции: кожен обрив, сърбеж, зачервяване, оток на Квинке, анафилактичен шок; бронхоспазъм.

Пациентът трябва да информира лекуващия лекар за всички нежелани реакции, които се появяват при употребата на лекарството.

Противопоказания за употреба

  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • тежка чернодробна недостатъчност;
  • бронхоспазъм;
  • заболявания на кръвната система;
  • безсъние;
  • неконтролирана артериална хипертония;
  • тежка атеросклероза;
  • повишено вътреочно налягане;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (синдром на вроден дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа);
  • бременност;
  • лактационен период (кърмене);
  • деца под 12 години;
  • свръхчувствителност към лекарствените компоненти;
  • свръхчувствителност към други производни на пиразолон (включително фенилбутазон).

Предпазни мерки: нарушена чернодробна и / или бъбречна функция.

Приложение по време на бременност и кърмене

Заявление за нарушения на чернодробната функция

Противопоказание: тежко чернодробно увреждане.

Предпазни мерки: нарушена чернодробна и / или бъбречна функция.

Приложение за нарушена бъбречна функция

Противопоказание: тежка бъбречна недостатъчност.

Предпазни мерки: нарушена чернодробна и / или бъбречна функция.

Приложение при деца

специални инструкции

Прекомерната консумация на кофеин-съдържащи продукти (чай, кафе) по време на лечението може да причини симптоми на предозиране.

Да се ​​използва с повишено внимание и под лекарско наблюдение при пациенти с нарушена чернодробна или бъбречна функция..

При пациенти с атопична бронхиална астма, полиноза има повишен риск от развитие на реакции на свръхчувствителност.

Не се препоръчва едновременната употреба на лекарството с алкохолни напитки.

Влияние върху способността за шофиране и използване на механизми

Пациентите трябва да бъдат внимателни при шофиране, работа с механизми и други дейности, изискващи повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции, тъй като при приема на лекарството може да се развие световъртеж.

Предозиране

Симптоми: гадене и повръщане понякога с кръв, болка в стомаха, умствена и двигателна възбуда, тахикардия, сърдечни аритмии, вероятно намаляване или увеличаване на отделянето на урина, конвулсии, безпокойство, объркване, делириум, дехидратация, хипертермия, главоболие, повишена тактилна или чувствителност към болка, треперене или мускулни потрепвания; звънене в ушите, епилептични припадъци (с остро предозиране - тонично-клонични).

Лечение: стомашна промивка, предписване на адсорбенти (например активен въглен), слабителни лекарства. При необходимост се извършва симптоматична терапия. При хеморагичен гастрит - приложение на антиациди и стомашна промивка с ледено студен 0,9% разтвор на натриев хлорид; поддържане на вентилация и оксигенация; при епилептични припадъци - IV диазепам, фенобарбитал или фенитоин; поддържане на баланса на течности и соли.

Лекарствени взаимодействия

При едновременната употреба на метамизол натрий с други ненаркотични аналгетици, НСПВС могат да доведат до взаимно засилване на токсичните ефекти.

Трицикличните антидепресанти, оралните контрацептиви, алопуринолът нарушават метаболизма на метамизол натрий в черния дроб и повишават неговата токсичност.

Барбитурати, фенилбутазон (бутадион) и други индуктори на микрозомни чернодробни ензими отслабват ефекта на натриевия метамизол.

Едновременната употреба на метамизол натрий с циклоспорин намалява концентрацията на последния в кръвта.

Успокоителните и транквилантите усилват аналгетичния ефект на метамизол натрий.

Условия за съхранение на лекарството Sedalgin ® Plus

Лекарството трябва да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура не по-висока от 25 ° C.