"Парацетамол": инструкции за употреба на таблетки за деца на възраст от 1 година с изчисляване на дозата

Мигрена

Парацетамол се дава на дете при висока температура, главоболие и зъбобол. Счита се за безопасно лекарство, тъй като не причинява усложнения дори при трикратно предозиране. Независимо от това, както всяко лекарство, Парацетамол има своите специфики и трябва да се третира внимателно. Преди лечение, трябва внимателно да проучите инструкциите за употреба на Парацетамол, като обърнете специално внимание на изчисляването на дозата на таблетките за деца на 1 и повече години.

Състав и форми на освобождаване на лекарството

Парацетамолът за деца е антипиретично и аналгетично средство с лек противовъзпалителен ефект. Ефективността му е особено висока при вирусни инфекциозни заболявания - при бактериални заболявания тя помага малко.

Терапевтичният ефект на лекарството се основава на потискане на производството на химични съединения, които са отговорни за развитието на възпалителни процеси, стимулират повишаване на температурата и появата на болка. Аналгетичният и противовъзпалителен ефект се постига благодарение на ефекта на лекарството върху клетките на централната нервна система.

Предимството на лекарството пред други противовъзпалителни лекарства е, че няма особено дразнещо действие върху стомашната лигавица. Парацетамолът бързо навлиза в кръвта, където най-високата му концентрация се достига в периода от 30 минути до час и половина, в зависимост от формата на лекарството. Агентът се екскретира от тялото заедно с урината след обработка в черния дроб в продължение на 4 часа.

Активното вещество на лекарството носи същото име, известно е и като пара-ацетаминофенол. За деца Парацетамол се произвежда в различни форми:

  • Свещи - те съдържат компоненти, които са най-безопасни за детето. Ректално приложеното лекарство се абсорбира в кръвта по-бавно, отколкото при поглъщане (час и половина), поради което ефектът настъпва по-късно, но е по-дълъг. Лекарите могат да предписват супозитории за лечение на едногодишно дете и дори бебе от 3 месеца.
  • Суспензия - сред помощните вещества - глицерол, сорбитол, ароматизанти и захароза. Може да се използва от 1 месец (само според указанията на педиатър).
  • Сироп - съдържа етанол (96%), помощни вещества, аромати, оцветители. Максималната концентрация в кръвта се наблюдава половин час след поглъщане. Инструментът се препоръчва на възраст от шест месеца до 12 години.
  • Таблетки или капсули - предлагат се в дозировка от 200, 500 mg. Деца могат да се дават на възраст от 3 години (в зависимост от дозировката).
  • Ефервесцентни таблетки за приготвяне на разтвор.

Напоследък парацетамолът, произведен под формата на сладки сиропи и суспензии, придоби особена популярност. Приемайки тези лекарства, заедно с активни лекарствени компоненти, бебето получава огромно количество аромати, подсладители, аромати. Те могат да провокират алергични реакции, докато алергията към самия Парацетамол е много рядка. Това означава, че свещите са идеални за малки деца..

Показания за прием на таблетки Парацетамол (200 и 500 mg)

Парацетамолът е ефективен за:

  • температура, провокирана от настинки, грип, скарлатина, морбили, ваксинации и др.;
  • главоболие, включително с пренапрежение;
  • зъбобол (кариес, никнене на зъби и др.) (препоръчваме да прочетете: кое от лекарствата може да се дава на дете за зъбобол?)
  • прояви на болка, които не са свързани с възпаление;
  • облекчаване на такива прояви на настинка или грип като треска, болки;
  • отит на средното ухо (отит на средното ухо) като комплексна терапия.
Парацетамол се използва като антипиретик и обезболяващо средство

Когато лекарството е противопоказано?

Както всяко лекарство, Парацетамол има противопоказания. Те включват:

  • алергия към компонентите на лекарството;
  • сериозни проблеми с бъбреците и черния дроб, участващи в обработката и отстраняването на лекарства от тялото с урината;
  • вродена хипербилирубинемия или синдром на Gilbert - повишено ниво на билирубин в кръвта (продукт на разпадане на еритроцитите);
  • някои видове тежки инфекции (например сепсис);
  • левкопения (нисък брой левкоцити);
  • кръвни заболявания;
  • дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа;
  • тежка анемия;
  • прием на някои лекарства (антиконвулсанти, барбитурати, рифампицин и др.);
  • възпаление на ректалната лигавица (за използване на супозитории).

Инструкции за употреба на таблетки

Д-р Комаровски нарича това лекарство своеобразен маркер: ако треската е отшумяла след прием, е много вероятно болестта да не е опасна - това е често срещана ARVI. Ако няма ефект от лекарството, проблемът е сериозен, спешно трябва да се обадите на специалист.

Дозировка за деца от различни възрасти

Таблетките парацетамол са разрешени за бебета на възраст над три години. За възрастни деца максималната дневна доза е 60 mg / kg. В каква доза се дава парацетамол на деца:

  • нормата от 3 до 6 години е 100-200 mg наведнъж;
  • от 6 до 12 години - 1-2 таб. (200-400 mg);
  • юноши и възрастни - 500 mg.

Преди да дадете на бебето хапче, трябва да прочетете инструкциите и да разберете колко парацетамол съдържа. Ако лекарят е предписал доза от 100 mg, капсулата от 200 mg трябва да бъде разделена на 2 части, таблетката от 500 mg трябва да бъде разделена на 5 части. Малкото предозиране не е опасно.

Колко пъти на ден можете да приемате лекарството?

Според инструкциите децата трябва да пият Парацетамол на всеки 4 часа. Не се препоръчва по-честа употреба, тъй като няма да има по-добър ефект от увеличаването на дозата. Парацетамолът се абсорбира в кръвта 30 минути след като попадне в стомаха и започва да действа активно (препоръчваме да прочетете: Парацетамолът противопоказан ли е на кърмачка?). Максималната концентрация и положителен ефект се постигат след 2 часа - температурата започва да намалява.

Веднага след като Парацетамол навлезе в кръвта на детето, бъбреците и черният дроб започват да го обработват и извеждат от тялото. След 4 часа 50% от веществото напуска тялото, което води до намаляване на ефекта на лекарството. Лекарството се елиминира напълно след 8 часа. Докато се възстановявате, необходимостта от чести лекарства изчезва, така че интервалът може да бъде увеличен до 5-6 часа.

Продължителност на лечението

Колко дълго ще продължи курсът на лечение с парацетамол, лекарят трябва да каже. При високи температури продуктът може да се приема не повече от 3-5 дни. Дали си струва да използвате лекарството допълнително и каква доза се предписва на ден, се определя от лекаря. Неподходящата употреба на лекарството може да провокира некроза на чернодробните клетки, бъбреците и други проблеми.

Дългосрочната употреба на Парацетамол при главоболие и зъбобол е неподходяща, тъй като може да облекчи симптомите, но не и да излекува основното заболяване. Болните зъби трябва да се лекуват възможно най-скоро, тъй като те не само причиняват болка на бебето, но също така могат да повлияят отрицателно на растежа на постоянните зъби. Неразумното главоболие трябва да предупреждава, тъй като може да говори за сериозни заболявания и да бъде причина за по-нататъшна диагноза.

Странични ефекти

Употребата на Парацетамол рядко причинява странични ефекти. Отсъствието им обаче не може да бъде напълно изключено след прием на лекарството..

В някои случаи лекарството може да причини стомашно-чревно разстройство.

Те могат да се проявят:

  • гадене, диария, повръщане, стомашни болки, световъртеж;
  • намаляване на нивото на левкоцитите, еритроцитите, тромбоцитите в кръвта (изключително рядко);
  • чернодробни патологии;
  • алергии;
  • бронхоспазъм.

Предозиране

Детето не трябва да приема повече от 60 mg активно вещество на kg телесно тегло на ден. За бебето доза от 150 mg / kg е токсична. Това означава, че ако теглото на бебето е 20 кг, то може да умре, ако вземе 3 г парацетамол през деня.

Предозирането е причина за странични ефекти и признаци на интоксикация: избледняване на кожата, повръщане, изпотяване, загуба на съзнание. Ако черният дроб не успее, е възможна жълтеница, чернодробна кома, смърт. Може да се появи остра бъбречна недостатъчност, която ще се почувства с болки в гърба, панкреатит, аритмия, появата на протеини и кръв в урината.

Аналози на лекарства

Парацетамолът е част от много лекарства - Coldrex, TeraFlu, Antigrippin, Panadol, Antiflu, Kaffetin и др. Основните им разлики са помощните вещества, производителя, цената.

Ако лекарството не помогне, то се заменя с аналог с друга активна съставка. Лекарствата на основата на ибупрофен имат подобен ефект - Нурофен, Ибуфен и др. Във всеки случай трябва да запомните: дори и най-безвредните лекарства не могат да си предписват сами, за да се избегнат непредсказуеми последици.

Парацетамол за деца

Парацетамол се предписва на деца при повишени температури като антипиретично средство. Това лекарство се използва и при главоболие и зъбобол при деца на различна възраст. При спазване на правилата за прием и възрастова доза, парацетамолът се счита за доста безопасно лекарство за деца..

Но майките трябва да бъдат внимателни, когато дозират това лекарство и да обръщат внимание на дозата, посочена на опаковката. Понякога две опаковки парацетамол от един и същи тип могат да имат различни количества активна съставка в състава. Тази статия представя таблици за дозиране на парацетамол по тегло, възраст и специфични лекарства.


Какъв парацетамол да изберем за деца под една година

Възрастта на детето играе важна роля в този въпрос. В зависимост от възрастта лекарят предписва парацетамол в различни форми (сироп, супозитории или таблетки).

Парацетамол за деца от 1 до 3 месеца

На такава малка възраст на децата се предписва парацетамол в свещи, тъй като тази форма се счита за най-безопасната. Дозировката на супозитории е 50 mg. Максималният брой свещи на ден, които могат да бъдат доставени, е 3 броя. Времето, след което можете да поставите свещи, е 4-6 часа. Супозитории с парацетамол Tsefekon D.

ВАЖНО! Общото количество парацетамол, приемано на ден от дете, не трябва да надвишава 60 mg на 1 килограм тегло на бебето.

Парацетамол за деца от 3 месеца до 1 година

За тази възраст се използват супозитории с парацетамол в доза 100 mg или сироп в доза 60-120 mg (2,5-5 ml в мерителна лъжичка). Лекарствата се дават на разстояние най-малко четири часа 3-4 пъти на ден.

Парацетамол в тази форма и дозировката могат да бъдат намерени под различни търговски наименования (цефекон, панадол, ефералган).

ВАЖНО! Винаги обръщайте внимание на дозировката, посочена на опаковката! Зависи от това колко мл сироп да дадете на бебето..

Парацетамол за деца от този производител съдържа 120 mg на 5 ml лекарство. Следователно, 2,5 ml = 60 mg и 5 ml = 120 mg.

Обърнете внимание на количеството парацетамол в ефералган 30 mg на 1 ml от лекарството. Това означава, че в 5 ml, вече ще има 150 mg от активното вещество. И това е дозировката за деца над една година. На дете от 3 до 6 месеца се предписват 3 ml, а от 6 месеца до 4 ml.


Парацетамол за деца в сироп 120 mg / 5 ml или Panadol от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в сироп "Efferalgan" 30 mg / ml от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в свещи Tsefekon D от 1 месец до 12 години таблица

Супозиториите с парацетамол - "Panadol" се предлагат в две дозировки от 125 mg от 6 месеца и 250 mg от 3 години. Efferalgan в свещи 80 mg за деца от 3 до 5 месеца, 125 mg от 6 месеца до 3 години и 250 mg от 5 до 10 години.

На каква възраст децата могат да приемат таблетки парацетамол?

Парацетамол за деца може да се дава в таблетки от 200 mg, на възраст от три години. По-добре е обаче детето да избере бебешка форма под формата на сироп, суспензия или супозитории..

За някои бебета дори след три години е проблематично да погълнат дори смачкано хапче. Тъй като трохите от лекарството се придържат към лигавицата на устната кухина и те могат да причинят рефлекса на запушване. И разбира се таблетът има ужасен вкус. Но понякога се случва мама да има само хапчета под ръка и няма как да хукне до аптеката.

Преди да дадете парацетамол в таблетка на малко дете, той трябва да бъде смачкан и разреден във вода.

Парацетамол за деца дозиране в таблетки на възраст от 3 до 12 години

ВАЖНО! Бебетата на една и съща възраст могат да тежат по различен начин! Поради това е най-добре да се изчисли теглото на дозата. За да направите това, умножете теглото на детето в килограми по 10 и вземете броя на милиграмите лекарство, което може да се даде в 1 доза..

ПРИМЕР: Ако детето тежи 20 кг, тогава еднократна доза (20 * 10 = 200) 200 mg.

Ежедневното количество парацетамол не трябва да бъде повече от 60 mg от лекарството на 1 kg от теглото на детето. Ако детето тежи 15 килограма, тогава максимумът на ден можете да дадете (60 * 15 = 900 mg) 4 таблетки. Максималният брой срещи на ден не трябва да бъде повече от четири.

Лекарството се приема един или два часа след хранене. Парацетамолът влиза в сила 30-60 минути след приема.

ВАЖНО! Ако след прием на парацетамол за повече от три дни повишаването на температурата не спре, обадете се отново на лекар!

Когато парацетамолът е противопоказан при деца

  • Индивидуална непоносимост
  • Чернодробни или бъбречни проблеми
  • Дефицит на сукраза / изомалтаза, непоносимост към фруктоза, малабсорбция на глюкоза-галактоза.

Възможни нежелани реакции

  • Алергична реакция
  • Диария, коремна болка, гадене, повръщане.
  • При продължителна употреба може да има токсични ефекти върху черния дроб и бъбреците

Отравяне с парацетамол

Ако се случи, че детето ви е приело количеството парацетамол повече от възрастовата норма, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Дори да няма симптоми на отравяне, съществува вероятност от развитие на чернодробна недостатъчност..

ВАЖНО! При отравяне с парацетамол има латентен период, когато няма симптоми.

Симптоми на остро отравяне с парацетамол

Първите симптоми на отравяне могат да се появят след 2-24 часа..

  1. Гадене, повръщане и коремна болка
  2. Слабост, сънливост, липса на апетит
  3. Замайване и загуба на съзнание

Парацетамол може да се дава на деца. Но е необходимо да се вземат предвид теглото и височината на детето и не забравяйте да се консултирате с педиатър.

Дозировка на парацетамол в таблетки 200 и 500 mg за деца при температура: инструкции за употреба на лекарството

Много заболявания са придружени от висока температура и болка. Най-доказаното лекарство за такива случаи е Парацетамол. Той има няколко форми на освобождаване, така че е важно да се вземе предвид обемът на лекарството при лечение на деца. Трябва да знаете на каква възраст е разрешено лекарството, от какво е, какви противопоказания и странични ефекти са възможни, както и аналози на лекарства, които имат достъпна цена и широк спектър на действие.

Форма на освобождаване и състав на лекарствения продукт

Лекарството има пет основни форми на освобождаване: таблетки, капсули, ректални супозитории, сироп и суспензия. Напоследък има ефервесцентни таблетки и разтворими прахове, които са толкова ефективни, колкото доказаните формулировки. В основата на всеки тип е активното вещество парацетамол, в зависимост от формата на освобождаване има помощни вещества. Таблицата показва основния състав на всеки вид лекарство..

ФорматаАктивно веществоПоддържащи компоненти
Таблетки200, 325 и 500 mgжелатин, млечна захар, картофено нишесте и стеаринова киселина
Капсули325 mg
Сироп120 или 125 mg на 5 mlрибофлавин, лимонена киселина, натриев бензонат, етилов алкохол, ароматизатор
Окачване120 х 5 мл за възрастни и 24 мг на 1 мл за децацелулоза, хранителен сорбитол, ароматизатор, глицерин, захароза, пречистена вода, ксантанова смола, пропилей гликол
Свещи50, 100, 250 и 500 mg за възрастни и 50, 100, 125 и 250 mg за децаполусинтетични глицериди, твърда мазнина
Ефервесцентни таблетки0,5 gлимонена киселина, натриев бикарбонат, сорбитол, натриев захаринат, повидон
Прах за разтваряне650 mgвитамин Ц

Парацетамол действие

Лекарството се разтваря бързо в тънките черва. Когато 0,5 g от лекарството се приемат в кръвната плазма за 10-60 минути, има до 6 μg / ml от активното вещество. Освен това, в рамките на 6 часа тази цифра достига 11 μg / ml. Лекарството се разпространява бързо в тялото, с изключение на мастния слой и цереброспиналната течност. Обработката на съставките на парацетамола се извършва в черния дроб и пикочните пътища. Ето защо е необходимо да се следи дозировката на лекарството: натрупването на вещества може да причини увреждане на чернодробната тъкан.

Особеността на лекарството е, че основният компонент е насочен към блокиране на циклооксигенезата в централната нервна система. Това има положителен ефект върху облекчаването на болезнена атака и намаляване на температурата и няма натоварване на лигавиците на стомаха. Лекарството няма възпалителен ефект, което ви позволява да го използвате, преди да посетите лекар.

Парацетамолът е най-мощното лекарство в сравнение с други. Той има широк спектър на действие, в допълнение към понижаването на температурата: помага за облекчаване на синдрома на умерена болка с грип, невралгия, менструация и болка в главата или зъбите..

Показания за употребата на лекарството

Всички видове парацетамол имат абсолютно еднакви показания за употреба. Всички знаят, че лекарството помага при висока температура, но ще помогне и при лека болка..

Инструментът е разрешено да се вземе, когато:

  • ревматични болки;
  • дискомфорт в мускулите при настинки;
  • главоболие, зъбобол;
  • периодична женска болка;
  • невралгия.

Силен ефект се забелязва при грип или ARVI, когато заедно с температурата се появяват болки в ставите и мускулите. Важно е да се има предвид, че лекарството е насочено само към облекчаване на болката и намаляване на висока температура, но не и към лечение. За предотвратяване на усложнения трябва да се използва комплексна терапия.

Инструкции за употреба и дозировка на парацетамол

Когато се лекува каквато и да е болест, трябва да се вземат предвид всички нюанси. Това важи особено за употребата на Парацетамол за малки деца. Предозирането на лекарството може да причини опасни усложнения. За да се избегнат последствията, е важно да се знае колко вещество може да се дава на ден, в зависимост от формата на освобождаване..

От каква възраст можете да приемате и как да изчислите дозата за дете?

От каква възраст децата могат да използват парацетамол? Разрешено е употребата на лекарството под формата на таблетки за пациенти над 24 месеца. Едногодишно дете се препоръчва да използва ректални супозитории, а на 2 години - сироп, който има приятен вкус. Ако не е възможно да закупите само сироп или свещи, можете да дадете на бебето си хапче. Първо, тя трябва да бъде смачкана на прах и смесена с вода..

В зависимост от причината за лошото здраве е необходимо да се даде определена доза Парацетамол на деца. За малки пациенти се изчислява, както следва: за 1 кг тегло са необходими 10 mg от лекарството. На 5-6 години на детето се дават около 200 mg на ден, след 12 можете да увеличите дозата до 0,5 g на ден.

Приложение на сироп

За деца на възраст 2 години е по-добре да се използват супозитории и сироп за терапия. Тези форми на освобождаване са ефективни и достъпни. Освен това е лесен за използване за малки пациенти.

Разклатете бутилката с лекарството преди употреба. На бебето трябва да се предлага сироп преди хранене, като му се дава да пие много чиста вода. Не трябва да разреждате течността с компот или сок, тъй като лекарството има добър вкус. За бебета е разрешено смесването на продукта с мляко или каша.

Дозировката се избира индивидуално, въз основа на възрастта, теглото и диагнозата на бебето. Деца под 2-месечна възраст се нуждаят от лекарска консултация. В по-напреднала възраст (12 месеца) е позволено да се използват 20 ml от лекарството на ден, на 1 година - 28 ml, след две години - 36 ml. За предучилищна възраст е подходящ обем от 40 ml, а след 7 години - 56 ml. На възраст 9-12 години се допускат 80 ml от продукта.

Не можете да давате сироп повече от четири пъти на ден, докато интервалът от време между дозите трябва да бъде 4-5 часа. Курсът на терапия е приблизително три дни, по-продължителната употреба е нежелана.

Използване на свещи

Свещите могат да се използват за най-малките деца. Преди употреба трябва да си измиете ръцете, да извадите супозитория от опаковката и внимателно да поставите бебето в ануса. Препоръчва се процедурата да се извършва след изхождане или клизма. За по-ниска доза е допустимо свещта да се раздели на няколко части, като се изгладят краищата на разреза.

Супозиториите трябва да се използват 2-4 пъти на ден с интервал от 3 часа. Допустимата доза също трябва да бъде изчислена по проста формула: умножете теглото по 10 mg. Не използвайте повече от 60 mg / kg лекарства на ден. Продуктът се предлага в различни дози. На възраст от 3 години не трябва да се използват повече от 100 mg, след 3 - до 200 mg. От 5 до 10 години се препоръчва да изберете доза от 250 mg наведнъж. Продължителност на лечението - не повече от 3-5 дни.

Дозировка на таблетки

Дозировката на таблетките се изчислява, както следва: на 1 кг тегло има до 15 mg от лекарството. Продължителността на лечението е до 3-5 дни. При липса на симптоми, количеството на лекарството трябва постепенно да се намалява. Не е необходимо да се дават често таблетки: максималната дневна доза се разделя на няколко дози и се прилага на интервали от 4 часа. Коя доза е безопасна? Допустимо е да се използват до 60 mg на 1 kg от тялото на детето на ден.

Противопоказания

Лекарството има сравнително малък списък от противопоказания. Те включват индивидуална непоносимост и алергична реакция към компонентите на продукта. Таблетките не трябва да се използват при пациенти под 2-годишна възраст. Пептична язва или ерозия на лигавицата, склонност към вътрешни кръвоизливи и други заболявания на стомашно-чревния тракт също са пречка за употребата на Парацетамол за дете. Ако нивото на калий в кръвта е високо, подобно лечение не се препоръчва..

Странични ефекти

Основната последица от отрицателното въздействие на веществото върху организма е алергична реакция, проявяваща се в сърбеж, зачервяване или обриви по кожата. Много рядко приемът на лекарството може да причини кървене или стомашно-чревно разстройство. Ако след приема на лекарството се появи алергия върху тялото на детето или то започне да се чувства по-зле, тогава е необходимо да се спре лечението и веднага да се покаже бебето на лекаря.

Симптоми на предозиране и родителски действия

Важно е точно да се изчисли дневната норма или да се придържате към предписаната схема. Предозирането на лекарства може да причини тежко увреждане на черния дроб или смърт. При леко отравяне се забелязва гадене или повръщане, както и чревно разстройство. Умерените и тежки степени се характеризират със силна болка вдясно, увеличен черен дроб, сънливост. Възможно е развитие на жълтеница, намаляване на кръвното налягане или нарушения в работата на вътрешните органи.

Еквивалентни средства

Директни заместители на Парацетамол с подобна активна съставка:

  • Efferalgan;
  • Панадол;
  • Калпол;
  • Ibuclin Junior (парацетамол + ибупрофен).

Сред лекарства с подобен ефект са нестероидните противовъзпалителни средства (ибупрофен, диклофенак, нимезулид и др.). Тези лекарства понякога са скъпи, но имат подобни показания. Не всички лекарства се произвеждат специално за деца, така че ще трябва да изчислите дозата сами. По-добре е да се даде предпочитание на доказан парацетамол поради достъпната му цена и малък списък от противопоказания.

Парацетамол за дете на 3 години

Децата на възраст 3 години са най-често болни от остри респираторни вирусни инфекции и други инфекции, поради което при тях много често се наблюдава висока телесна температура. За борба с този симптом много лекари препоръчват да се използва Парацетамол. Как правилно да давате това лекарство на бебета, каква доза не трябва да се превишава и какви аналози могат да се използват за замяна?

Възможно ли е да се даде тригодишно дете?

Парацетамоловите препарати са противопоказани само в неонаталния период, а деца на 1-3 месеца се дават изключително с температурна реакция към ваксинацията. В други случаи лекарството е разрешено от 3-месечна възраст, така че можете спокойно да давате Парацетамол на 3-годишно дете.

Форма на освобождаване и механизъм на действие

Лекарството се представя в няколко форми, сред които обикновено се използват при лечение на деца на три години:

  • Ректални супозитории. Те се отличават с белия си цвят, прост състав (с изключение на парацетамол, в доза от 50 до 500 mg, те съдържат само мастна основа) и продълговата форма. Такова лекарство помага, ако детето има алергии или повръщане, но ефектът му започва да се проявява по-късно от други лекарствени форми, поради което често се използва през нощта.
  • Окачване. Този сладък ароматизиран препарат с портокал или ягода съдържа 120 mg / 5 ml парацетамол, но съдържа и други съставки (ксантанова смола, захароза, сорбитол, пропилей гликол и др.), Които могат да провокират алергична реакция. Поради течната структура и наличието на мерителна спринцовка в опаковката (тя може да бъде заменена с лъжица), е много лесно да се дозира такъв Парацетамол и в повечето случаи децата го поглъщат без проблеми.
  • Под формата на таблетки от 200 и 500 mg лекарството се произвежда за възрастни. Децата получават твърда форма от шестгодишна възраст, поради което на 3 години не се препоръчва употребата на такъв парацетамол. Въпреки това, в редки случаи, когато у дома няма друго антипиретично лекарство, детето може да получи част от хапчето, след като провери дозата с лекаря. Ако бебето все още не може да погълне лекарството, таблетката се натрошава и разрежда в лъжица с вода, компот или сок.

Действието на всяка форма на парацетамол е свързано със способността на основния компонент на лекарството да въздейства върху центровете за терморегулация и болка в мозъка. Този ефект е представен чрез блокиране на циклооксигеназните ензими под действието на парацетамол, в резултат на което температурата се нормализира и болката намалява..

Такива ефекти причиняват следните показания за употребата на парацетамол:

  • Треска (обикновено лекарството се дава при температури над +38,5 градуса).
  • Болков синдром с умерена или ниска интензивност.

Характеристики на използване в детска възраст

Препоръчително е да давате парацетамол на деца само след преглед от лекар, така че употребата на такова лекарство да не влияе върху определянето на правилната диагноза. В допълнение, това е само симптоматично лекарство, така че обикновено се дава заедно с лекарства, които също ще повлияят на причината за треската или болката..

Продължителността на лечението с Парацетамол, в зависимост от показанията, не надвишава 3-5 дни. Ако се изисква по-дълго даване на лекарството, това трябва да се съгласува с лекуващия лекар, тъй като продължителната употреба може да повлияе на хематопоезата и работата на вътрешните органи на детето.

Лекарството може да се дава на детето на интервали от поне четири часа. Ако приетата суспензия или доставената свещ не са понижили температурата, използването по-рано от 4 часа по-късно е неприемливо. В такива ситуации трябва да се консултирате с лекар и да използвате друго антипиретично средство за неговата цел..

Препоръчва се суспензията да се приема един час след хранене, но ако температурата е много висока, тази препоръка не се взема предвид (лекарството се дава независимо от диетата). Не си струва да разреждате лекарството с вода, тъй като поради такова разреждане обемът на лекарството ще бъде по-голям и детето може да не го пие напълно. Препоръчително е обаче да се дават много напитки в допълнение, тъй като това ще помогне в борбата с треската..

Сред противопоказанията за приемане на Парацетамол е непоносимостта към някой от компонентите на лекарството, чернодробни заболявания, някои наследствени заболявания, стомашно-чревни патологии. Преди да дадете лекарството на бебето, трябва да се изясни дали има такива здравословни проблеми.

Не можете самостоятелно да надвишавате дозата на лекарството, да го комбинирате с други лекарства на базата на парацетамол или да съхранявате суспензията на място, където тя може да бъде намерена и случайно пияна от малко дете. В такива ситуации рискът от предозиране се увеличава, което може да представлява опасност за здравето на малък пациент..

Дозировка

За да определите еднократна доза за тригодишно дете, трябва да знаете теглото му в килограми. Той се умножава по 10-15 и се получава броят на милиграмите парацетамол на доза. Например теглото на конкретно бебе е 14 кг. Такова дете се нуждае от 140-210 mg парацетамол наведнъж, така че лечението започва с 6 ml суспензия или се поставя 3/4 от супозитория от 250 mg.

Средната единична доза от суспензията може да бъде взета от таблицата, която е в анотацията. Тъй като теглото на 3-годишните деца обикновено варира от 12 до 18 kg, за бебета с тегло 12-16 kg се приемат 5 ml лекарство наведнъж, а за деца с тегло 16-18 kg се изисква еднократна доза от 10 ml.

Дневната доза на лекарството също се изчислява по тегло. Известно е, че детето не трябва да приема повече от 60 mg парацетамол на килограм телесно тегло на ден. Така че на пациент с тегло 14 kg може да се дават не повече от 840 mg от лекарството на ден. Ако се използва суспензия, това количество от активната съставка е в 35 ml.

Какво да заменим?

Ако няма у дома или в аптеката супозитории и супозитории, вместо това може да се използва друго лекарство, чието действие също се осигурява от парацетамол. Например, на дете може да се даде свещ Tsefekon D или суспензия Panadol Baby. Лекарствата, които съдържат ибупрофен, също могат да заместят такива лекарства. Произвеждат се и за деца в свещи и суспензии, дадени от тримесечна възраст и се препоръчват при високи температури или болка.

В някои случаи, когато повишаването на температурата представлява опасност за детето и Парацетамол не се справя с треска, те прибягват до смес от лекарства, наречени литични. Включва антипиретично лекарство (често Analgin) и антихистамин (най-често се избира Suprastin). Ако детето е бледо и крайниците му са хладни, тогава към такива две лекарства се добавя и спазмолитик, например No-shpa.

Използването на такава смес бързо и ефективно понижава температурата и подобрява състоянието на детето, но не се препоръчва без лекарско предписание. След съгласуване с педиатър дозата, подходяща за тригодишно дете, тези лекарства се дават в таблетки. Ако има нужда от инжекция, по-добре е да поверите инжекцията на медицинския персонал, като се обадите на линейка.

За това какви антипиретици да използвате, вижте следващото видео.

Как да давате таблетки парацетамол на деца: правилната дозировка

Сред популярните средства за борба с треска и болка при деца са таблетките, където парацетамолът действа като активно вещество. Той се счита за най-ефективен и най-безопасен за детския организъм..

Лекарствата на основата на парацетамол имат три основни свойства: облекчават температурата, възпалението и болката.

  • Бори се с висока телесна температура по време на настинки, ТОРС или грип. Може да се дава на деца на възраст от 2 месеца, като преди това е намалила допустимата доза..
  • Намаляването на температурата започва бързо и има дългосрочен ефект - не се наблюдава допълнително повишаване на температурата.
  • При някои деца треската може да бъде придружена от гърчове. Парацетамол е разрешен с такива неприятни симптоми.
  • Намалява или премахва болката. Например, зъбна или главна.
  • Други лекарства могат да се дават паралелно. Нурофен съдържа ибупрофен като активна съставка, поради което е разрешено тяхното редуване.

Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болка или треска трябва да бъде идентифицирана и лекувана с други лекарства.

Дозировка на лекарството

Парацетамолът се предлага в три основни форми: супозитории, таблетки и сиропи. Можете да си купите лекарство в аптека, където тази активна съставка е в чист вид - Panadol например. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в тялото. Благодарение на това Panadol действа по-бързо..

Свещи

Те се вкарват ректално в ануса на детето. Преди процедурата първо трябва да си измиете ръцете. Поставете детето, обърнете се настрани, огънете краката и ги притиснете към корема. Поставете супозитория бавно и внимателно. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при високи температури. За деца под три месеца дозировката се избира само от лекар.

В аптеката можете да намерите следната доза на лекарството:

  • от 3 месеца до една година се предписват свещи от 0,08 грама;
  • от 1 до 3 години - 0,17 грама;
  • от 3 години до 6 - 0,33 грама;
  • започвайки от 6 години и повече, се предписват две супозитории от 0,33 грама.

Не използвайте повече от 4 супозитории на ден..

Таблетки

Те са разрешени за деца от двегодишна възраст. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено във вода. Детските таблетки парацетамол се предлагат в дозировка от 200 mg:

  • от 2 години до 6 назначават по 1/2 таблетка наведнъж;
  • от 7 до 12 години е разрешена една пълна таблетка;
  • деца над 12 години имат право да дават две таблетки наведнъж.

В някои случаи тази форма може да бъде приета и от деца под една година. Особено когато става въпрос за много висока температура с появата на гърчове. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

  • от раждането до 3 месеца, дозировката е 10 mg на килограм;
  • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
  • от една до 2 години, максималната дневна доза е 150 mg.

Сироп

Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да я погълнат. Сиропът може да се дава от два месеца. Понякога лекарите, като вземат предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предписват сироп през първите седмици от живота..

Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжичка, с която се измерва точното количество суспензия. Лекарството не трябва да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие след приема му.

Чрез разделянето на спринцовката се въвежда точната доза:

  • от раждането до 6 месеца, дозировката се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години дозировката е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

Лекарството влиза в сила в рамките на 30 минути след приема. При високи температури сиропът се дава не повече от три дни. Като болкоуспокояващо лекарството се разрешава до пет дни.

Аналог на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца на възраст от 3 месеца. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на висока температура, възпаление и болка. Може да се използва и след ваксинации.

Характеристики на приложението

Преди да дадете лекарство на дете, трябва да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще ви разкаже за правилата за прием.

  • Дозировката на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето..
  • Таблетките парацетамол трябва да се дават на 6-часови интервали за облекчаване на температурата. Не повече от четири пъти на ден.
  • При деца на възраст под една година температурата трябва да се намали, ако се повиши над 38 градуса.
  • Не трябва да давате парацетамол на кърмачета за повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че се създава допълнително натоварване на черния дроб..
  • Този антипиретик не трябва да се прилага за профилактика..
  • Малко дете първо трябва да разтвори таблетката във вода.
  • Не използвайте хапче, предназначено за възрастни - невъзможно е точно да се определи дозата.
  • Нурофен е по-дразнещ за стомаха, отколкото Панадол. Ето защо е по-добре да се спрете на последното лекарство..

Съвети за прием на лекарства, които съдържат парацетамол

  • Съществуват различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или в суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година..
  • За да се намали вредното въздействие върху черния дроб, лекарството трябва да се дава след хранене..
  • Опасна за детския организъм е доза от 150 mg на килограм тегло.
  • Предозирането може да се разпознае по следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай трябва спешно да се консултирате с лекар..

Понякога, когато температурата е висока и намалява силно, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Тези лекарства се дават, като се спазва интервалът. Нурофен действа бързо и ефектът е по-дълъг.

Можете да комбинирате Нурофен с парацетамол едновременно. В този случай се приема половината доза от всяко лекарство..

Противопоказания

  • Не се допуска предозиране на лекарството и честа употреба, която влияе негативно върху функционирането на черния дроб. Появява се гадене, повръщане.
  • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Може да се появят алергични реакции.
  • За деца под две години дайте парацетамол с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
  • Не давайте две лекарства на основата на парацетамол едновременно. Това ще доведе до отравяне на организма. Може да се прилага с други антипиретици, като Нурофен.
  • Може да възникне предозиране, ако не се спазва интервалът между дозите на лекарството. По-добре е да комбинирате лекарства с народни средства.
  • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия, при нарушения във функционирането на бъбреците и черния дроб.

Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да бъде заменено с друго. Нурофенът е по-малко вероятно да причини алергии и да причини по-малко увреждане на вътрешните органи. Също като парацетамол, Нурофен се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

В аптеките има много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, супозитории и сиропи. За най-малките Panadol Baby е специално произведен

Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се пазят от деца. По-добре е да съхранявате лекарства за възрастни отделно от тези за деца, така че по време на заболяването на детето да не бъркате лекарства поради повишена тревожност.

Трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да дадете парацетамол на детето си. Той е този, който ще ви каже коя лекарствена форма е по-добре да изберете, дали си струва да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната разрешена доза. Само следвайки правилата и препоръките можете да намалите нежеланите реакции и предозирането.

Описание и дозировка на Парацетамол за деца

Възможно ли е да се дава парацетамол на деца и в каква дозировка. Това лекарство ефективно се справя с високите температури, като същевременно няма ефект върху причината за заболяването, а само блокира симптомите му - болка и треска. Дали приемането му е оправдано и какъв вид лекарство е, ще научите от тази статия.

Каква температура можете да свалите

Повишената телесна температура може да бъде резултат от различни възпалителни процеси, вирусни или бактериални инфекции. Ето как тялото се бори срещу патогените. Температури, които не надвишават 38,5 0 (за деца под 5 години - 38 0 С), лекарите не съветват да се свалят, за да не се намесва в естествените защитни механизми.

Учените са установили, че повечето вируси и бактерии умират при тази температура или тяхното оцеляване е застрашено. Въпреки това, в случай на никнене на зъби при бебета, хипертермията няма никакво функционално значение, поради което на детето могат да се дават антипиретици дори при по-ниски нива от 38-38,5 0.

По-висока ефикасност на парацетамол при вирусни инфекции като антипиретик

Подобна реакция е възможна и като последица от ваксинацията. Следователно е необходимо винаги да държите антипиретици и болкоуспокояващи в детската аптечка..

Парацетамолът се използва широко за облекчаване на симптомите на треска. Също така, това лекарство има аналгетичен ефект, така че се използва при главоболие, зъбобол, мускулни болки и други видове болка. Действието е насочено директно към мозъчните центрове на терморегулация и болка.

Какво представлява това лекарство

Парацетамолът е ненаркотично средство за облекчаване на болката. Противовъзпалителният ефект е толкова слабо изразен, че не се взема предвид при предписването му. При проблеми с кръвното налягане лекарството също е абсолютно безопасно..

Инструментът не е антивирусен или антибиотик, ефектът му е изключително симптоматичен.

Парацетамол трябва да се приема с повишено внимание при бъбречни и чернодробни заболявания, както и при захарен диабет, когато става въпрос за суспензия или сироп. Това лекарство също е противопоказано при непоносимост към фруктоза. Възможни реакции на кожата с алергичен характер под формата на уртикария, сърбеж, зачервяване.

Парацетамолът започва да действа средно четиридесет минути след поглъщане. По-разумно е да го приемате час-два след хранене, тъй като лекарството, взето непосредствено след хранене, ще се усвоява много по-дълго, което ще забави появата на ефекта.

Също така е противопоказано да се използва Парацетамол на гладно, за да се избегнат реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

Формуляр за освобождаване

Парацетамолът се предлага в различни форми:

  • таблетки (200, 325, 500 mg);
  • ректални супозитории (80, 170, 330 mg);
  • сироп (120, 125 mg / ml);
  • суспензия (120 mg / 5 ml).

На каква възраст е разрешено приемането на Парацетамол

За да изчислите правилно дозата на лекарството, трябва да знаете поне приблизително теглото на детето. За изчислението използвайте формулата: 10-15 mg от активната съставка на 1 kg тегло. Вземете до 4 пъти на ден, на интервали от 4-6 часа.

Парацетамол може да се дава на деца след 1 месец. Въпреки това, ако ситуацията го изисква, лекарството се използва за новородени. В този случай лекарството се предписва изключително от лекар, обикновено под формата на суспензия. Тази форма на Парацетамол не съдържа етилов алкохол, поради което е по-предпочитана за най-малките. Дозировката се изчислява стриктно според формулата, тъй като малък организъм е в състояние да реагира дори на леко превишаване на дозата.

Супозиториите с парацетамол са по-удобна форма за деца от първите 6 месеца от живота

За деца на възраст над 3 месеца е възможно да се използва под формата на сироп или ректална супозитория. Вкусът на сиропа е малко захарен, но не се препоръчва да се разрежда. По-добре е да дадете на детето малко вода да пие, след като го приеме. Ефектът при прием на сироп идва по-бързо, но с въвеждането на супозитории е по-дълъг.

Супозиториите се предлагат в дози от 0,08, 0,17 и 0,33 g за деца под 12 месеца, 1-6 години и 7-12 години, съответно.

Трябва да приемате лекарството само при спешни случаи. Ако една доза се е справила с треската, не продължавайте да използвате, за да предотвратите повишаване на температурата.

Възможно ли е да се дават на деца таблетки Парацетамол

Под формата на таблетки Парацетамол обикновено се предписва на по-големи деца и възрастни. Ако обаче няма затруднения с преглъщането, е възможно да се използва лекарството в тази форма от 3-годишна възраст.

Таблетките се предлагат в дози от 200, 325 и 500 mg.

За деца от 3 до 6 годинимаксимална еднократна доза - 150-200 mg
Възраст 7-12максимална еднократна доза - 200-325 mg
Над 12 годинимаксимална еднократна доза - 0,5-1 g

Понякога лекарите предписват таблетки парацетамол за деца на възраст от 2 години. За такива малки ще трябва да се раздробява и разрежда с чаена лъжичка вода. Но лекарството има много горчив вкус, което е малко вероятно да зарадва бебето. Следователно за тази възраст е по-предпочитано да се използват сироп или ректални супозитории..

5 ml сироп - 1 чаена лъжичка, съдържа 120 mg парацетамол

В анотацията към таблетките Парацетамол е посочено, че лекарството е разрешено за деца на възраст от 3 години. Повечето педиатри не съветват деца под 5-годишна възраст да пият хапчета..

На 3-6 години разрешената единична доза е 150-200 mg. Най-удобната форма е таблетки от 200 mg. За деца с малко телесно тегло половин таблетка може да е достатъчна за еднократна употреба..

На ученици на възраст 8-9 години може безопасно да се дават цели 325 mg таблетки. Честотата на приложение е една и съща за всяка доза - интервалът е най-малко 4 часа, от 1 до 4 пъти на ден.

Препоръчително е да приемате Парацетамол за понижаване на температурата за не повече от 3 дни, за облекчаване на болки от различни видове - до 5 дни.

Какво може да се случи в случай на предозиране

При комплексното лечение на заболяването, в комбинация с други лекарства, трябва да се внимава, тъй като те също могат да съдържат парацетамол. В този случай е възможно отравяне на тялото..

Лекарствата не трябва да бъдат оставяни без надзор и достъпни за деца. Сладкият сироп, веднъж попаднал в ръцете на бебето, може да има вкус, тогава не може да се избегнат нежелани последици.

Дневната доза не трябва да надвишава 60 mg / kg от теглото на детето, а еднократна доза от 140 mg / kg води до смърт. Така че оптималният прием би бил 10-15 mg на 1 kg телесно тегло..

Ако температурата не спадне много ефективно, не трябва да се стремите да подобрите ефекта чрез увеличаване на дозата на лекарството или честотата на употребата му. В този случай е необходимо да се консултирате с Вашия лекар и да изберете други средства.

Във всеки случай, дори ако се спазват препоръките за употреба, наблюдението на състоянието на пациента е необходимо, за да се предприемат действия без загуба на жизненоважни минути в случай на индивидуална непоносимост или предозиране.

Ако дозата е надвишена или при продължителна употреба на Парацетамол, могат да се появят следните симптоми:

  • бледност на кожата;
  • гадене;
  • повръщане;
  • болка в областта на черния дроб;
  • повишен билирубин в кръвта;
  • бъбречна недостатъчност;
  • аритмия;
  • Панкреатит;
  • болка в корема;
  • кома.

Първите признаци на предозиране могат да се проявят както през първия ден с излишък от единична доза, така и постепенно при продължителна употреба на лекарството.

Спешната помощ в случай на интоксикация е незабавното спиране на приема на лекарството, за предпочитане последвано от стомашна промивка. Няма да е излишно да получавате ентеросорбент. След като сте предприели първите необходими мерки, е наложително да се обадите на спешна помощ..

Неприемливо е да приемате лекарството с доза 60 mg на 1 kg от теглото на детето. С увеличаване на дозата над 150 mg на 1 kg е възможен летален изход.

заключения

Въпреки относителната безопасност на лекарството, е необходимо да се помни за възможните сериозни последици и в никакъв случай да не се самолекувате, особено когато става въпрос за здравето на детето. При спешни случаи обаче родителите трябва да знаят какво да направят, за да осигурят спешна помощ на бебето, преди да пристигне лекарят..

Повишаването на температурата е само симптом. Действайки само върху него, е невъзможно да се спре хода на заболяването. Следователно приемът на Парацетамол ще помогне за облекчаване на проявите на треска или болка, но само лекуващият лекар трябва да идентифицира причината за заболяването и да предпише подходящо лечение.

Как да изберем термометър за дете, прочетете тук, тъй като освен живак има и по-удобни форми за новородени, под формата на зърно или капризни - безконтактни термометри.

Препоръчваме ви да прочетете статията за първите стъпки, които трябва да предприемете, ако детето ви се намокри..

  • ← Сиропи за суха кашлица за деца: топ 10+
  • Как да спрем тежката кашлица на детето през нощта →

Описание и дозировка на Парацетамол за деца: 1 коментар

Основните предимства на парацетамола несъмнено са ниската цена на лекарството пред други антипиретични и аналгетични лекарства, не дразни чревната лигавица.Бързата ефективност на лекарството се дължи на факта, че лекарството бързо навлиза в кръвта.

Можете ли да идентифицирате емоционалната зависимост

Не е лесно да признаете, че страдате от емоционална зависимост. След като обаче разпознаете това, можете да започнете да излизате от затвореното