Как да давате таблетки парацетамол на деца: правилната дозировка

Енцефалит

Сред популярните средства за борба с треска и болка при деца са таблетките, където парацетамолът действа като активно вещество. Той се счита за най-ефективен и най-безопасен за детския организъм..

Лекарствата на основата на парацетамол имат три основни свойства: облекчават температурата, възпалението и болката.

  • Бори се с висока телесна температура по време на настинки, ТОРС или грип. Може да се дава на деца на възраст от 2 месеца, като преди това е намалила допустимата доза..
  • Намаляването на температурата започва бързо и има дългосрочен ефект - не се наблюдава допълнително повишаване на температурата.
  • При някои деца треската може да бъде придружена от гърчове. Парацетамол е разрешен с такива неприятни симптоми.
  • Намалява или премахва болката. Например, зъбна или главна.
  • Други лекарства могат да се дават паралелно. Нурофен съдържа ибупрофен като активна съставка, поради което е разрешено тяхното редуване.

Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болка или треска трябва да бъде идентифицирана и лекувана с други лекарства.

Дозировка на лекарството

Парацетамолът се предлага в три основни форми: супозитории, таблетки и сиропи. Можете да си купите лекарство в аптека, където тази активна съставка е в чист вид - Panadol например. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в тялото. Благодарение на това Panadol действа по-бързо..

Свещи

Те се вкарват ректално в ануса на детето. Преди процедурата първо трябва да си измиете ръцете. Поставете детето, обърнете се настрани, огънете краката и ги притиснете към корема. Поставете супозитория бавно и внимателно. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при високи температури. За деца под три месеца дозировката се избира само от лекар.

В аптеката можете да намерите следната доза на лекарството:

  • от 3 месеца до една година се предписват свещи от 0,08 грама;
  • от 1 до 3 години - 0,17 грама;
  • от 3 години до 6 - 0,33 грама;
  • започвайки от 6 години и повече, се предписват две супозитории от 0,33 грама.

Не използвайте повече от 4 супозитории на ден..

Таблетки

Те са разрешени за деца от двегодишна възраст. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено във вода. Детските таблетки парацетамол се предлагат в дозировка от 200 mg:

  • от 2 години до 6 назначават по 1/2 таблетка наведнъж;
  • от 7 до 12 години е разрешена една пълна таблетка;
  • деца над 12 години имат право да дават две таблетки наведнъж.

В някои случаи тази форма може да бъде приета и от деца под една година. Особено когато става въпрос за много висока температура с появата на гърчове. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

  • от раждането до 3 месеца, дозировката е 10 mg на килограм;
  • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
  • от една до 2 години, максималната дневна доза е 150 mg.

Сироп

Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да я погълнат. Сиропът може да се дава от два месеца. Понякога лекарите, като вземат предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предписват сироп през първите седмици от живота..

Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжичка, с която се измерва точното количество суспензия. Лекарството не трябва да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие след приема му.

Чрез разделянето на спринцовката се въвежда точната доза:

  • от раждането до 6 месеца, дозировката се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години дозировката е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

Лекарството влиза в сила в рамките на 30 минути след приема. При високи температури сиропът се дава не повече от три дни. Като болкоуспокояващо лекарството се разрешава до пет дни.

Аналог на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца на възраст от 3 месеца. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на висока температура, възпаление и болка. Може да се използва и след ваксинации.

Характеристики на приложението

Преди да дадете лекарство на дете, трябва да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще ви разкаже за правилата за прием.

  • Дозировката на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето..
  • Таблетките парацетамол трябва да се дават на 6-часови интервали за облекчаване на температурата. Не повече от четири пъти на ден.
  • При деца на възраст под една година температурата трябва да се намали, ако се повиши над 38 градуса.
  • Не трябва да давате парацетамол на кърмачета за повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че се създава допълнително натоварване на черния дроб..
  • Този антипиретик не трябва да се прилага за профилактика..
  • Малко дете първо трябва да разтвори таблетката във вода.
  • Не използвайте хапче, предназначено за възрастни - невъзможно е точно да се определи дозата.
  • Нурофен е по-дразнещ за стомаха, отколкото Панадол. Ето защо е по-добре да се спрете на последното лекарство..

Съвети за прием на лекарства, които съдържат парацетамол

  • Съществуват различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или в суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година..
  • За да се намали вредното въздействие върху черния дроб, лекарството трябва да се дава след хранене..
  • Опасна за детския организъм е доза от 150 mg на килограм тегло.
  • Предозирането може да се разпознае по следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай трябва спешно да се консултирате с лекар..

Понякога, когато температурата е висока и намалява силно, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Тези лекарства се дават, като се спазва интервалът. Нурофен действа бързо и ефектът е по-дълъг.

Можете да комбинирате Нурофен с парацетамол едновременно. В този случай се приема половината доза от всяко лекарство..

Противопоказания

  • Не се допуска предозиране на лекарството и честа употреба, която влияе негативно върху функционирането на черния дроб. Появява се гадене, повръщане.
  • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Може да се появят алергични реакции.
  • За деца под две години дайте парацетамол с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
  • Не давайте две лекарства на основата на парацетамол едновременно. Това ще доведе до отравяне на организма. Може да се прилага с други антипиретици, като Нурофен.
  • Може да възникне предозиране, ако не се спазва интервалът между дозите на лекарството. По-добре е да комбинирате лекарства с народни средства.
  • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия, при нарушения във функционирането на бъбреците и черния дроб.

Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да бъде заменено с друго. Нурофенът е по-малко вероятно да причини алергии и да причини по-малко увреждане на вътрешните органи. Също като парацетамол, Нурофен се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

В аптеките има много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, супозитории и сиропи. За най-малките Panadol Baby е специално произведен

Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се пазят от деца. По-добре е да съхранявате лекарства за възрастни отделно от тези за деца, така че по време на заболяването на детето да не бъркате лекарства поради повишена тревожност.

Трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да дадете парацетамол на детето си. Той е този, който ще ви каже коя лекарствена форма е по-добре да изберете, дали си струва да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната разрешена доза. Само следвайки правилата и препоръките можете да намалите нежеланите реакции и предозирането.

Парацетамол за деца

Парацетамол се предписва на деца при повишени температури като антипиретично средство. Това лекарство се използва и при главоболие и зъбобол при деца на различна възраст. При спазване на правилата за прием и възрастова доза, парацетамолът се счита за доста безопасно лекарство за деца..

Но майките трябва да бъдат внимателни, когато дозират това лекарство и да обръщат внимание на дозата, посочена на опаковката. Понякога две опаковки парацетамол от един и същи тип могат да имат различни количества активна съставка в състава. Тази статия представя таблици за дозиране на парацетамол по тегло, възраст и специфични лекарства.


Какъв парацетамол да изберем за деца под една година

Възрастта на детето играе важна роля в този въпрос. В зависимост от възрастта лекарят предписва парацетамол в различни форми (сироп, супозитории или таблетки).

Парацетамол за деца от 1 до 3 месеца

На такава малка възраст на децата се предписва парацетамол в свещи, тъй като тази форма се счита за най-безопасната. Дозировката на супозитории е 50 mg. Максималният брой свещи на ден, които могат да бъдат доставени, е 3 броя. Времето, след което можете да поставите свещи, е 4-6 часа. Супозитории с парацетамол Tsefekon D.

ВАЖНО! Общото количество парацетамол, приемано на ден от дете, не трябва да надвишава 60 mg на 1 килограм тегло на бебето.

Парацетамол за деца от 3 месеца до 1 година

За тази възраст се използват супозитории с парацетамол в доза 100 mg или сироп в доза 60-120 mg (2,5-5 ml в мерителна лъжичка). Лекарствата се дават на разстояние най-малко четири часа 3-4 пъти на ден.

Парацетамол в тази форма и дозировката могат да бъдат намерени под различни търговски наименования (цефекон, панадол, ефералган).

ВАЖНО! Винаги обръщайте внимание на дозировката, посочена на опаковката! Зависи от това колко мл сироп да дадете на бебето..

Парацетамол за деца от този производител съдържа 120 mg на 5 ml лекарство. Следователно, 2,5 ml = 60 mg и 5 ml = 120 mg.

Обърнете внимание на количеството парацетамол в ефералган 30 mg на 1 ml от лекарството. Това означава, че в 5 ml, вече ще има 150 mg от активното вещество. И това е дозировката за деца над една година. На дете от 3 до 6 месеца се предписват 3 ml, а от 6 месеца до 4 ml.


Парацетамол за деца в сироп 120 mg / 5 ml или Panadol от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в сироп "Efferalgan" 30 mg / ml от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в свещи Tsefekon D от 1 месец до 12 години таблица

Супозиториите с парацетамол - "Panadol" се предлагат в две дозировки от 125 mg от 6 месеца и 250 mg от 3 години. Efferalgan в свещи 80 mg за деца от 3 до 5 месеца, 125 mg от 6 месеца до 3 години и 250 mg от 5 до 10 години.

На каква възраст децата могат да приемат таблетки парацетамол?

Парацетамол за деца може да се дава в таблетки от 200 mg, на възраст от три години. По-добре е обаче детето да избере бебешка форма под формата на сироп, суспензия или супозитории..

За някои бебета дори след три години е проблематично да погълнат дори смачкано хапче. Тъй като трохите от лекарството се придържат към лигавицата на устната кухина и те могат да причинят рефлекса на запушване. И разбира се таблетът има ужасен вкус. Но понякога се случва мама да има само хапчета под ръка и няма как да хукне до аптеката.

Преди да дадете парацетамол в таблетка на малко дете, той трябва да бъде смачкан и разреден във вода.

Парацетамол за деца дозиране в таблетки на възраст от 3 до 12 години

ВАЖНО! Бебетата на една и съща възраст могат да тежат по различен начин! Поради това е най-добре да се изчисли теглото на дозата. За да направите това, умножете теглото на детето в килограми по 10 и вземете броя на милиграмите лекарство, което може да се даде в 1 доза..

ПРИМЕР: Ако детето тежи 20 кг, тогава еднократна доза (20 * 10 = 200) 200 mg.

Ежедневното количество парацетамол не трябва да бъде повече от 60 mg от лекарството на 1 kg от теглото на детето. Ако детето тежи 15 килограма, тогава максимумът на ден можете да дадете (60 * 15 = 900 mg) 4 таблетки. Максималният брой срещи на ден не трябва да бъде повече от четири.

Лекарството се приема един или два часа след хранене. Парацетамолът влиза в сила 30-60 минути след приема.

ВАЖНО! Ако след прием на парацетамол за повече от три дни повишаването на температурата не спре, обадете се отново на лекар!

Когато парацетамолът е противопоказан при деца

  • Индивидуална непоносимост
  • Чернодробни или бъбречни проблеми
  • Дефицит на сукраза / изомалтаза, непоносимост към фруктоза, малабсорбция на глюкоза-галактоза.

Възможни нежелани реакции

  • Алергична реакция
  • Диария, коремна болка, гадене, повръщане.
  • При продължителна употреба може да има токсични ефекти върху черния дроб и бъбреците

Отравяне с парацетамол

Ако се случи, че детето ви е приело количеството парацетамол повече от възрастовата норма, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Дори да няма симптоми на отравяне, съществува вероятност от развитие на чернодробна недостатъчност..

ВАЖНО! При отравяне с парацетамол има латентен период, когато няма симптоми.

Симптоми на остро отравяне с парацетамол

Първите симптоми на отравяне могат да се появят след 2-24 часа..

  1. Гадене, повръщане и коремна болка
  2. Слабост, сънливост, липса на апетит
  3. Замайване и загуба на съзнание

Парацетамол може да се дава на деца. Но е необходимо да се вземат предвид теглото и височината на детето и не забравяйте да се консултирате с педиатър.

Парацетамол (500 mg)

Инструкции

  • Руски
  • қazaқsha

Търговско наименование

Международно непатентовано име

Доза от

500 mg таблетки

Състав

Една таблетка съдържа

помощни вещества: желатин, картофено нишесте, талк, глицерин, калциев стеарат и гранулирана захар.

Описание

Кръгли таблетки, с плоско цилиндрична повърхност и фаска, бели или бели с кремообразен или розов нюанс, с делителна черта от едната страна.

Фармакотерапевтична група

Аналгетици. Други аналгетици-антипиретици. Анилиди. Парацетамол.

ATX код N02BE01

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

Парацетамолът, когато се приема през устата, се абсорбира бързо и почти напълно от стомашно-чревния тракт. Максималното ниво на концентрация в кръвта се достига за 0,5-2 часа. Парацетамолът се разпределя бързо и равномерно в тъканите на тялото. Плазмените протеини свързват 10-15% от приетата доза. Обемът на разпределение и бионаличността при деца и възрастни не се различават значително. Лекарството преминава през плацентарната бариера. По-малко от 1% от дозата се предава в кърмата на кърмачки. Парацетамолът се метаболизира от микрозомални чернодробни ензими, около 80% образува конюгати с глюкуронова киселина и сулфати, до 17% се подлага на хидроксилиране, за да образува активни метаболити, които конюгират с глутатион.

При предозиране или липса на глутатион, тези метаболити могат да причинят некроза на хепатоцитите. Полуживотът на парацетамол е 1,5-2,5 часа. Може да се увеличи при пациенти с тежка чернодробна дисфункция и при пациенти в напреднала възраст. 24 часа след поглъщането 85-90% от парацетамола се екскретира с урината под формата на глюкурониди и сулфати, а 3% се екскретира непроменен. При деца на възраст под 10-12 години образуването на конюгати със сулфати е основният път за метаболизма и екскрецията на парацетамол. Вероятността за хепатотоксичен ефект при деца е по-ниска, отколкото при възрастни.

Други фармакокинетични параметри на възрастни и деца не се различават.

Фармакодинамика

Ненаркотичен аналгетик. Има антипиретични и аналгетични ефекти. Лекарството блокира циклооксигеназата в централната нервна система, засягайки центровете на болка и терморегулация. Загубата на телесна топлина при фебрилни условия се увеличава в резултат на вазодилатация и увеличен периферен кръвен поток. В възпалените тъкани клетъчните пероксидази неутрализират ефекта на парацетамол върху циклооксигеназата, което обяснява почти пълното отсъствие на противовъзпалителния ефект на лекарството.

Показания за употреба

инфекциозни и възпалителни заболявания, придружени от повишаване на телесната температура (остри респираторни инфекции, грип, детски инфекции, реакции след ваксинация)

синдром на болка със слаб и умерен интензитет от различен произход, включително главоболие, зъбобол, невралгия, алгоменорея, болка при травма, изгаряния, миалгия.

Начин на приложение и дозировка

За възрастни и деца над 15 години еднократна перорална доза е 500 mg; максималната единична доза е 1000 mg. Максималната дневна доза е 4000 mg.

Деца от 6 до 9 години (с тегло 22-30 kg: еднократна доза зависи от телесното тегло на детето и е 250 mg, максималната дневна доза е 1000-1500 mg; на възраст 9-12 години (с тегло до 40 kg) еднократна доза 500 mg, максимална дневна доза 2000 mg; над 12 години (с тегло над 40 kg) еднократна доза 500 mg, максимална дневна доза 2000-4000 mg.

Препоръчителният интервал между дозите на лекарството е 6-8 часа (поне 4 часа).

Продължителността на лечението е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

Необходимостта от продължаване на лечението с лекарството се решава от лекаря.

Странични ефекти

от храносмилателната система: гадене, повръщане, коремна болка,

рядко при продължителна употреба - нарушена чернодробна функция

алергични реакции: кожен обрив, уртикария, ангиоедем, оток на Квинке, синдром на Лайъл

от отделителната система: рядко при продължителна употреба, нарушена бъбречна функция

от хемопоетичната система: рядко при продължителна употреба - анемия, агранулоцитоза, тромбоцитопения.

Ако се появят нежелани реакции, спрете приема на лекарството и се консултирайте с лекар..

Противопоказания

свръхчувствителност към парацетамол и други компоненти на лекарството

тежка чернодробна и бъбречна дисфункция

кръвни заболявания, включително анемия

дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа

бременност и кърмене

деца под 6 години.

Лекарствени взаимодействия

Ако пациентът приема едновременно други лекарства, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Кофеинът може да засили аналгетичния ефект на парацетамола. Парацетамолът може да засили ефекта на индиректните антикоагуланти, кумаринови производни, индол. Когато се прилага във високи терапевтични дози и едновременното приложение на антихистамини, глюкокортикоиди, рифампицин, фенобарбитал, етакринова киселина, алкохол, хепатотоксичният ефект се засилва. Когато се използва холестирамин за период по-малък от 1 час след прием на парацетамол, абсорбцията на последния може да намалее, а когато се използва метоклопрамид, е възможно увеличаване на адсорбцията. Барбитуратите намаляват антипиретичната активност. Да не се използва с други препарати, съдържащи парацетамол. Когато се приема едновременно със салицилати, рискът от нефротоксично действие се увеличава значително. Парацетамолът усилва действието на спазмолитиците.

специални инструкции

Предписва се с повишено внимание на пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция, със синдром на Gilbert, с доброкачествена хипербилирубинемия, както и пациенти в напреднала възраст. Рискът от развитие на увреден черен дроб се увеличава при пациенти с алкохолна хепатоза.

Изкривява лабораторните тестове при количествено определяне на глюкоза и пикочна киселина в плазмата.

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб..

Парацетамолът е метхемоглобинообразуващ агент.

Ако се появят нежелани реакции, трябва да спрете приема на лекарството.

Бременност и кърмене

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето.

Особености на влиянието върху способността за управление на превозни средства и механизми.

Въпросът за възможността за извършване на потенциално опасни дейности, които изискват повишено внимание и скорост на психомоторни реакции, трябва да бъде разрешен само след оценка на индивидуалния отговор на пациента към лекарството.

Предозиране

Симптоми: бледност на кожата, изпотяване, замаяност, липса на апетит, гадене, повръщане, коремна болка, повишена активност на чернодробните ензими, увеличаване на протромбиновото време, по-късно се появява болка в черния дроб. При тежки случаи се развиват чернодробна недостатъчност, кома и енцефалопатия, звънене в ушите, олигурия, колапс, конвулсии.

Лечение: стомашна промивка, солеви лаксативи, прием на ентеросорбенти, перорално приложение на метионин 8-9 часа след предозирането и N-ацетилцистеин след 12 часа. Необходимостта от допълнителни терапевтични мерки (допълнително приложение на метионин, интравенозно приложение на ацетилцистеин) се определя в зависимост от концентрацията на парацетомол в кръвта, както и времето, изминало след приема.

Форма за освобождаване и опаковка

10 таблетки се поставят в блистерна лента от PVC фолио или подобно внесено и отпечатано алуминиево фолио лакирано или подобно внесено.

Първичните опаковки, заедно със съответния брой инструкции за медицинска употреба на държавния и руския език, се поставят в кутия от велпапе или подобен внос.

Условия за съхранение

Съхранявайте на сухо и тъмно място при температура не по-висока от 25 ºС.

Да се ​​пази извън обсега на деца!

Период на съхранение

Не използвайте след изтичане срока на годност.

Условия за отпускане от аптеките

Производител

ТОО "Павлодарски фармацевтичен завод"

Казахстан, Павлодар, 140011, ул. Камзина, 33

Опаковчик

ТОО "Павлодарски фармацевтичен завод".

Казахстан, Павлодар, 140011, ул. Камзина, 33.

Притежател на разрешението за употреба

ТОО „Павлодарски фармацевтичен завод“, Казахстан

Адрес на организацията, която приема претенции от потребители за качеството на продуктите (стоките) на територията на Република Казахстан

Парацетамол

Състав

Таблетките парацетамол съдържат 500 или 200 mg активна съставка.

Съставът на лекарството под формата на ректални супозитории включва 50, 100, 150, 250 или 500 mg активна съставка.

Съставът на Парацетамол, произведен под формата на сироп, съдържа активната съставка в концентрация 24 mg / ml.

Формуляр за освобождаване

  • таблетки (6 или 10 бр. в блистери или безклетъчни опаковки);
  • сироп 2,4% (бутилки от 50 ml);
  • суспензия 2,4% (флакони от 100 ml);
  • ректални супозитории 0,08, 0,17 и 0,33 g (5 бр. в блистерна лента, 2 опаковки в опаковка).

OKPD код за парацетамол - 24.41.20.195.

фармакологичен ефект

Фармакологична група, към която принадлежи агентът: ненаркотични аналгетици, включително нестероидни и други противовъзпалителни лекарства.

Лекарството има антипиретични и аналгетични ефекти.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Парацетамолът е ненаркотично болкоуспокояващо средство, чиито свойства и механизъм на действие се дължат на способността да блокират (главно в централната нервна система) COX-1 и COX-2, като същевременно действат върху центровете на терморегулация и болка.

Лекарството няма противовъзпалителен ефект (противовъзпалителният ефект е толкова незначителен, че може да бъде пренебрегнат) поради факта, че ефектът на веществото върху COX се неутрализира в възпалените тъкани от ензима пероксидаза.

Липсата на блокиращ ефект върху синтеза на Pg в периферните тъкани определя липсата на отрицателен ефект на лекарството върху обмена на вода и електролити в тялото, както и върху лигавицата на храносмилателния канал..

Абсорбцията на лекарството е висока, Cmax е от 5 до 20 μg / ml. Концентрацията в кръвта достига максимум в рамките на 0,5-2 часа. Веществото може да премине през BBB.

Парацетамол с HS влиза в млякото на кърмачка в количество, което не надвишава 1%.

Веществото се биотрансформира в черния дроб. Ако метаболизирането се извършва под въздействието на чернодробни микрозомални ензими, се образуват токсични продукти на междинен метаболизъм (по-специално N-ацетил-b-бензохинон имин), които при ниско ниво на глутатион в организма могат да провокират увреждане и некроза на чернодробните клетки.

Запасите от глутатион се изчерпват, когато приемате 10 или повече грама парацетамол.

Два други пътя на метаболизма на парацетамола са конюгация със сулфати (преобладаваща при новородени, особено тези, които са родени преждевременно) и конюгация с глюкурониди (преобладаваща при възрастни).

Конюгираните метаболитни продукти проявяват ниска фармакологична активност (включително токсична).

T1 / 2 - от 1 до 4 часа (при възрастни хора тази цифра може да бъде голяма). Екскретира се главно под формата на конюгати чрез бъбреците. Само 3% от приетия парацетамол се екскретира в чист вид.

Показания за употреба

Показания за употребата на парацетамол:

  • синдром на болката (лекарството се приема за зъбобол, с алгодисменорея, с главоболие, невралгия, миалгия, артралгия, мигрена);
  • фебрилни състояния, развиващи се на фона на инфекциозни заболявания.

Хапче, смачкано на прах, е спешно лечение на акне (прилагайте лекарството върху засегнатата област за не повече от 10 минути).

Когато е необходимо бързо облекчаване на болката и възпалението (например след операция), както и в ситуации, когато приемането на таблетки / суспензия вътре не е възможно, може да се предпише въвеждането на Парацетамол IV.

Лекарството е предназначено за симптоматична терапия, намалявайки интензивността на възпалението и болката по време на употреба. Няма ефект върху прогресирането на заболяването..

Защо е необходим Парацетамол при настинки?

Какво представлява Парацетамол? Това е ненаркотично лекарство с подчертана антипиретична ефикасност, което ви позволява да облекчите болката с възможно най-малко негативни последици за организма..

Възможността за използване на лекарството при настинка се дължи на факта, че характерните симптоми на епизод на настинка са: висока (често спазматична) температура, нарастваща с повишаване на телесната температура, слабост, общо неразположение, синдром на болката (обикновено изразен като мигрена).

Основното предимство на използването на парацетамол при температура е, че антипиретичният ефект на лекарството е близък до естествените механизми на охлаждане на тялото.

Въздействайки върху централната нервна система, агентът локализира действието в хипоталамуса, което допринася за нормализиране на процеса на терморегулация и позволява активиране на защитните механизми на организма.

Освен това, в сравнение с повечето други НСПВС, лекарството действа селективно и провокира минимален брой странични ефекти..

Помага ли парацетамолът при главоболие?

Лекарството е ефективно при всяка болка с умерена интензивност. Той обаче е предназначен за симптоматично лечение. Това означава, че лекарството помага за премахване на симптомите, без да се обърне внимание на основната причина. Трябва да се използва веднъж.

Противопоказания за парацетамол

Противопоказания за употребата на лекарството са свръхчувствителност, вродена хипербилирубинемия, дефицит на ензима G6PD, тежки бъбречни / чернодробни патологии, кръвни заболявания, алкохолизъм, левкопения, тежка анемия.

Странични ефекти

Страничните ефекти най-често се проявяват под формата на реакции на свръхчувствителност. Симптоми на алергия към лекарството: уртикария, сърбеж по кожата, обрив, оток на Quincke.

Понякога приемането на лекарството може да бъде придружено от нарушения на хематопоезата (агранулоцитоза, тромбоцитопения, панцитопения, левкопения, неутропения) и диспептични симптоми.

При продължителна употреба на високи дози е възможен хепатотоксичен ефект.

Инструкции за употреба на парацетамол

Парацетамол таблетки: инструкции за употреба. Могат ли да се дават на деца хапчета?

Дозировка за възрастни и деца над 12 години (при условие, че телесното им тегло надвишава 40 кг) - до 4 g / ден. (20 таблетки по 200 mg или 8 таблетки по 500 mg).

Дозата на Парацетамол MS, Парацетамол UBF и лекарства от други производители, които се произвеждат под формата на таблетки, е 500 mg (ако е необходимо - 1 g) на доза. Можете да приемате Парацетамол на таблетки до 4 рубли / ден. Лечението продължава 5-7 дни..

Можете да давате на детето си таблетки Парацетамол от 2-годишна възраст. Оптималната доза таблетки Парацетамол за малки деца е 0,5 таба. 200 mg на всеки 4-6 часа. От 6 години на детето трябва да се дават цели 200 mg таблетки със същата честота на употреба.

Парацетамол 325 mg таблетки се използват от 10-годишна възраст. Деца на възраст 10-12 години се предписват да го приемат през устата при 325 mg 2 или 3 р. / Ден. (не надвишава максимално допустимата доза, която за посочената група пациенти е 1,5 g / ден.).

Възрастни и деца над 12 години се препоръчват да приемат 1-3 таблетки на всеки 4-6 часа.Интервалите между дозите не трябва да бъдат по-малки от 4 часа, а дозата трябва да е по-голяма от 4 g / ден..

По време на кърмене и бременност Парацетамол не е в списъка на забранените лекарства. Ако го приемате, докато кърмите бебе в терапевтична доза и през интервали, препоръчани от инструкциите, концентрацията в млякото няма да надвишава 0,04-0,23% от общата доза на приеманото лекарство.

Инструкции за свещи: колко често можете да приемате и след колко време лекарството действа под формата на супозитории?

Супозиториите са предназначени за ректално приложение. Супозиториите трябва да се прилагат в ректума след прочистване на червата.

Възрастните са показани, като вземат 1 раздел. 500 mg от 1 до 4 r / ден; най-високата доза - 1 g на доза или 4 g / ден.

Инструкции за свещи Парацетамол за деца

Дозата на лекарството в свещи за деца се изчислява в зависимост от теглото на детето и неговата възраст. Детски свещи 0,08 g се използват от тримесечна възраст, 0,17 g свещи се препоръчват за деца от 12 месеца до 6 години, 0,33 g свещи се използват за лечение на деца на 7-12 години.

Те се прилагат един по един, като се поддържат поне 4-часови интервали между инжекциите, по 3 или 4 броя всяка. през деня (в зависимост от състоянието на детето).

Ако сравним ефективността на сиропа Парацетамол с ефективността на супозиториите (именно тези лекарствени форми се предписват най-често на деца), тогава първият действа по-бързо, а вторият - по-дълго.

Тъй като използването на супозитории е по-удобно и безопасно в сравнение с таблетките, тяхната употреба е по-подходяща, колкото по-младо е детето. Тоест супозиториите с Парацетамол за новородени са оптималната лекарствена форма.

Токсичната доза за дете е 150 (или повече) mg / kg. Тоест, ако дете тежи 20 кг, смъртта от лекарството може да настъпи още при прием на 3 г / ден.

При избора на единична доза се използва формулата: 10-15 mg / kg 2-3 пъти на ден, след 4-6 часа. Най-високата доза Парацетамол за деца не трябва да надвишава 60 mg / kg / ден.

Детски парацетамол: инструкции за употреба на сироп и суспензия

Детският сироп е разрешен да се използва за лечение на бебета на възраст над 3 месеца. Суспензия за бебета, тъй като в състава му няма захар, може да се използва от 1 месец.

Еднократна доза сироп за деца на възраст 3-12 месеца - ½-1 чаена лъжичка, за деца от 12 месеца до 6 години - 1-2 чаени лъжички, за деца на 6-14 години - 2-4 чаени лъжички. Честотата на приложения варира от 1 до 4 пъти на ден (лекарството трябва да се дава на детето не повече от 1 път на 4 часа).

Суспензията за деца се дозира по същия начин. Как да се дава лекарството на деца под 3 месеца, само лекуващият лекар може да каже.

Дозировката на детския парацетамол също трябва да бъде избрана, като се вземе предвид телесното тегло на детето. Дозата не трябва да надвишава 10-15 mg / kg на доза и 60 mg / kg / ден. Тоест, ако детето е на 3 години, дозировката на лекарството (със средно тегло 15 кг) ще бъде 150-225 mg на доза.

Ако в посочената доза детският сироп или суспензия няма желания ефект, лекарството трябва да бъде заменено с аналог с друго активно вещество..

Понякога се използва комбинация от парацетамол и аналгин за облекчаване на трескаво състояние (при температура от 38,5 ° C и по-висока, което не върви добре). Дозировката на лекарствата е както следва:

  • Парацетамол - съгласно инструкциите, като се вземат предвид теглото / възрастта;
  • Аналгин - 0,3-0,5 mg / kg.

Тази комбинация не може да се използва често, защото употребата на Analgin насърчава необратими промени в състава на кръвта.

Лекарите от Бърза помощ използват лекарството в комбинация с антихистамини и други аналгетици-антипиретици, за да свалят много висока температура.

Един от вариантите на така наречената „триада” е „Аналгин + Аспирин + Парацетамол”. Като добавка към Парацетамол могат да се използват следните съединения: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin или Analgin + Suprastin.

No-shpa (може да бъде заменен с папаверин) насърчава отварянето на спазматични капиляри, антихистамините (Suprastin, Tavegil) усилват ефекта на антипиретиците.

Колко бързо действа лекарството??

След това колко лекарството започва да действа, зависи кога е взето. За да настъпи ефектът възможно най-бързо, лекарството се приема час-два след хранене. Ако го пиете веднага след хранене, действието се развива по-бавно..

Как да приемате Парацетамол при температура?

Като антипиретично лекарство можете да го използвате не повече от 3 поредни дни.

Как да приемате лекарство срещу болка?

Продължителността на курса, ако лекарството се използва за облекчаване на болката, не трябва да надвишава 5 дни. Целесъобразността на по-нататъшната употреба трябва да бъде определена от лекаря.

Приемането на Парацетамол при зъбобол или от главата, трябва да се помни, че лекарството облекчава симптомите, но не лекува основното заболяване.

Предозиране с парацетамол

Симптоми на предозиране, които се появяват през първия ден:

  • гадене;
  • бледност на кожата;
  • повръщане;
  • болка в корема;
  • анорексия;
  • метаболитна ацидоза;
  • нарушение на метаболизма на глюкозата.

Признаци на чернодробна дисфункция могат да се появят след 12-48 часа.

Силно отравяне провокира:

  • функционална чернодробна недостатъчност с прогресираща енцефалопатия;
  • Панкреатит;
  • аритмия;
  • остра функционална бъбречна недостатъчност с тубулна некроза;
  • на кого.

Най-сериозната последица от предозирането е смърт.

Лечението включва прилагане на пациента в рамките на 8-9 часа на ацетилцистеин и метионин, които са предшественици на синтеза на глутатион, както и донори на SH-група.

По-нататъшното лечение зависи от това колко отдавна е било взето лекарството и каква е концентрацията му в кръвта..

Взаимодействие

Лекарството намалява ефективността на урикозуричните лекарства. Едновременната употреба на високи дози от лекарството увеличава ефекта на антикоагулантите чрез намаляване на производството на прокоагуланти в черния дроб.

Лекарства, които предизвикват микрозомално окисление в черния дроб, етанол и хепатотоксични агенти, стимулират производството на хидроксилирани активни метаболити, което може да провокира развитието на тежка интоксикация дори при леко предозиране.

Ефективността на лекарството намалява при продължително лечение с барбитурати. Етанолът провокира развитието на остър панкреатит. Лекарствата, които потискат микрозомалното окисление в черния дроб, намаляват риска от хепатотоксични ефекти.

Дългосрочната комбинирана употреба с други НСПВС може да доведе до развитие на бъбречна папиларна некроза, "аналгетична" нефропатия, началото на терминален (дистрофичен) стадий на бъбречна недостатъчност.

Едновременната употреба на лекарството (във високи дози) и салицилатите за дълго време увеличава вероятността от развитие на рак на пикочния мехур или бъбреците. Дифлунисал увеличава концентрацията на парацетамол в кръвната плазма с 50% и следователно рискът от развитие на хепатотоксичност.

Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на лекарството, спазмолитиците - забавят абсорбцията му, ентеросорбенти и холестерол - намаляват бионаличността.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Предпазвайте от светлина и влага, пазете от деца. Оптималната температура за съхранение на сиропа е не по-ниска от 18 ° C (забранено е да се замразява лекарството), супозитории - не по-висока от 20 ° C.

Срок на годност

Свещи и сироп - 2 години, таблетки - 3 години.

специални инструкции

Парацетамолът е антибиотик или не?

Лекарството не е антибиотик, неговото действие е насочено към намаляване на болката и температурата. Антибиотиците инхибират бактериалния растеж и размножаване.

Лекарството повишава или намалява кръвното налягане?

Надеждно е известно, че агентът няма ефект върху кръвното налягане (АН).

Лекарството може да помогне за нормализиране на кръвното налягане само косвено, ако повишаването му е реакция на болка (чрез намаляване на тежестта му, Парацетамол също намалява кръвното налягане).

Каква е разликата между Парацетамол от различни производители?

Препаратите от различни производители могат леко да се различават в състава на спомагателните компоненти и в цената. Основата е същото вещество.

По този начин няма разлика в това, което Paracetamol MS помага и от това, което Paracetamol UBF в таблетки не е.

Рецепта на латински (пример):
Rp: Sup. Парацетамоли 0,05 (0,1; 0,25)
D.t.d. N 10 в sup.

Rp: Раздел. Парацетамоли 0.2
D.t.d. N 1 пакет.
S. ½ таблетка 2-3 r / d

Аналози

Парацетамол-съдържащи препарати: Парацетамол 325, Парацетамол МС, Стримол, Флутабс, Перфалган, Парацетамол Екстратаб, Парацетамол UBF, Цефекон Д, Еффералган, Панадо Далерон, Ифимол.

Аналози с подобен механизъм на действие, но отлична активна съставка: Antigrippin, Antiflu, Kaffetin, Coldrex, Maxikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Кое е по-добре: Парацетамол или Ибупрофен?

Ибупрофен (Нурофен) има по-широк спектър на действие и има по-благоприятен ефект върху температурната крива в сравнение с Парацетамол. Ефектът от употребата му идва по-бързо (след 15-25 минути) и продължава по-дълго (до 8 часа), освен това лекарството се счита за по-малко вредно и по-малко вероятно да провокира алергични реакции.

Ибупрофенът по-добре от своя аналог облекчава критично високите температури. Многократно (за контрол на хипертермия) се използва много по-рядко от Парацетамол.

Силата на антипиретичното действие е сравнима, но ибупрофенът, освен аналгетичното и антипиретичното действие, ефективно облекчава и възпалението в периферните тъкани. Това се дължи на факта, че парацетамолът действа предимно в централната нервна система, а ибупрофенът инхибира синтеза на Pg не толкова в централната нервна система, колкото в възпалените периферни тъкани..

Тоест при тежко периферно възпаление изборът трябва да се направи в полза на Нурофен и други лекарства на основата на ибупрофен..

Отговаряйки на въпроса „Какво да изберем, Парацетамол или Нурофен?“, Лекарите препоръчват започване на лечение на малки деца с монотерапия с ибупрофен. Ако трябва спешно да намалите температурата, можете да използвате някое от лекарствата. Последващото лечение трябва да бъде съгласувано с Вашия лекар. Трябва да знаете, че ибупрофеновите супозитории са противопоказани при деца с тегло до 6 кг, а суспензия - за деца под 3 месеца.

Възможно ли е да се редува Нурофен ил Парацетамол?

Употребата на парацетамол и ибупрофен заедно може да бъде оправдана, ако температурата не се понижи добре, когато се използва всяко от лекарствата в монотерапия. Средствата се използват последователно. В зависимост от ситуацията, лекарят, например, може да посъветва да дадете на детето Нурофен и след 10 минути да му поставите свещичка с парацетамол.

Кое е по-добре - Парацетамол или Аспирин?

Ако сравнявате лекарства, те имат същия ефект, когато е необходимо да се понижи високата температура..

Какво представлява аспиринът? Аналгетик и антипиретик на основата на ацетилсалицилова киселина, НСПВС с всички странични ефекти, присъщи на лекарства от тази група.

Избирайки кое е по-добро от температурата, трябва да знаете, че аспиринът облекчава температурата по-бързо и по-ефективно, но в същото време рискът от предозиране е много по-висок от риска от предозиране с парацетамол, освен това използването на аспирин за вирусна инфекция може да провокира синдрома на Рей при дете - усложнение, което във всеки 5-ти случай води до смърт.

Аспиринът действа върху същите структури на мозъка и черния дроб като отделните вируси, поради което се използва като безопасно и най-ефективно средство за хипертермия, придружено от бактериални инфекции (пиелонефрит, тонзилит и др.). Парацетамолът е лекарството по избор при вирусни инфекции..

Парацетамол и аспирин заедно образуват лекарството Parcocet, което се използва за лечение на настинки и грип.

Съвместимост с алкохол

Парацетамолът и алкохолът са несъвместими.

Уикипедия отбелязва, че леталната доза Парацетамол за възрастен е 10 грама или повече. Тежкото увреждане на черния дроб е фатално, причинено от рязкото намаляване на запасите на глутатион и натрупването на токсични продукти от междинен метаболизъм, които имат хепатотоксичен ефект.

При мъжете, които системно консумират повече от 200 ml вино или 700 ml бира на ден (за жените това е 100 ml вино или 350 ml бира), дори терапевтичната доза от лекарството може да се окаже смъртоносна доза, особено ако е минало малко време между приема на Парацетамол и алкохол.

Може ли Парацетамол да се приема с антибиотици?

Антипиретиците са разрешени в комбинация с антибиотици. В този случай е много важно лекарствата да не се приемат на празен стомах, а интервалът между приема им да е поне 20-30 минути.

Парацетамол по време на бременност и кърмене. Могат ли бременни и кърмещи жени да пият лекарството?

Инструкциите показват, че лекарството преминава през плацентата, но досега не е установено отрицателното въздействие на Парацетамол върху развитието на плода.

Мога ли да приемам Парацетамол по време на бременност?

В хода на изследването беше установено, че употребата на лекарството по време на бременност (особено през втората половина на бременността) увеличава риска от дихателни нарушения, астма, алергични прояви, хрипове при детето.

Освен това през 3-ия триместър токсичният ефект на инфекциите е не по-малко опасен от ефекта на някои лекарства. Хипертермията на майката може да причини фетална хипоксия.

Приемът на лекарството през 2-ри триместър (а именно, от 3 месеца до около 18 седмици) може да доведе до развитие на малформации на вътрешните органи, които често се появяват само след раждането. В тази връзка лекарството се предписва за случайна употреба и само в екстремни случаи..

Независимо от това, това лекарство се счита за най-безопасният аналгетик за бъдещите майки..

Няма категоричен отговор на въпроса дали е възможно да се пие Парацетамол по време на ранна бременност. През първите седмици приемът на лекарството може да предизвика спонтанен аборт и, както всяко друго лекарство, да стане причина за несъвместими пороци.

И така, могат ли бременните жени да приемат Парацетамол? Възможно е, но само ако има доказателства. Преди да вземете хапче, трябва да прецените плюсовете и минусите. Понякога високата температура на майката е по-малко опасна за плода, отколкото анемия или бъбречна колика поради лекарства.

Дозировка за бременност

Използването на високи дози от лекарството по време на бременност може да повлияе неблагоприятно на състоянието на черния дроб и бъбреците. Бременни жени с повишаване на температурата на фона на грип или ARVI трябва да започнат да приемат лекарството с 0,5 таблетки. за 1 прием. Максималната продължителност на лечението е 7 дни.

Парацетамол по време на кърмене. Могат ли кърмещите майки да пият Парацетамол?

Парацетамолът преминава в кърмата в минимални количества по време на кърмене. Следователно, ако лекарството се използва по време на кърмене не повече от 3 дни подред, няма нужда да се спира кърменето.

Оптималната доза за кърмене е не повече от 3-4 таба. 500 mg на ден. Лекарството трябва да се приема след хранене. В същото време следващия път е по-добре да нахраните детето не по-рано от 3 часа след приема на хапчето.

Отзиви за Парацетамол

Повечето от прегледите на лекарства, намерени в Интернет, са отзиви за детския парацетамол. Децата най-често страдат от ARVI, а парацетамолът е лекарството, което е най-ефективно за тези заболявания.

Като цяло майките реагират добре на лекарството положително. Лекарството бързо премахва температурата, намалява тежестта на нежеланите ефекти на треска и в същото време се понася добре от пациенти на различна възраст, доста рядко причинява нежелани реакции, типични за НСПВС.

Лекарите казват, че най-важното при използването на лекарството е да изберете правилната лекарствена форма, правилно да изчислите необходимата доза, не забравяйте, че лекарството е предназначено за облекчаване на симптомите, а не за лечение на основното заболяване и че необходимостта от понижаване на температурата не винаги е оправдана.

Парацетамол цена: колко струва лекарството в аптека в различни лекарствени форми?

Цената на Парацетамол в таблетки е от 3,5 UAH / 2,3 рубли. Цената на детския Парацетамол в сироп е 14 UAH / 40 рубли, суспензията може да бъде закупена за 17 UAH / 64 рубли. Свещи за деца струват 10-17 UAH / 32-88 рубли.