Саридон

Удар

Саридон е комбинирано лекарство, съдържащо парацетамол, кофеин и пропифеназон. Парацетамол и пропифеназон имат аналгетично, антипиретично и противовъзпалително действие. Кофеинът намалява сънливостта и умората, има ефект върху сърдечно-съдовата система: увеличава сърдечната честота, повишава кръвното налягане по време на хипотония и в тази комбинация засилва аналгетичния ефект на останалите компоненти.

Показания за употреба:
Лекарството Saridon се използва за облекчаване на болка с различна етиология, включително: главоболие, зъбобол, мигрена, невралгия, миалгия, ишиас, посттравматична и следоперативна болка, дисменорейна болка.
За намаляване на повишената телесна температура при настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания.

Начин на приложение:
Обикновено се прилага перорално по 1 таблетка Саридон - 3-4 пъти на ден.
Максималната единична доза за възрастни е 2 таблетки, дневната доза е 6 таблетки.
Продължителността на приема е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.
За юноши на възраст 12-18 години -1/2 -1 таблетка 2-3 пъти на ден. Таблетките се препоръчват да се приемат след хранене с много течност..

Странични ефекти:
В терапевтични дози Saridon обикновено се понася добре. Понякога са възможни алергични кожни реакции, гадене, повръщане, сърцебиене, световъртеж, нарушения на съня.
Рядко - нарушения в кръвоносната система (тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза).
При продължителна употреба във високи дози са възможни хепатотоксични и нефротоксични ефекти.

Противопоказания:
Противопоказания за употребата на Саридон са: свръхчувствителност към компонентите на лекарството, тежка чернодробна или бъбречна дисфункция, генетично отсъствие на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, глаукома, анемия, левкопения, свръхвъзбудимост, безсъние, исхемична болест на сърцето, ангина пекторис.
Употребата по време на бременност и кърмене е нежелана. Деца под 12 години. Не трябва да се комбинира с пиене на алкохолни напитки.
Използва се с повишено внимание при пациенти в напреднала възраст, пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция Прекомерната консумация на кофеинови продукти (чай, кафе) по време на лечението може да причини симптоми на предозиране.

Бременност:
По време на бременност приемът на Саридон е противопоказан..

Взаимодействие с други лекарствени продукти:
Избягвайте едновременната употреба на лекарството Saridon с барбитурати, антиконвулсанти, рифампицин, карбамазепин и алкохолни напитки.
Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол.
Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.
Пропифеназон засилва ефекта на пероралните антидиабетни средства и антикоагуланти, намалява ефективността на калий-съхраняващите диуретици.

Предозиране:
Признаци на остро отравяне със Саридон: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия.
Жертвата трябва да се подложи на стомашна промивка, да предпише адсорбенти (активен въглен) и да се консултира с лекар.

Условия за съхранение:
Да се ​​съхранява при температури под 30 ° C, недостъпни за деца.

Формуляр за издаване:
Саридон - таблетки.
10 таблетки в блистер.

Състав:
1 таблетка Саридон съдържа:
Парацетамол. 250,0 mg
Пропифеназон. 150,0 mg
Кофеин. 50,0 mg
Помощни вещества: микрокристална целулоза, царевично нишесте, талк, магнезиев стеарат, казеин формалдехид, метилхидроксипропил целулоза, фино диспергиран безводен силиций.

Саридон

Състав

1 таблетка съдържа кофеин / пропифеназон / парацетамол в съотношение 50/150/250 mg - активни съставки.

Допълнителни съставки: безводен фин силициев диоксид, микрокристална целулоза, казеин формалдехид, царевично нишесте, метил хидроксипропил целулоза, талк, магнезиев стеарат.

Формуляр за освобождаване

Саридон се произвежда под формата на таблетки № 10 в опаковка.

фармакологичен ефект

Обезболяващо (обезболяващо), антипиретично.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Саридон е лекарство с комбинирано действие, при което активните съставки взаимно се допълват и усилват ефективността..

Коригираните дози пропифеназон и парацетамол имат по-забележими антипиретични, аналгетични и противовъзпалителни ефекти.

Кофеинът помага за намаляване на чувството на умора и сънливост, а също така влияе върху работата на сърдечно-съдовата система (повишава кръвното налягане и увеличава сърдечната честота). В тази комбинация от активни съставки и в случай на хипотония кофеинът действа като усилвател на аналгетичния ефект на другите две лекарства.

Показания за употреба

Приемът на Саридон е показан при болезнени усещания с различна етиология, по-специално:

  • дисменорейна болка;
  • главоболие;
  • ишиас (възпаление и заклещване на седалищния нерв);
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • болка при мигрена;
  • следоперативна и посттравматична болка;
  • миалгия;
  • инфекциозни, настинки и възпалителни болезнени състояния, с цел понижаване на температурата.

Противопоказания

Употребата на Саридон е забранена, когато:

  • тежки патологии на бъбреците и / или черния дроб;
  • свръхчувствителност към съставките на лекарствата;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • анемия;
  • глаукома;
  • левкопения;
  • безсъние;
  • повишена възбудимост;
  • ангина пекторис и исхемична болест на сърцето;
  • на възраст под 12 години.

Странични ефекти

Употребата на Saridon в терапевтични дози обикновено се понася без никакви негативни последици. Рядко се наблюдават алергични прояви (главно от кожата), гадене, повишен сърдечен ритъм, повръщане, нарушения на съня, замаяност.

Понякога се забелязват нарушения на кръвоносната система, проявяващи се с тромбоцитопения, агранулоцитоза или левкопения.

В случай на продължителна употреба на големи дози от лекарството са регистрирани случаи на неговите нефротоксични и хепатотоксични ефекти..

Саридон, инструкции за употреба

Саридон таблетки са предназначени за перорално (орално) приложение. Предпочитаното време за прием на таблетките е след хранене, с голямо количество вода.

Обикновено препоръчителната доза е една таблетка, приета 3-4 пъти на всеки 24 часа.

Максимално допустимата едноетапна доза за възрастни се счита за прием на 2 таблетки наведнъж, препоръчително е да не се превишава доза от 6 таблетки на ден. Като облекчение от различни болки, таблетките се приемат за не повече от 5 дни, а като антипиретично средство - максимум 3 дни.

На възраст 12-18 години е показано два или три пъти дневно приемане на 0,5-1 таблетки.

Предозиране

При остро предозиране със Saridon се наблюдават прояви: гадене, хиперхидроза (изпотяване), болка в стомашно-чревния тракт, както и повръщане, тахикардия и бледност на кожата.

Показана е обичайната в такива случаи антитоксична терапия, включваща предизвикване на повръщане, стомашна промивка, приложение на адсорбенти (например активен въглен).

Взаимодействие

Препоръчва се да се избягва комбинирана употреба с антиконвулсанти, рифампицин, барбитурати, карбамазепин и алкохолни вещества.

Кофеинът може да ускори усвояването на ерготамин.

Когато се приема паралелно с метоклопрамид, се наблюдава принудителна абсорбция на парацетамол.

Пропифеназон може да повиши ефективността на пероралните антидиабетни лекарства и антикоагуланти, както и да намали производителността на калий-съхраняващите диуретици.

Условия за продажба

Можете да закупите Saridon без рецепта.

Условия за съхранение

Допустима температура на съхранение на таблетките - до 30 ° С.

Срок на годност

От датата на производство - 5 години.

специални инструкции

Необходимо е внимание при употребата на лекарството при патологии на бъбреците и / или черния дроб, както и при лечението на пациенти в напреднала възраст.

По време на лечението със Саридон трябва да се избягва прекомерна консумация на продукти, които включват кофеин (шоколад, чай, кола, кафе), тъй като това може да допринесе за предозиране.

Саридон

Саридон: инструкции за употреба и рецензии

Латинско име: Саридон

ATX код: N02BE51

Активна съставка: кофеин + парацетамол + пропифеназон (кофеин + парацетамол + пропифеназон)

Производител: Bayer Consumer Care, AG (Швейцария)

Актуализация на описанието и снимката: 26.08.2019

Цени в аптеките: от 280 рубли.

Саридон е комбинирано лекарство с аналгетично, антипиретично и противовъзпалително действие.

Форма на издаване и състав

Лекарствена форма - таблетки: бяла, кръгла плоска форма със скосени ръбове, от едната страна има разделителна линия, от другата - логото на SARIDON е релефно, без мирис (10 бр. В блистер, 1 блистер в картонена кутия).

Съдържание на активни съставки в 1 таблетка:

  • парацетамол: 0,25 g;
  • пропифеназон: 0,15 g;
  • кофеин: 0,05 g.

Спомагателни компоненти: казеин формалдехид, микрокристална целулоза, метил хидроксипропил целулоза, царевично нишесте, безводен фино диспергиран силиций, магнезиев стеарат, талк.

Фармакологични свойства

Поради факта, че парацетамол и пропифеназон са включени в Saridon, лекарството има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие. Кофеинът елиминира чувството на умора и сънливост, засяга сърдечно-съдовата система, а именно, повишава кръвното налягане при пациенти с хипотония, увеличава сърдечната честота, в комбинация с други активни съставки - засилва аналгетичния ефект на лекарството.

Показания за употреба

  • болка с различна етиология, включително зъбобол, главоболие, следоперативна и посттравматична болка, миалгия, невралгия, болка при мигрена, ишиас, болка при дисменорея;
  • висока телесна температура, причинена от инфекциозни и възпалителни заболявания, включително настинки.

Противопоказания

  • исхемична болест на сърцето, ангина пекторис;
  • тежко увреждане на бъбречната или чернодробната функция;
  • глаукома;
  • левкопения;
  • безсъние;
  • анемия;
  • генетичен дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • едновременна консумация на алкохол;
  • повишена възбудимост;
  • възраст до 12 години;
  • индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството.

Приемът на Саридон по време на бременност и кърмене е нежелан.

Инструкции за употреба на Саридон: метод и дозировка

Саридон таблетки се приемат през устата, след хранене, с много вода или друга течност..

  • възрастни: 1 бр. 3-4 пъти на ден, еднократна доза, ако е необходимо, може да бъде увеличена до 2 бр. Максималната дневна доза е 6 бр.;
  • тийнейджъри от 12 до 18 години: ½ - 1 бр. 2-3 пъти на ден.

Продължителност на прием като упойка не повече от 5 дни, антипиретик - не повече от 3 дни.

Странични ефекти

  • кръвна система: рядко - левкопения, тромбоцитопения, агранулоцитоза;
  • алергични реакции: гадене, повръщане, понякога - кожни реакции;
  • други: виене на свят, сърцебиене, нарушения на съня; евентуално (на фона на продължително приложение на високи дози) - нефротоксични и хепатотоксични ефекти.

Предозиране

Признаците на остра интоксикация, свързана с приема на лекарството във високи дози, включват: болка в стомаха, гадене, повръщане, тахикардия, бледност на кожата, прекомерно изпотяване. Препоръчва се извършване на стомашна промивка, предписване на адсорбенти (например активен въглен) и консултация със специалист.

специални инструкции

Обикновено, в съответствие с препоръчания режим на дозиране, употребата на лекарството не причинява нежелани ефекти.

Приложение по време на бременност и кърмене

Нежелателно е употребата на таблетки Саридон по време на бременност и по време на кърмене.

Използване от детството

Според инструкциите, Saridon е забранен за деца под 12-годишна възраст..

С нарушена бъбречна функция

Тежкото бъбречно увреждане е противопоказание за приема на лекарството..

При нарушения на чернодробната функция

Тежките нарушения на чернодробната функция са противопоказание за приема на лекарството.

Лекарствени взаимодействия

По време на периода на лечение трябва да се избягва едновременната употреба на антиконвулсанти, барбитурати, карбамазепин, рифампицин, съдържащи етанол лекарства.

Когато се комбинира с метоклопрамид, абсорбцията на парацетамол се ускорява.

При съпътстваща терапия с ерготамин трябва да се има предвид, че кофеинът ускорява абсорбцията му.

Действието на пропифеназон намалява активността на калий-съхраняващите диуретици, засилва ефекта на антикоагулантите и пероралните хипогликемични средства.

Аналози

Условия за съхранение

Дръжте далеч от деца.

Да се ​​съхранява при температури до 30 ° C.

Срок на годност - 5 години.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Отзиви за Саридон

Почти всички отзиви за Saridon показват, че лекарството е доста ефективно при синдром на болка с различна етиология. В някои случаи обаче пациентите споменават и нежелани реакции, които се появяват рядко, включително нарушения на съня и сърбеж на кожата. В същото време положителните мнения за лекарството се цитират по-често, отколкото отрицателните..

Цена за Саридон в аптеките

Средната цена за Saridon в аптечните вериги е 245‒285 рубли (10 таблетки в опаковка).

Саридон: цени в онлайн аптеките

Саридон таблетки 10 бр.

Образование: Ростовски държавен медицински университет, специалност "Обща медицина".

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се с информационна цел и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!

Лицето, което приема антидепресанти, в повечето случаи ще бъде отново депресирано. Ако човек се справи сам с депресията, той има всички шансове да забрави завинаги това състояние..

Ако черният дроб спре да работи, смъртта ще настъпи в рамките на 24 часа.

Използваме 72 мускула, за да кажем дори най-кратките и прости думи..

Образованият човек е по-малко податлив на мозъчни заболявания. Интелектуалната активност допринася за образуването на допълнителна тъкан, която компенсира болните.

Зъболекарите се появиха сравнително наскоро. Още през 19 век ваденето на лоши зъби е било част от задълженията на обикновения фризьор..

Има много любопитни медицински синдроми, например компулсивно поглъщане на предмети. 2500 чужди предмета бяха открити в стомаха на един пациент, страдащ от тази мания.

Когато влюбените се целуват, всеки от тях губи 6,4 калории в минута, но обменят почти 300 различни вида бактерии..

Известното лекарство "Виагра" първоначално е разработено за лечение на артериална хипертония.

Кариесът е най-често срещаното инфекциозно заболяване в света, с което дори грипът не може да се конкурира..

В течение на живота средният човек произвежда не по-малко от две големи слюнки..

Повечето жени са в състояние да получат повече удоволствие от съзерцанието на красивото си тяло в огледалото, отколкото от секса. Така че, жени, стремете се към хармония.

Работата, която човек не харесва, е много по-вредна за психиката му, отколкото никаква работа.

Милиони бактерии се раждат, живеят и умират в червата ни. Те могат да се видят само при голямо увеличение, но ако са събрани заедно, ще се поберат в обикновена чаша за кафе..

Най-рядката болест е болестта на Куру. Само представители на племето Fur в Нова Гвинея са болни от него. Пациентът умира от смях. Смята се, че причината за заболяването е яденето на човешкия мозък..

При редовно посещение на солариума шансът да се разболее от рак на кожата се увеличава с 60%.

Здравият гръб е подарък на съдбата, който трябва да бъде много внимателно съхранен. Но кой от нас мисли за профилактика, когато нищо не пречи! Ние не просто не сме.

Саридон

Саридон (форма - таблетки) (фармакологична група - аналгетици). В инструкциите за употреба се разграничават следните характеристики на лекарството:

Как да разтваряте съдовите плаки, да нормализирате кръвообращението, налягането и да забравите пътя до аптеката

  • По време на бременност: противопоказано
  • При кърмене: противопоказано
  • В детска възраст: противопоказан
  • При нарушения на чернодробната функция: противопоказано
  • В случай на нарушена бъбречна функция: противопоказано

Опаковка

Състав

1 таблетка съдържа кофеин / пропифеназон / парацетамол в съотношение 50/150/250 mg - активни съставки.

Допълнителни съставки: безводен фин силициев диоксид, микрокристална целулоза, казеин формалдехид, царевично нишесте, метил хидроксипропил целулоза, талк, магнезиев стеарат.

Формуляр за освобождаване

Саридон се произвежда под формата на таблетки № 10 в опаковка.

фармакологичен ефект

Обезболяващо (обезболяващо), антипиретично.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Саридон е лекарство с комбинирано действие, при което активните съставки взаимно се допълват и усилват ефективността..

Коригираните дози пропифеназон и парацетамол имат по-забележими антипиретични, аналгетични и противовъзпалителни ефекти.

Кофеинът помага за намаляване на чувството на умора и сънливост, а също така влияе върху работата на сърдечно-съдовата система (повишава кръвното налягане и увеличава сърдечната честота). В тази комбинация от активни съставки и в случай на хипотония кофеинът действа като усилвател на аналгетичния ефект на другите две лекарства.

Показания за употреба

Приемът на Саридон е показан при болезнени усещания с различна етиология, по-специално:

  • дисменорейна болка;
  • главоболие;
  • ишиас (възпаление и заклещване на седалищния нерв);
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • болка при мигрена;
  • следоперативна и посттравматична болка;
  • миалгия;
  • инфекциозни, настинки и възпалителни болезнени състояния, с цел понижаване на температурата.

Противопоказания

Употребата на Саридон е забранена, когато:

  • тежки патологии на бъбреците и / или черния дроб;
  • свръхчувствителност към съставките на лекарствата;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • анемия;
  • глаукома;
  • левкопения;
  • безсъние;
  • повишена възбудимост;
  • ангина пекторис и исхемична болест на сърцето;
  • на възраст под 12 години.

Странични ефекти

Употребата на Saridon в терапевтични дози обикновено се понася без никакви негативни последици. Рядко се наблюдават алергични прояви (главно от кожата), гадене, повишен сърдечен ритъм, повръщане, нарушения на съня, замаяност.

Понякога се забелязват нарушения на кръвоносната система, проявяващи се с тромбоцитопения, агранулоцитоза или левкопения.

В случай на продължителна употреба на големи дози от лекарството са регистрирани случаи на неговите нефротоксични и хепатотоксични ефекти..

Саридон, инструкции за употреба

Саридон таблетки са предназначени за перорално (орално) приложение. Предпочитаното време за прием на таблетките е след хранене, с голямо количество вода.

Обикновено препоръчителната доза е една таблетка, приета 3-4 пъти на всеки 24 часа.

Максимално допустимата едноетапна доза за възрастни се счита за прием на 2 таблетки наведнъж, препоръчително е да не се превишава доза от 6 таблетки на ден. Като облекчение от различни болки, таблетките се приемат за не повече от 5 дни, а като антипиретично средство - максимум 3 дни.

На възраст 12-18 години е показано два или три пъти дневно приемане на 0,5-1 таблетки.

Предозиране

При остро предозиране със Saridon се наблюдават прояви: гадене, хиперхидроза (изпотяване), болка в стомашно-чревния тракт, както и повръщане, тахикардия и бледност на кожата.

Показана е обичайната в такива случаи антитоксична терапия, включваща предизвикване на повръщане, стомашна промивка, приложение на адсорбенти (например активен въглен).

Взаимодействие

Препоръчва се да се избягва комбинирана употреба с антиконвулсанти, рифампицин, барбитурати, карбамазепин и алкохолни вещества.

Кофеинът може да ускори усвояването на ерготамин.

Когато се приема паралелно с метоклопрамид, се наблюдава принудителна абсорбция на парацетамол.

Пропифеназон може да повиши ефективността на пероралните антидиабетни лекарства и антикоагуланти, както и да намали производителността на калий-съхраняващите диуретици.

Условия за продажба

Можете да закупите Saridon без рецепта.

Условия за съхранение

Допустима температура на съхранение на таблетките - до 30 ° С.

Срок на годност

От датата на производство - 5 години.

специални инструкции

Необходимо е внимание при употребата на лекарството при патологии на бъбреците и / или черния дроб, както и при лечението на пациенти в напреднала възраст.

По време на лечението със Саридон трябва да се избягва прекомерна консумация на продукти, които включват кофеин (шоколад, чай, кола, кафе), тъй като това може да допринесе за предозиране.

Аналози

  • Панадол;
  • Антигрипин;
  • Грипостад;
  • Парацетамол;
  • Доларен;
  • Coldrex;
  • Солпадеин;
  • Efferalgan;
  • Fervex;
  • Пенталгин;
  • Coldact Flu Plus;
  • Флуколд;
  • Teraflu и др..

Синоними

  • Кофетин;
  • Гевадал;
  • Новалгин;
  • Flucomp Extratab;
  • Сафистон;
  • Caffetin Light.

За деца

Употребата на Саридон е противопоказана до 12-годишна възраст.

С алкохол

Когато приемате Саридон, трябва да ограничите или по-добре да изключите употребата на наркотици и напитки, които включват етилов алкохол (алкохол).

По време на бременност и кърмене

Употребата на лекарството по време на кърмене и бременност е нежелана.

Отзиви за Саридон

Мнението на хората, които някога са приемали Саридон, най-често се съгласява, че това лекарство е наистина ефективно при синдром на болка от различен произход. Вярно е, че трябва да се отбележат някои (редки) споменавания на странични ефекти, по-специално сърбеж по кожата и нарушения в процеса на заспиване. Като цяло положителните отзиви преобладават над отрицателните и позволяват да се препоръча това лекарство като антипиретик и упойка.

Цената на Саридон къде да купя

Средната цена на 10 таблетки е 200 рубли.

Отзиви

Подобни видеа

Лекарството Amlodipine (Norvasc, Tenox, Normodipin) с високо кръвно налягане

Лекарството за хипертония Lercanidipine (Lerkamen, Zanidip)

Лекарството Prestarium от високо кръвно налягане

Отзиви на лекаря за лекарството Phezam: показания, странични ефекти, противопоказания, аналози

аркоксия лекарство за аналози на ставни заболявания

Отзиви на лекаря за лекарството Singular: състав, показания, противопоказания, ефективност, аналози

Коментари на лекаря за Longidaza: показания, противопоказания, странични ефекти, аналози

Сермион таблетки - показания (видео инструкция) описание, рецензии

Коментари на лекаря за лекарството Picamilon: показания за употреба, прием, странични ефекти, аналози

Отзиви на лекаря за лекарството Cinnarizine: показания, дозировка, странични ефекти, аналози

Отзиви на лекаря за лекарството Cavinton: показания и противопоказания, странични ефекти, аналози

Отзиви на лекаря за лекарството Tsetrin: показания, странични ефекти, форми, аналози

Мозъчни хапчета, болки в тазобедрената става, онкоимунология | Доктор Мясников

Аминокиселинен глицин. Реални ефекти. Седация и ар. натиск

VSD, ПАНИЧНИ АТАКИ И ОСТЕОХОНДРОЗА НА ВРАТАТА

Коментари на лекаря за Detralex: показания, употреба, странични ефекти, противопоказания

Коментари на лекаря за лекарството Trental: показания, употреба, странични ефекти, противопоказания

Отзиви на лекаря за лекарството Vasobral: действие, странични ефекти, специални инструкции, аналози

Отзиви на лекаря за лекарството Nimesil: показания, прием, противопоказания, странични ефекти, аналози

Atoris таблетки - показания (видео инструкция) описание, рецензии

Саридон ® (Saridon ®)

Активно вещество:

Съдържание

  • 3D изображения
  • Състав и форма на освобождаване
  • фармакологичен ефект
  • Начин на приложение и дозировка
  • Условия за съхранение на лекарството Saridon
  • Срок на годност на лекарството Саридон

Фармакологична група

  • Анилиди в комбинации

Нозологична класификация (ICD-10)

  • K13.7 Други и неуточнени нарушения на устната лигавица
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • R52.2 Други постоянни болки
  • Z100 * КЛАС XXII Хирургическа практика

3D изображения

Състав и форма на освобождаване

Таблетки1 раздел.
парацетамол250 mg
пропифеназон150 mg
кофеин50 mg
помощни вещества: MCC; царевично нишесте; талк; магнезиев стеарат; казеин формалдехид; метил хидроксипропил целулоза; фино диспергиран безводен силиций

в блистер 10 бр.; в опаковка картон 1 блистер.

фармакологичен ефект

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след хранене, с много течност.

Обикновено - 1 маса. 3-4 пъти на ден. Максималната единична доза за възрастни е 2 таблетки, дневната доза е 6 таблетки. Продължителност на приема - не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

Тийнейджъри на възраст 12-18 години - 1 / 2-1 таблица. 2-3 пъти на ден.

Условия за съхранение на лекарството Saridon ®

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност на лекарството Saridon ®

Не използвайте след срока на годност, отпечатан на опаковката.

Saridon ® (Saridon) инструкции за употреба

Държавната регистрация на това лекарство е отменена

Притежател на разрешението за употреба:

Произведени от:

Активни вещества

Доза от

рег. No: P N013985 / 01 от 01.08.08 г. - Анулиране на държава. регистрация Дата на пререгистрация: 01.06.16
Саридон ®

Форма на освобождаване, опаковка и състав на Saridon ®

Таблетки1 раздел.
парацетамол250 mg
пропифеназон150 mg
кофеин50 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза, царевично нишесте, талк, магнезиев стеарат, казеин формалдехид, метил хидроксипропил целулоза, безводен фино диспергиран силиций.

10 броя. - мехури.

фармакологичен ефект

Саридон е комбинирано лекарство, съдържащо парацетамол, кофеин и пропифеназон. Парацетамол и пропифеназон имат аналгетично, антипиретично и противовъзпалително действие. Кофеинът намалява сънливостта и умората, има ефект върху сърдечно-съдовата система: увеличава сърдечната честота, повишава кръвното налягане в случай на хипотония и в тази комбинация засилва аналгетичния ефект на други компоненти.

Показания за Saridon ®

Болка с различна етиология, включително:

  • главоболие;
  • зъбобол;
  • болка при мигрена;
  • невралгия;
  • миалгия;
  • ишиас;
  • посттравматична и следоперативна болка;
  • дисменореална болка.

За намаляване на повишената телесна температура при настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания.

Отворете списъка с кодове на ICD-10
Код на ICD-10Индикация
G43Мигрена
J06.9Остра инфекция на горните дихателни пътища, неуточнена
J10Грип поради идентифициран сезонен грипен вирус
K08.8Други уточнени промени в зъбите и техните поддържащи апарати (включително зъбобол)
М54.3Ишиас
М54.4Лумбаго с ишиас
М79.1Миалгия
М79.2Невралгия и неврит, неуточнени
N94.4Първична дисменорея
N94.5Вторична дисменорея
R50Треска с неизвестен произход
R51Главоболие
R52.0Остра болка
R52.2Други постоянни болки (хронични)

Схема на дозиране

Прилага се през устата, възрастни обикновено 1 таб. 3-4 пъти / ден Максималната единична доза за възрастни е 2 таб., Дневна - 6 таб..

Продължителността на приема е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

За юноши на възраст 12-18 години -1/2 -1 таб. 2-3 пъти на ден.

Таблетките се препоръчват да се приемат след хранене с много течност..

Страничен ефект

В терапевтични дози лекарството обикновено се понася добре.

Понякога са възможни алергични кожни реакции, гадене, повръщане, сърцебиене, световъртеж, нарушения на съня.

Рядко - нарушения в кръвоносната система (тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза).

При продължителна употреба във високи дози са възможни хепатотоксични и нефротоксични ефекти

Противопоказания за употреба

  • свръхчувствителност към лекарствените компоненти;
  • тежка чернодробна или бъбречна дисфункция;
  • генетичен дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • глаукома;
  • анемия;
  • левкопения;
  • повишена възбудимост;
  • безсъние;
  • Исхемична болест на сърцето, ангина пекторис;
  • деца под 12 години.

Нежелателно е да се използва по време на бременност и по време на кърмене.

Не трябва да се комбинира с пиене на алкохолни напитки.

Саридон

Клинична и фармакологична група

Активни съставки

Форма на издаване, състав и опаковка

◊ Таблетки1 раздел.
парацетамол250 mg
пропифеназон150 mg
кофеин50 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза, царевично нишесте, талк, магнезиев стеарат, казеин формалдехид, метил хидроксипропил целулоза, безводен фино диспергиран силиций.

10 броя. - мехури.

фармакологичен ефект

Саридон е комбинирано лекарство, съдържащо парацетамол, кофеин и пропифеназон. Парацетамол и пропифеназон имат аналгетично, антипиретично и противовъзпалително действие. Кофеинът намалява сънливостта и умората, има ефект върху сърдечно-съдовата система: увеличава сърдечната честота, повишава кръвното налягане в случай на хипотония и в тази комбинация засилва аналгетичния ефект на други компоненти.

  • Попитайте терапевт
  • Вижте институциите
  • Купувайте лекарства

Показания

Болка с различна етиология, включително:

- посттравматична и следоперативна болка;

За намаляване на повишената телесна температура при настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания.

Противопоказания

- свръхчувствителност към лекарствените компоненти;

- тежки нарушения на черния дроб или бъбреците;

- генетичен дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;

Нежелателно е да се използва по време на бременност и по време на кърмене.

Не трябва да се комбинира с пиене на алкохолни напитки.

Дозировка

Прилага се през устата, възрастни обикновено 1 таб. 3-4 пъти / ден Максималната единична доза за възрастни е 2 таб., Дневна - 6 таб..

Продължителността на приема е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

За юноши на възраст 12-18 години -1/2 -1 таб. 2-3 пъти на ден.

Таблетките се препоръчват да се приемат след хранене с много течност..

Странични ефекти

В терапевтични дози лекарството обикновено се понася добре.

Понякога са възможни алергични кожни реакции, гадене, повръщане, сърцебиене, световъртеж, нарушения на съня.

Рядко - нарушения в кръвоносната система (тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза).

При продължителна употреба във високи дози са възможни хепатотоксични и нефротоксични ефекти

Предозиране

Признаци на остро отравяне: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия. Жертвата трябва да се подложи на стомашна промивка, да предпише адсорбенти (активен въглен) и да се консултира с лекар.

Лекарствени взаимодействия

Избягвайте едновременната употреба на лекарството Saridon с барбитурати, антиконвулсанти, рифампицин, карбамазепин и алкохолни напитки.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Пропифеназон засилва ефекта на пероралните антидиабетни средства и антикоагуланти, намалява ефективността на калий-съхраняващите диуретици.

Саридон

Саридон е комбиниран лекарствен продукт с аналгетично, противовъзпалително и антипиретично действие.

Форма на издаване и състав

Саридон се произвежда под формата на таблетки: плоски, кръгли, бели, без мирис, скосени; с релефен надпис "SARIDON" от едната страна, с прекъсваща линия от другата (10 бр. в блистер от бял поливинилхлорид и алуминиево фолио, разделени на 10 кухини, по 1 таблетка във всяка; 1 блистер в картонена кутия).

Състав на 1 таблетка:

  • Активни съставки: пропифеназон - 150 mg, парацетамол - 250 mg, кофеин - 50 mg;
  • Допълнителни компоненти: метилхидроксипропил целулоза, казеин формалдехид, магнезиев стеарат, талк, царевично нишесте, микрокристална целулоза, безводен фино диспергиран силиций.

Показания за употреба

Инструментът се препоръчва за използване за премахване на болка с различна етиология, включително: главоболие и зъбобол; невралгия, мигрена, ишиас, миалгия; дисменорейна болка; следоперативна и посттравматична болка.

Саридон се използва и при инфекциозни и възпалителни заболявания (включително настинки) като антипиретично средство..

Противопоказания

  • Тежки функционални нарушения на черния дроб или бъбреците;
  • Анемия;
  • Ангина пекторис, исхемична болест на сърцето;
  • Повишена възбудимост, безсъние;
  • Левкопения;
  • Глаукома;
  • Вроден дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • Деца под 12-годишна възраст;
  • Свръхчувствителност към който и да е компонент на продукта.

С изключително внимание лекарството трябва да се използва от възрастни хора и пациенти с нарушена бъбречна и чернодробна функция..

По време на кърмене и бременност е нежелателно да се използва аналгетик.

Начин на приложение и дозировка

Саридон таблетки се приемат през устата след хранене с голямо количество течност.

Възрастните обикновено се предписват по 1 таблетка 3-4 пъти на ден, със силен болков синдром, максималната единична доза може да бъде 2 таблетки, дневната доза - 6 таблетки.

На тийнейджъри на възраст 12-18 години се препоръчва да приемат ½ -1 таблетка 2-3 пъти на ден.

За облекчаване на болката, агентът трябва да се използва не повече от 5 дни, за намаляване на температурата - не повече от 3 дни.

Странични ефекти

Когато приемате лекарството в терапевтични дози, обикновено няма изразени странични реакции.

Понякога е възможно да се развият такива нежелани ефекти като сърцебиене, замайване, повръщане, гадене, алергични кожни реакции, нарушения на съня.

Рядко могат да се наблюдават нарушения на кръвната система (агранулоцитоза, левкопения, тромбоцитопения). При продължителна употреба на високи дози съществува заплаха от нефротоксични и хепатотоксични ефекти..

В случай на предозиране на Саридон, симптомите на остро отравяне са: изпотяване, болки в стомаха, повръщане, гадене, тахикардия, бледност на кожата. В такова състояние пациентът трябва да промие стомаха, да вземе адсорбенти (активен въглен) и да се консултира с лекар.

специални инструкции

Не се препоръчва консумацията на алкохолни напитки по време на терапията.

Докато приемате лекарството при прекомерна консумация на кофеин-съдържащи продукти (чай, кафе), рискът от развитие на симптоми на предозиране се влошава.

Лекарствени взаимодействия

Комбинацията от Саридон с карбамазепин, рифампицин, антиконвулсанти и барбитурати трябва да се избягва.

Пропифеназонът помага да се засили действието на антидиабетните средства и антикоагулантите, както и да се намали ефективността на калий-съхраняващите диуретици.

Кофеинът активира абсорбцията на ерготамин.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температура не по-висока от 30 ° C, на място, недостъпно за деца.

Срок на годност - 5 години.

Открихте грешка в текста? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter.

Саридон

Внимание! Това лекарство може да има особено нежелано взаимодействие с алкохол! Повече информация.

Показания за употреба

Болков синдром с умерена тежест: главоболие, зъбобол, миалгия, посттравматична болка; също показание за употребата на лекарството е фебрилен синдром: "настинки" заболявания, грип.

Възможни аналози (заместители)

Активна съставка, група

Доза от

Противопоказания

Свръхчувствителност към компонентите на лекарството, тежка чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, инхибиране на хемопоезата на костния мозък (левкопения, анемия, включително хемолитична), остра хематопорфирия; бронхиална астма, състояния, придружени от респираторна депресия; вътречерепна хипертония, остър миокарден инфаркт; аритмии, артериална хипертония, алкохолна интоксикация, алкохолизъм, глаукома, бременност, кърмене, детство (до 12 години). С повишено внимание. Пептична язва и 12 язва на дванадесетопръстника (в остър стадий), напреднала възраст.

Как да използвате: дозировка и курс на лечение

Вътре, възрастни и деца над 12 години - 1 таблетка от лекарството до 4 пъти на ден с малко вода.

фармакологичен ефект

Комбинирано лекарство, ефектът от лекарството се определя от компонентите, които го съставят. Кофеинът има психостимулиращ ефект (стимулира психомоторните центрове на мозъка), аналептичен ефект, усилва ефекта на аналгетиците, премахва сънливостта и умората и повишава физическата и умствената работоспособност. Парацетамол и пропифеназон имат аналгетични и антипиретични ефекти.

Странични ефекти

Гадене, повишено кръвно налягане, безсъние, алергични реакции (зачервяване на кожата, кожен обрив, бронхоспазъм, ринорея).

Предозиране. Симптоми: повръщане, коремна болка, кожен иктер, замъглено зрение, конвулсии, раздразнителност, аритмии, сънливост, загуба на съзнание.

специални инструкции

Прекомерната консумация на кофеин-съдържащи продукти (кафе, чай) по време на лечението с лекарства може да причини симптоми на предозиране.

При продължително (повече от 1 седмица) лечение с лекарството е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб. Без консултация с лекар, отделете не повече от 3 дни за лечение на фебрилен синдром и не повече от 5 дни за болка.

Може да промени резултатите от тестовете за наркотици на спортисти.

Усложнява диагнозата при остър "остър корем".

Пациентите, страдащи от атопична бронхиална астма, сенна хрема, имат повишен риск от развитие на алергични реакции.

По време на лечението с лекарството трябва да спрете да използвате етанол (повишен риск от хепатотоксичност).

Взаимодействие

Парацетамол (част от лекарството) увеличава времето за елиминиране на хлорамфеникол с 5 пъти.

Когато се приема отново, парацетамолът може да засили ефекта на индиректните антикоагуланти (дикумаринови производни).

Едновременната употреба на парацетамол и етанол увеличава риска от развитие на хепатотоксични ефекти.

Барбитуратите, рифампицин, салициламиди, антиепилептични лекарства и други стимуланти на микрозомално окисление допринасят за образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Саридон: инструкции за употреба

Основни физични и химични свойства

Бели, кръгли двупланарни таблетки без мирис със скосени ръбове, с разпределителен прорез от едната страна и надпис "Saridon" от другата страна

Състав

1 таблетка съдържа парацетамол 250 mg, пропифеназон 150 mg, кофеин 50 mg

Помощни вещества: микрокристална целулоза, метилхидроксипропил целулоза, формалдехид казеин, царевично нишесте, талк, магнезиев стеарат, колоиден силициев диоксид.

Формуляр за освобождаване

Фармакологична група

Парацетамол, комбинации без психолептици.

Фармакологични свойства

Фармакологични. Саридон съдържа кофеин, парацетамол и пропифеназон, които имат аналгетични и антипиретични свойства. При проучване на остра токсичност при животни, когато се приема комбиниран парацетамол и пропифеназон в комбинация в съотношение 5: 3, е показано, че тя е по-ниска, отколкото при използване на всяко вещество поотделно.

Обезболяващият ефект на комбинацията започва в рамките на 30 минути и продължава няколко часа.

Фармакокинетика. не е проучен

Показания

Като симптоматично лечение на главоболие, зъбобол, менструална, следоперативна и ревматична болка; фебрилни състояния с настинки и грип.

Начин на приложение и дозировка

  • за възрастни - 1-2 таблетки;
  • за деца на възраст 12-16 години - 1 таблетка

Вземете не повече от 3 пъти на ден. Пийте таблетките с достатъчно количество течност. Продължителността на лечението не трябва да надвишава една седмица. Не се препоръчва превишаване на дозата без консултация с лекар.

Страничен ефект

Много рядко се съобщава за алергични кожни реакции със симптоми като зачервяване на кожата, сърбеж, еритем, уртикария, ангиоедем, задух или астма; анафилактични реакции или анафилактичен шок са докладвани отделно. Възможни тромбоцитопения, левкопения, агранулоцитоза и панцитопения.

Противопоказания

Саридон не трябва да се използва за:

  • алергии към пиразолон или сродни съединения (свръхчувствителност към феназон-,

пропифеназон-, аминофеназон-, метамизол- мистни продукти);

  • алергии към храни, съдържащи фенилбутазон;
  • установена свръхчувствителност към парацетамол, ацетилсалицилова киселина, причинена от алергия към кофеин;
  • вродена недостатъчност на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (хемолитична анемия);
  • остра чернодробна порфирия.

Saridon не трябва да се прилага на деца под 12-годишна възраст..

Предозиране

Признаци на предозиране и отравяне с лекарства, поради съдържанието на парацетамол, често се появяват в рамките на 24 - 48 часа, но могат да се забавят за известно време. Отравянето е по-вероятно с алкохол. Увреждането на черния дроб (хепатоцелуларна некроза) и нарушената чернодробна функция могат да доведат до кома. Клиничните прояви на чернодробно увреждане може да не се проявят в продължение на 2 до 4 дни след предозиране. Стомашната промивка е показана, ако може да се извърши в рамките на шест часа след съмнение за предозиране с парацетамол. Цитостатичните ефекти могат да бъдат намалени чрез интравенозно приложение на сулфидрилни съединения като цистеамин или N-ацетилцистеин, ако е възможно в рамките на осем часа след предозиране.

Има изолирани съобщения за остра бъбречна недостатъчност след предозиране на лекарството поради съдържанието на парацетамол.

Характеристики на приложението

Саридон трябва да се използва само когато болката или температурата се нуждаят от лечение, тъй като не са големи, но има риск от шокови реакции.

Пациентът трябва да бъде информиран, че аналгетичните лекарства не трябва да се използват дълго време, с изключение на такова назначение от лекар..

Дългосрочната употреба на аналгетици, съдържащи парацетамол във високи кумулативни дози, в някои случаи може да доведе до лекарствена нефропатия или необратима бъбречна недостатъчност.

Дългосрочната употреба на аналгетици при главоболие може да доведе до хронично главоболие.

Особено внимание е необходимо, ако пациентът има астма, хроничен ринит, хронична уртикария, особено ако пациентът има повишена чувствителност към други НСПВС.

Има отделни съобщения за астматични пристъпи и случаи на анафилактичен шок поради индивидуалната поносимост на пропифеназон и препарати, съдържащи парацетамол.

Особено внимание (намаляване на дозата и разделяне на дневната доза на по-голям брой дози) е необходимо в следните случаи:

  • хепатит
  • нарушена бъбречна функция
  • Синдром на Gilbert (промени от доброкачествена вторична жълтеница към дефицит на глюкоронил трансфераза)
  • хепатопоетични нарушения.

Бременност и кърмене. Тъй като няма достатъчно данни за страничния ефект след прием на комбиниран парацетамол и пропифеназон при бременни жени, не се препоръчва употребата на Саридон по време на бременност, особено през първия триместър и през последните шест седмици (последното се дължи на възможното инхибиране на биосинтеза на простагландин и последващо инхибиране на раждането). Тъй като активните компоненти на лекарството попадат в кърмата и поради незрялостта на ензимната система на детето, Saridon не се препоръчва за употреба по време на кърмене..

Влияние върху способността за управление на автомобил и други механизми. Предполага се, че Saridon е безопасно лекарство или такова, което, ако се приема, няма да наруши способността за шофиране на машини или кола..

Лекарството не трябва да се използва след срока на годност, посочен на опаковката.

Взаимодействие с други лекарствени продукти

По време на употребата на лекарството Saridon е необходимо да се ограничи консумацията на алкохол, тъй като е невъзможно да се предвидят отделни реакции. Когато се използват лекарства, които стимулират активността на чернодробните ензими, както и някои хипнотици, антиелептични лекарства (например, фенобарбитал, фенитоин, карбамазепин) и рифампицин, чернодробната токсичност на лекарството поради парацетамол, дори при нормални нетоксични дози, може да се увеличи. Това важи и за злоупотребата с алкохол..

Чрез забавяне на изпразването на стомаха, например пропантелин, скоростта на абсорбция на парацетамол може да бъде намалена и началото на действието се забавя. Чрез ускоряване на изпразването на стомаха, например след прием на метоклопропамид, скоростта на абсорбция се увеличава.

Комбинацията с хлорамфеникол може да продължи оттеглянето на това лекарство с по-висок риск от токсичност.

Когато се използва метоклопропамид, скоростта на абсорбция е по-висока. Понастоящем не е известна клиничната съвместимост на парацетамол и варфарин или кумаринови производни. Редовната употреба на парацетамол за продължителен период от пациенти, които преди са използвали перорални коагуланти, трябва да се извършва само под наблюдение.

Честотата на неутропения (намаляване на белите кръвни клетки) е по-висока, ако парацетамол и AZT (зидовудин) се използват едновременно.

Кофеинът е антагонист на много успокоителни вещества, като барбитурати, антихистамини, така че лекарството увеличава тахикардия, причинена от симпатомиметици, тироксин и други. За вещества с широк спектър на действие (например бензодиазепини) взаимодействията са възможни в различни форми и не са предвидими. Оралните контрацептиви, циметидин и дисулфирам намаляват метаболизма на кофеина, барбитуратите и пушенето се увеличава. Лекарството забавя отделянето на теофилин. Поради съдържанието на кофеин в препарата, ефектът на вещества като ефедрин се засилва. Едновременната употреба на някои гиразни инхибитори може да удължи отнемането на кофеина и неговия метаболит параксантин.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температури под 30 0 С, недостъпни за деца.