Аскофен-Р

Мигрена

Askofen-P: инструкции за употреба и рецензии

Латинско наименование: Ascophenum-P

ATX код: N02BA71

Активна съставка: Ацетилсалицилова киселина + кофеин + парацетамол (ацетилсалицилова киселина + кофеин + парацетамол)

Производител: "Фармстандарт" АД, Русия

Актуализация на описанието и снимката: 22.10.2018

Цени в аптеките: от 22 рубли.

Аскофен-Р е комбинирано лекарство с аналгетични, антипиретични, противовъзпалителни, психостимулиращи ефекти.

Форма на издаване и състав

Лекарствената форма на Аскофен-Р - таблетки: плоскоцилиндрична, бяла или бяла с розово / кремообразна сянка, допуска се мрамориране, с линия и скос, със слаб мирис или без мирис (10 бр. В блистери, в картонена кутия 1–3 опаковане).

Активни съставки в 1 таблетка:

  • ацетилсалицилова киселина - 200 mg;
  • кофеин - 40 mg;
  • парацетамол - 200 mg.

Помощни вещества в състава на Askofen-P: картофено нишесте, повидон, стеаринова киселина, талк, калциев стеарат, вазелиново масло VGM-30M, силиконова емулсия KE-10-12.

Фармакологични свойства

Фармакодинамика

Аскофен-Р е едно от комбинираните аналгетични лекарства.

Механизмът на действие се дължи на свойствата на активните вещества, съставляващи Аскофен-Р:

  • ацетилсалицилова киселина: има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие, което е свързано с потискане на COX-1 и COX-2 (циклооксигеназа), които регулират синтеза на простагландини; инхибира агрегацията на тромбоцитите;
  • кофеин: повишава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, възбужда вазомоторните / дихателните центрове, разширява кръвоносните съдове на мозъка, бъбреците, сърцето, скелетните мускули, намалява агрегацията на тромбоцитите; спомага за повишаване на физическото и умственото представяне, намаляване на сънливостта и умората;
  • парацетамол: има аналгетични и антипиретични ефекти.

Показания за употреба

Показанието за Askofen-P е синдром на умерена / лека болка при възрастни:

  • алгодисменорея;
  • радикален синдром на гръдния кош, лумбаго;
  • зъбобол и главоболие;
  • мигрена;
  • невралгия;
  • миалгия;
  • артралгия.

Също така, лекарството е показано за деца от 15 години и възрастни с остри респираторни и инфекциозно-възпалителни заболявания с цел намаляване на повишената телесна температура.

Противопоказания

  • обостряне на ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт;
  • стомашно-чревно кървене;
  • дефицит на витамин К;
  • тежко увреждане на бъбречната / чернодробната функция;
  • астма, предизвикана от приема на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други нестероидни противовъзпалителни лекарства;
  • хеморагична диатеза (тромбоцитопения, хипопротромбинемия, хемофилия, болест на фон Вилебранд, телеангиектазия, тромбоцитопенична пурпура);
  • хирургични интервенции, придружени от кървене;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • дисекция на аортна аневризма;
  • портална хипертония;
  • глаукома;
  • нарушение на съня, свръхвъзбудимост, тревожни разстройства (паническо разстройство, агорафобия);
  • органични заболявания на сърдечно-съдовата система (остър миокарден инфаркт, тежка исхемична болест на сърцето, артериална хипертония), чести вентрикуларни преждевременни удари, пароксизмална тахикардия;
  • възраст до 15 години (като антипиретик) или 18 години (като аналгетик);
  • I и III триместър на бременността, период на кърмене;
  • индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството, както и ксантини и други нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Относително (заболявания / състояния, при наличието на които назначаването на Askofen-P изисква повишено внимание):

  • хиперурикемия;
  • подагра;
  • уратна нефролитиаза;
  • тежка сърдечна недостатъчност;
  • обременена анамнеза за стомашна язва и / или язва на дванадесетопръстника;
  • II триместър на бременността.

Инструкции за употреба на Askofen-P: метод и дозировка

Аскофен-Р се приема през устата, за предпочитане след хранене, измива се с мляко, вода, алкална минерална вода.

Обикновено лекарството се предписва по 1-2 таблетки 2-3 пъти на ден, на интервали от поне 4 или 6 часа (с нормална или нарушена бъбречна / чернодробна функция).

Askofen-P е предназначен за краткосрочна употреба - 3 дни като антипиретично лекарство или 5 дни като упойка.

Промяната на режима на прием на наркотици е възможна само по съгласие с лекаря.

Странични ефекти

  • сърдечно-съдова система: тахикардия, повишено кръвно налягане;
  • храносмилателна система: гастралгия, анорексия, повръщане, гадене, диария, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, бъбречна / чернодробна недостатъчност;
  • алергични реакции: оток на Квинке, кожен обрив, бронхоспазъм.

По време на дълъг курс могат да се развият следните нарушения: хипокоагулация, главоболие, замаяност, шум в ушите, зрително увреждане, намалена агрегация на тромбоцитите, хеморагичен синдром (включително кървене на венците, епистаксис, пурпура), бъбречно увреждане с папиларна некроза, глухота, синдром Стивънс - Джонсън и / или Лайъл; при деца - синдром на Рей (проявява се като метаболитна ацидоза, нарушения на психичната и нервната система, повръщане, чернодробна дисфункция).

Предозиране

Основните симптоми: тахикардия, изпотяване, гадене, болки в стомаха, повръщане, бледност на кожата. Леката интоксикация се характеризира с поява на звънене в ушите, тежко - анурия, сънливост, колапс, бронхоспазъм, конвулсии, задух, кървене. С усилване на интоксикацията може да се развие прогресивна дихателна парализа и разединяване на окислителното фосфорилиране, което може да причини респираторна ацидоза.

Терапия: стомашна промивка, прием на активен въглен.

В случаите, когато има съмнение за отравяне, се изисква медицинска помощ.

специални инструкции

При продължителна употреба на Askofen-P е необходимо да се следи периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб.

Ацетилсалициловата киселина, която е част от лекарството като активен компонент, има антитромбоцитен ефект, поради което преди хирургическа интервенция лекарят трябва да бъде предупреден за терапията.

Ниските дози ацетилсалицилова киселина намаляват отделянето на пикочна киселина, което в някои случаи може да предизвика подагра.

По време на терапията се препоръчва спиране на пиенето на алкохолни напитки, тъй като в този случай рискът от стомашно-чревно кървене се увеличава.

Приложение по време на бременност и кърмене

I и III триместър на бременността, както и периодът на кърмене са противопоказание за приемане на Askofen-P.

Когато се използва през първия триместър на бременността, ацетилсалициловата киселина може да доведе до фетална малформация под формата на разцепване на горното небце, през третия триместър - да насърчи инхибиране на раждането, затваряне на ductus arteriosus при плода, което причинява хипертония в белодробната циркулация и хиперплазия на белодробните съдове.

В случаите, когато ацетилсалицилова киселина се използва от кърмещи жени, детето има повишен риск от кървене (свързано с нарушена функция на тромбоцитите).

През II триместър на бременността еднократна доза от лекарството в препоръчани дози е разрешена само в случаите, когато очакваната полза е по-висока от възможната вреда.

Използване от детството

Поради опасността от развитие на синдром на Reye, противопоказание за приемане на Askofen-P е:

  • възраст до 15 години - като антипиретично средство;
  • под 18 години - като обезболяващо средство.

С нарушена бъбречна функция

Според инструкциите Askofen-P не се предписва при тежка бъбречна дисфункция.

При нарушения на чернодробната функция

Дори да има индикации, Askofen-P не се предписва при тежки нарушения на чернодробната функция.

Лекарствени взаимодействия

При комбинираната употреба на Askofen-P с някои лекарства / вещества могат да се развият следните ефекти:

  • спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни и подагра лекарства, които насърчават отделянето на пикочна киселина: намаляване на ефекта им;
  • стероидни хормони, хепарин, индиректни антикоагуланти, хипогликемични агенти, резерпин: повишаване на тяхното действие;
  • барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин, алкохолни напитки: повишена вероятност от хепатотоксичен ефект (не се препоръчва комбинация);
  • глюкокортикостероиди, производни на сулфонилурея, метотрексат, ненаркотични аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства: повишени странични ефекти;
  • ерготамин: ускоряване на отделянето му (поради кофеина);
  • хлорамфеникол: значително увеличаване на времето на неговото елиминиране (поради парацетамол);
  • метоклопрамид: ускорява абсорбцията на парацетамол;
  • салициламид и други стимуланти на микрозомално окисление: увеличаване на вероятността за образуване на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция;
  • антикоагуланти (дикумаринови производни): засилване на тяхното действие (с многократно приложение на парацетамол).

Аналози

Аналози на Askofen-P са: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температури до 25 ° C. Дръжте далеч от деца.

Срок на годност - 3 години.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Отзиви за Askofen-P

Според прегледите Askofen-P е достъпно и ефективно лекарство, което облекчава главоболието, включително мигрена, и помага за понижаване на температурата при остри респираторни заболявания и грип. Те също така отбелязват удобството да го закупите без рецепта..

От недостатъците те обикновено показват наличието на противопоказания за приема на лекарството, вероятността от странични ефекти, както и дразнещ ефект върху стомаха с повишена киселинност.

Цена за Askofen-P в аптеките

Приблизителната цена за Askofen-P е (10 или 20 таблетки в опаковка) 20-35 или 40-80 рубли.

Askofen-P ® (Ascophen-P) инструкции за употреба

Притежател на разрешението за употреба:

Произведени от:

Контакти за запитвания:

Активни вещества

Доза от

рег. No: Р N002552 / 01 от 17.03.08 - Безсрочно Дата на пререгистрация: 30.11.15
Аскофен-Р ®

Форма на освобождаване, опаковка и състав на лекарството Askofen-P ®

Таблетки с бял или бял цвят с кремообразен или розов оттенък, плоскоцилиндрични, скосени и набраздени, без мирис или слаба миризма; разрешена мраморност.

1 раздел.
ацетилсалицилова киселина200 mg
парацетамол200 mg
кофеин40 mg

Помощни вещества: картофено нишесте, повидон (медицински поливинилпиролидон с ниско молекулно тегло), стеаринова киселина, талк, калциев стеарат, силиконова емулсия CE-10-12, вазелиново масло VGM-30M.

10 броя. - контурна клетъчна опаковка (1) - картонени опаковки.
10 броя. - контурни клетъчни опаковки (2) - картонени опаковки.
10 броя. - опаковки с контурни клетки (3) - картонени опаковки.

фармакологичен ефект

Комбинирано лекарство, действието на което се определя от компонентите, съставляващи неговия състав.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетичен, антипиретичен, противовъзпалителен ефект, свързан с потискането на COX-1 и COX-2, които регулират синтеза на простагландини; инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Парацетамолът има антипиретични, аналгетични ефекти.

Кофеинът повишава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, възбужда дихателните и вазомоторните центрове, разширява кръвоносните съдове на скелетните мускули, мозъка, сърцето, бъбреците, намалява агрегацията на тромбоцитите; намалява сънливостта, умората, повишава умствената и физическата работоспособност.

Фармакокинетика

Показания за лекарството Askofen-P ®

Умерен или лек синдром на болка при възрастни:

  • главоболие;
  • мигрена;
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • радикален синдром на гръдния кош, лумбаго;
  • артралгия;
  • миалгия;
  • алгодисменорея.

За намаляване на температурата при възрастни и деца над 15 години:

  • с остри респираторни инфекции;
  • с инфекциозни и възпалителни заболявания.
Отворете списъка с кодове на ICD-10
Код на ICD-10Индикация
G43Мигрена
G54Нарушения на нервния корен и плексус
G54.3Нарушения на гръдния корен, некласифицирани другаде
J06.9Остра инфекция на горните дихателни пътища, неуточнена
K08.8Други уточнени промени в зъбите и техните поддържащи апарати (включително зъбобол)
М25.5Болки в ставите
М54.1Радикулопатия
М54.3Ишиас
М54.4Лумбаго с ишиас
М79.1Миалгия
М79.2Невралгия и неврит, неуточнени
N94.4Първична дисменорея
N94.5Вторична дисменорея
R50Треска с неизвестен произход
R51Главоболие
R52.0Остра болка
R52.2Други постоянни болки (хронични)

Схема на дозиране

Лекарството се приема през устата след хранене, 1-2 таблетки. 2-3 пъти на ден Максималната дневна доза е 6 таба. Интервалът между дозите на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа. За да се намали дразнещият ефект върху стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се приема след хранене с вода, мляко, алкална минерална вода.

В случай на нарушена бъбречна или чернодробна функция, почивката между дозите е най-малко 6 часа.

Лекарството не трябва да се приема повече от 5 дни, когато се предписва като упойка и повече от 3 дни като антипиретик. Други дози и схеми на употреба се определят от лекаря.

Страничен ефект

От страна на храносмилателната система: анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност.

От сърдечно-съдовата система: повишено кръвно налягане, тахикардия.

Алергични реакции: кожен обрив, оток на Квинке, бронхоспазъм.

При продължителна употреба: замаяност, главоболие, зрителни нарушения, шум в ушите, намалена агрегация на тромбоцитите, хипокоагулация, хеморагичен синдром (включително епистаксис, кървене на венците, пурпура), бъбречно увреждане с папиларна некроза; глухота; Синдром на Stevens-Johnson, токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), синдром на Reye при деца (метаболитна ацидоза, нарушения на нервната система и психиката, повръщане, чернодробна дисфункция).

Противопоказания за употреба

  • свръхчувствителност към лекарствените компоненти;
  • свръхчувствителност към други НСПВС, ксантини;
  • ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт в острата фаза;
  • стомашно-чревно кървене;
  • тежка бъбречна дисфункция;
  • тежка чернодробна дисфункция;
  • астма, предизвикана от приема на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други НСПВС;
  • хеморагична диатеза (болест на фон Вилебранд, хемофилия, телеангиектазия, хипопротромбинемия, тромбоцитопения, тромбоцитопенична пурпура);
  • дисекция на аортна аневризма;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • портална хипертония;
  • дефицит на витамин К;
  • свръхвъзбудимост, нарушение на съня, тревожни разстройства (агорафобия, паническо разстройство);
  • органични заболявания на сърдечно-съдовата система (остър миокарден инфаркт, тежка коронарна артериална болест, артериална хипертония), пароксизмална тахикардия, чести вентрикуларни преждевременни удари;
  • глаукома;
  • хирургични интервенции, придружени от кървене;
  • деца под 15 години.

Предпазни мерки: хиперурикемия, уратна нефролитиаза, подагра, анамнеза за язва на стомаха и / или дванадесетопръстника, тежка сърдечна недостатъчност.

Приложение по време на бременност и кърмене

Противопоказано е да се използва през I и III триместър на бременността, през II триместър на бременността е възможна еднократна доза от лекарството в препоръчани дози само ако очакваната полза за майката надвишава потенциалния риск за плода.

Ацетилсалициловата киселина има тератогенен ефект: когато се използва през първия триместър на бременността, това води до малформация - разцепване на горното небце; през третия триместър - насърчава инхибиране на раждането (инхибиране на синтеза на простагландини), затваряне на артериалния канал на плода, което причинява хиперплазия на белодробните съдове и хипертония в белодробната циркулация.

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето. Ацетилсалициловата киселина се екскретира в кърмата, което увеличава риска от кървене при дете поради дисфункция на тромбоцитите.

Заявление за нарушения на чернодробната функция

Употребата на лекарството е противопоказана в случай на тежка чернодробна дисфункция, портална хипертония.

Приложение за нарушена бъбречна функция

Употребата на лекарството е противопоказана в случай на тежко нарушена бъбречна функция.

Лекарството трябва да се приема с повишено внимание в случай на уратна нефролитиаза.

Приложение при деца

специални инструкции

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се следи периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб..

Тъй като ацетилсалициловата киселина има антитромбоцитен ефект, пациентът, ако трябва да се подложи на операция, трябва предварително да предупреди лекаря за приема на лекарството.

Ацетилсалициловата киселина в ниски дози намалява отделянето на пикочна киселина. Това в някои случаи може да провокира пристъп на подагра..

По време на лечението пациентът трябва да спре да пие алкохол (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Употреба в педиатрията

Лекарството не се предписва като упойка за деца и юноши на възраст под 18 години, като антипиретично средство - за деца под 15-годишна възраст с ARVI поради риск от развитие на синдром на Reye (енцефалопатия и остра мастна чернодробна болест с остро развитие на чернодробна недостатъчност).

Предозиране

Симптоми: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия. С лека интоксикация - звънене в ушите; тежка интоксикация - сънливост, колапс, конвулсии, бронхоспазъм, задух, анурия, кървене. Тъй като интоксикацията се усилва, прогресивната дихателна парализа и разединяването на окислителното фосфорилиране, причинявайки дихателна ацидоза.

Лечение: стомашна промивка, прием на адсорбенти (активен въглен). При съмнение за отравяне пациентът трябва незабавно да потърси медицинска помощ..

Лекарствени взаимодействия

Лекарството засилва ефекта на хепарин, индиректни антикоагуланти, резерпин, стероидни хормони и хипогликемични средства.

Намалява ефективността на спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни лекарства, лекарства против подагра, които насърчават отделянето на пикочна киселина.

Повишава страничните ефекти на GCS, сулфонилурейни производни, метотрексат, ненаркотични аналгетици и НСПВС.

Избягвайте комбинацията от лекарството с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин, с напитки, съдържащи етанол (увеличава риска от хепатотоксичен ефект).

Под въздействието на парацетамол времето за елиминиране на левомицетин се увеличава 5 пъти.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Салициламид и други стимулатори на микрозомално окисление насърчават образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол.

Когато се приема отново, парацетамолът може да засили ефекта на антикоагулантите (дикумаринови производни).

Условия за съхранение на лекарството Askofen-P ®

Лекарството трябва да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура не по-висока от 25 ° C.

Аскофен-Р

Аскофен-Р състав

Всяка таблетка съдържа активни съставки: парацетамол 200 mg, ацетилсалицилова киселина 200 mg, кофеин 40 mg.

Помощни вещества: стеаринова киселина, повидон, картофено нишесте, талк, калциев стеарат, силиконова емулсия и течен парафин.

Формуляр за освобождаване

Askofen-P се произвежда под формата на таблетки със светъл нюанс, плоскоцилиндрична форма без специална миризма. В аптеките лекарството се продава в опаковки от по 10 броя.

фармакологичен ефект

Лекарството има комбиниран ефект, съчетаващ нестероидни противовъзпалителни, аналгетични, ненаркотични и психостимулиращи ефекти.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Комбиниран препарат, ефективността на който се осигурява от съставните му компоненти.

Ацетилсалициловата киселина има забележим аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект, инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Парацетамолът има също антипиретични и аналгетични ефекти.

Кофеинът помага да се увеличи рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, да се стимулират дихателните и вазомоторните функции, да се разширят кръвоносните съдове, мускулите, сърцето, мозъка, бъбреците и да се намали агрегацията на тромбоцитите. Освен това приемът на кофеин помага за намаляване на сънливостта и умората, подобряване на производителността и т.н..

В резултат на поглъщането се абсорбират почти 90% от лекарството. В този случай максималната концентрация на вещества в серума се постига по различно време: парацетамол - в рамките на един час, кофеин - 2,5 часа, ацетилсалицилова киселина - 1-2 часа.

Почти 80% от киселината на активните вещества се отделя от организма с помощта на бъбреците..

Показания за употреба на Askofen-P

  • синдром на болка с умерена степен на различни етиологии, например: главоболие или зъбобол, мигрена, невралгия, миалгия, артралгия и т.н.
  • трескави състояния, причинени от настинки и ревматични заболявания.

Аскофен-Р по време на бременност

Трябва да се отбележи, че това лекарство не се препоръчва за употреба по време на бременност, особено през I и III триместър. Допуска се еднократна употреба на лекарството през втория триместър на бременността, но ако е точно установено, че това няма да навреди на плода.

Както знаете, приемът на лекарството през първия триместър може да причини фетална малформация под формата на разцепване на горното небце, причинено от тератогенния ефект на ацетилсалициловата киселина.

През третия триместър остава вероятността от инхибиране на раждането, затварянето на ductus arteriosus при нероденото бебе, което причинява хиперплазия на съдовете в белите дробове и хипертония в кръвоносните съдове.

Противопоказания за употреба

  • непоносимост към лекарството или неговите компоненти;
  • различни лезии на стомашно-чревния тракт;
  • нарушения във функционирането на черния дроб или бъбреците;
  • аномалии в дейността на дихателната система, например при астма;
  • дисекция на аортна аневризма;
  • някои нарушения на нервната и сърдечно-съдовата система;
  • възраст под 15 години;
  • кърмене, бременност и така нататък.

Странични ефекти

При лечение с това лекарство могат да възникнат различни проблеми в дейността на стомашно-чревния тракт под формата на: анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и язвени лезии, кървене. Също така не е изключено развитието на: чернодробна или бъбречна недостатъчност, тахикардия и повишено кръвно налягане.

Дългосрочната употреба на лекарството причинява: виене на свят, шум в ушите, главоболие, хипокоагулация, различни нежелани синдроми и чернодробна дисфункция.

Аскофен таблетки, инструкция за приложение (Начин и дозировка)

Както се посочва в инструкциите за употреба на Askofen-P, тези таблетки се предписват за прием след хранене 2-3 пъти на ден в количество от 1-2 парчета. В този случай максималната дневна доза не трябва да надвишава 6 парчета, а почивката трябва да бъде по-малка от 4 часа.

Предвид показанията за употребата на Askofen, трябва да спазвате някои от характеристиките на рецепцията:

  • по-добре е да пиете таблетките с мляко, обикновена топла или минерална вода;
  • пациентите с нарушена бъбречна или чернодробна функция трябва да увеличат интервала между приема на лекарството - от 6 часа.

Освен това курсът на анестетична терапия не трябва да надвишава 5 дни, а лечението на треска не трябва да надвишава 3 дни. В други случаи продължителността на лечението и дозировката се определят от лекаря..

Предозиране

Предозирането може да доведе до:

  • гадене, повръщане, болка в стомашно-чревния тракт;
  • изпотяване, бледност на кожата;
  • тахикардия;
  • шум в ушите;
  • сънливост, колапс, конвулсивно състояние;
  • бронхоспазъм, проблеми с дишането и т.н..

Ако има подозрение за отравяне, трябва спешно да се обадите за медицинска помощ. Обикновено жертвата се измива със стомах и се предписват адсорбенти.

Взаимодействие

Едновременното лечение с Askofen-P води до засилване на действието на хепарин, резерпин, индиректни антикоагуланти, стероидни хормони и някои хипогликемични средства. Също така е вероятно да намали ефективността на фуроземид, спиронолактон, антихипертензивни и противоподагрични лекарства, които помагат за отстраняването на пикочната киселина от тялото.

Беше отбелязано увеличаване на страничните ефекти на глюкокортикостероиди, метотрексат, производни на сулфонилурейни производни, както и на нестероидни противовъзпалителни средства и ненаркотични аналгетици.

Не се препоръчва комбинирането на това лекарство с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки, тъй като вероятността от развитие на хепатотоксичен ефект остава.

Ефектът на парацетамола увеличава периода на елиминиране на хлорамфеникол с почти 5 пъти. Що се отнася до кофеина, той помага да се ускори усвояването на ерготамин.

Комбинираната терапия със салициламид и други стимуланти на микрозомалното окисление насърчава производството на токсични метаболити на парацетамол, които влияят отрицателно на чернодробната функция.

Едновременното приемане с метоклопрамид засилва абсорбцията на парацетамол. Многократната употреба може да увеличи ефекта на антикоагулантите.

специални инструкции

Дългосрочното лечение с това лекарство изисква проследяване на периферната кръв и чернодробната функция.

Ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, поради което пациентите трябва незабавно да предупредят лекарите, преди да се подложат на операция, че приемат това лекарство. Ниските дози ацетилсалицилова киселина намаляват отделянето на пикочна киселина, което често провокира пристъп на подагра.

Условия за продажба

Тези таблетки се отпускат без рецепта..

Условия за съхранение

Лекарството трябва да се съхранява на достатъчно сухо и тъмно място при температури до 25 ° C.

Аскофен-Р ® (Ascophenum-P ®)

Активно вещество:

Съдържание

  • Състав
  • фармакологичен ефект
  • Фармакодинамика
  • Показания за лекарството Askofen-P
  • Противопоказания
  • Приложение по време на бременност и кърмене
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • специални инструкции
  • Формуляр за освобождаване
  • Производител
  • Условия за отпускане от аптеките
  • Условия за съхранение на лекарството Askofen-P
  • Срок на годност на лекарството Askofen-P
  • Цени в аптеките
  • Отзиви

Фармакологична група

  • Обезболяващо ненаркотично лекарство (нестероидно противовъзпалително лекарство + аналгетично ненаркотично лекарство + психостимулант) [НСПВС - производни на салицилова киселина в комбинации]

Нозологична класификация (ICD-10)

  • G43 Мигрена
  • K13.7 Други и неуточнени нарушения на устната лигавица
  • M25.5 Болки в ставите
  • M79.1 Миалгия
  • M79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • R52.2 Други постоянни болки

Състав

Таблетки1 раздел.
активни вещества:
ацетилсалицилова киселина200 mg
парацетамол200 mg
кофеин40 mg
помощни вещества: картофено нишесте; повидон (медицински PVP с ниско молекулно тегло); стеаринова киселина; талк; калциев стеарат; силиконова емулсия KE-10-12; Вазелиново масло VGM-30M

Описание на лекарствената форма

Таблетки с бял или бял цвят с кремообразен или розов оттенък, плоскоцилиндрични със скосени и набраздени, без мирис или слаб мирис. Мраморност е разрешена.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика

Аскофен-Р е комбинирано лекарство, чието действие се определя от компонентите, съставляващи неговия състав.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетични, антипиретични, противовъзпалителни ефекти, свързани с потискането на COX-1 и -2, които регулират синтеза на PG; инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Кофеинът повишава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, възбужда дихателните и вазомоторните центрове, разширява кръвоносните съдове на скелетните мускули, мозъка, сърцето, бъбреците, намалява агрегацията на тромбоцитите; намалява сънливостта, умората, повишава умствената и физическата работоспособност.

Парацетамолът има антипиретични, аналгетични ефекти.

Показания за лекарството Askofen-P ®

умерен или лек синдром на болка (главоболие, зъбобол, невралгия, миалгия, гръден радикуларен синдром, лумбаго, артралгия, алгоменорея, мигрена) при възрастни;

намаляване на повишената телесна температура, с настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания при възрастни и деца над 15 години.

Противопоказания

свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС или ксантини;

свръхчувствителност към други компоненти на лекарството;

ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (в остра фаза), стомашно-чревно кървене;

тежка чернодробна или бъбречна дисфункция;

астма, предизвикана от приема на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други НСПВС;

хеморагична диатеза (болест на фон Вилебранд, хемофилия, телеангиектазия, хипопротромбинемия, тромбоцитопения, тромбоцитопенична пурпура);

дисекция на аортна аневризма;

портална хипертония, дефицит на витамин К;

свръхвъзбудимост, нарушение на съня, тревожни разстройства (агорафобия, паническо разстройство);

органични заболявания на CVS (остър миокарден инфаркт, тежка исхемична болест на сърцето, артериална хипертония), пароксизмална тахикардия, чести вентрикуларни преждевременни удари;

хирургични интервенции, придружени от кървене;

деца под 15 години.

С внимание: хиперурикемия, уратна нефролитиаза, подагра, язва на стомаха и / или дванадесетопръстника (анамнеза), тежка сърдечна недостатъчност.

Приложение по време на бременност и кърмене

Противопоказан е за употреба по време на бременност през I и III триместър, през II триместър на бременността е възможна еднократна доза от лекарството в препоръчани дози само ако очакваната полза за майката не надвишава потенциалния риск за плода.

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето.

Странични ефекти

Анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, повишено кръвно налягане, тахикардия.

Алергични реакции: кожен обрив, оток на Квинке, бронхоспазъм.

При продължителна употреба - световъртеж, главоболие, зрително увреждане, шум в ушите, намалена агрегация на тромбоцитите, хипокоагулация, хеморагичен синдром (кървене от носа, кървене на венците, пурпура и др.), Бъбречно увреждане с папиларна некроза; глухота; Синдром на Стивънс-Джонсън, токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), синдром на Reye при деца (нарушения на метаболитната ацидоза на нервната система и психиката, повръщане, чернодробна дисфункция).

Взаимодействие

Укрепва действието на хепарин, индиректни антикоагуланти, резерпин, стероидни хормони и хипогликемични агенти. Намалява ефективността на спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни лекарства, лекарства против подагра, които насърчават отделянето на пикочна киселина.

Подобрява страничните ефекти на GCS, сулфонилурейни производни, метотрексат, ненаркотични аналгетици и НСПВС.

Избягвайте комбинацията от лекарството с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки (увеличава риска от хепатотоксичен ефект).

Под въздействието на парацетамол времето за елиминиране на левомицетин се увеличава 5 пъти.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Салициламидът и други стимуланти на микрозомалното окисление допринасят за образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол. Когато се приема отново, парацетамолът може да засили ефекта на антикоагулантите (дикумаринови производни).

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след ядене. 1-2 маси. 2-3 пъти на ден. Максималната дневна доза е 6 таблетки. Паузата между дозите на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа.

За да се намали дразнещият ефект върху стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се приема след хранене с вода, мляко, алкална минерална вода.

В случай на нарушена бъбречна или чернодробна функция, почивката между дозите е най-малко 6 часа.

Лекарството не трябва да се приема повече от 5 дни, когато се предписва като упойка и повече от 3 дни като антипиретик. Други дозировки и режими се определят от лекаря..

Предозиране

Симптоми: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия. С лека интоксикация - звънене в ушите; тежка интоксикация - сънливост, колапс, конвулсии, бронхоспазъм, задух, анурия, кървене. Тъй като интоксикацията се засилва, прогресивната дихателна парализа и разединяването на окислителното фосфорилиране причиняват респираторна ацидоза. Ако подозирате отравяне, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ..

Лечение: стомашна промивка, назначаване на адсорбенти (активен въглен).

специални инструкции

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се следи периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб. Тъй като ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, пациентът, ако трябва да се подложи на операция, трябва предварително да предупреди лекаря за приема на лекарството.

Ацетилсалициловата киселина в ниски дози намалява отделянето на пикочна киселина. Това в някои случаи може да провокира пристъп на подагра..

По време на лечението трябва да спрете да пиете алкохолни напитки (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Ацетилсалициловата киселина има тератогенен ефект: когато се използва през първия триместър на бременността, това води до малформация - разцепване на горното небце; през III триместър - причинява инхибиране на раждането (инхибиране на синтеза на PG), затваряне на артериалния канал на плода, което причинява хиперплазия на белодробните съдове и хипертония в съдовете на белодробната циркулация.

Ацетилсалициловата киселина се екскретира в кърмата, което увеличава риска от кървене при дете поради дисфункция на тромбоцитите.

Лекарството не се предписва като упойка на лица под 18-годишна възраст, като антипиретично средство - на деца под 15-годишна възраст с остри респираторни заболявания, причинени от вирусни инфекции поради риск от развитие на синдром на Reye (енцефалопатия и остра чернодробна болест с остро развитие на чернодробна недостатъчност).

Формуляр за освобождаване

Таблетки. 10 раздел. в контур без клетъчна или клетъчна опаковка 1, 2 или 3 блистера за използване в опаковка от картон. Контурираните клетъчни или неклетъчни опаковки се поставят в групови опаковки.

Производител

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Русия, Курск, ул. 2-ри агрегат, 1а / 18.

Тел. / Факс: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Собственик / организация за разрешение за търговия, която приема искове на потребители OTCPharm PJSC, Русия, 123317, Москва, ул. Тестовская, 10.

Тел.: (800) 775-98-19; факс: (495) 221-18-02.

Аскофен (аскофен-Р, аскофен-екстра). Състав, форми на освобождаване, аналози. Инструкции за употреба, показания, противопоказания. Странични ефекти при прием на Аскофен. Цени и отзиви за лекарството

Сайтът предоставя справочна информация само за информационни цели. Диагностиката и лечението на заболявания трябва да се извършват под наблюдението на специалист. Всички лекарства имат противопоказания. Необходима е консултация със специалист!

Какъв вид наркотик - Аскофен?

Състав на аскофен

Аскофен се предлага само под формата на хапчета. Всяка таблетка съдържа три основни активни съставки, както и други помощни вещества.

Активните компоненти на лекарството аскофен са:

  • парацетамол;
  • ацетилсалицилова киселина (аспирин);
  • кофеин.
Освен това таблетките аскофен могат да включват:
  • картофено нишесте;
  • царевично нишесте;
  • лимонена киселина;
  • стеаринова киселина;
  • калциев стеарат;
  • повидон;
  • талк;
  • Вазелиново масло.
Допълнителните компоненти нямат терапевтичен или профилактичен ефект, но осигуряват съхранението на активните компоненти и по-бързото им усвояване в стомашно-чревния тракт след поглъщане на таблетката.

Механизмът на действие на Аскофен

Както бе споменато по-рано, ефектът на лекарството се дължи на активните компоненти, включени в неговия състав..

Механизмът на действие на Аскофен

Активно вещество

Механизъм на действие

Ацетилсалицилова киселина (аспирин)

Противовъзпалително

Механизмът на действие на ацетилсалициловата киселина се дължи на потискането на възпалителните процеси в организма. Факт е, че с развитието на възпаление (след инфекция, нараняване или друга патология) се развива възпалителна реакция на мястото на увреждане на тъканите. Клетките на имунната система се преместват във фокуса на възпалението, които отделят много биологично активни вещества. Тези вещества задействат редица биологични процеси, което се проявява външно от тъканен оток, повишаване на температурата във фокуса на лезията и общо повишаване на телесната температура, както и болезненост на тъканите на мястото на възпалението. Като блокира образуването на биологично активни вещества на мястото на възпалението, аспиринът прекъсва описания процес, премахвайки симптомите на възпалителния процес.

Болкоуспокояващо

Антипиретик

Парацетамол

Болкоуспокояващо

Терапевтичните ефекти на парацетамола се дължат на инхибирането на образуването на биологично активни вещества в централната нервна система. На този фон чувствителността на централната нервна система към болка намалява. В допълнение, като въздейства на терморегулаторния център (разположен в мозъка), парацетамолът намалява телесната температура. Обезболяващите ефекти на парацетамол и аспирин се допълват (подсилват).

Антипиретик

Кофеин

Стимулиращ ефект

Чрез увеличаване на възбудимостта на нервните клетки на централната нервна система, лекарството има умерен психостимулиращ ефект. По-специално се стимулира дихателният център (дишането се ускорява и задълбочава) и вазомоторният център (кръвното налягане се повишава и сърдечната честота се повишава).

Форми на освобождаване и дози таблетки Аскофен (Аскофен-Р, Аскофен-екстра)

Към днешна дата лекарството Askofen се предлага само под формата на таблетки под търговските наименования Askofen-P и Askofen-extra. Тези лекарства съдържат същите активни вещества, само дозировката им се различава.

Форми на освобождаване и дозировка на Аскофен

Име на лекарството

Формуляр за освобождаване

Дозировка на активни вещества

Аскофен-Р

Бели плоски цилиндрични таблетки. Съществува риск в центъра на таблетката. Таблетките са опаковани херметически в специални блистери (по 10 броя във всеки). Продава се в картонени кутии (по 1, 2 или 3 блистера).

Аскофен-екстра

  • Парацетамол - 200 mg.
  • Ацетилсалицилова киселина - 200 mg.
  • Кофеин - 40 mg.
  • Парацетамол - 100 mg.
  • Ацетилсалицилова киселина - 300 mg.
  • Кофеин - 50 mg.

Поради по-високата доза аспирин, Аскофен-екстра има по-силно изразен противовъзпалителен ефект, а повишената доза кофеин засилва стимулиращия ефект на лекарството на нивото на централната нервна система и сърдечно-съдовата система..

Аналози на Аскофен

Аналозите на лекарството могат да се различават по техния химичен състав или по количество активни вещества, включени в лекарството, но имат подобен терапевтичен ефект. Те могат да се използват в случаите, когато на пациента е противопоказано да приема каквото и да е вещество, което е част от Аскофен.

Аналозите на Аскофен са:

  • Excedrin - съдържа увеличени дози парацетамол, аспирин и кофеин, в резултат на което терапевтичните му ефекти са по-изразени.
  • Kofitsil - по своя състав е идентичен с лекарството Askofen-extra.
  • Аквацитрамон - съдържа повече ацетилсалицилова киселина и парацетамол и следователно има по-изразен аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект.
  • Citrapar - има по-слаби (в сравнение с Askofen) терапевтични ефекти, поради по-ниската доза активни съставки.
  • Мигренол - по състав и терапевтични ефекти е подобен на лекарството Askofen-P.

Кое е по-добре - аскофен или цитрамон?

Инструкции за употреба на лекарството Askofen (показания, дозировка)

Показания за назначаването на това лекарство могат да бъдат възпалителни процеси и техните прояви (температура, болка, оток на тъканите), както и болка с възпалителен или невъзпалителен характер с различна локализация. Аскофен може да се предписва при болка с лека до умерена интензивност. В случай на силен синдром на болка, лекарството се препоръчва да се използва в комбинация с други (наркотични) болкоуспокояващи.

Главоболие

Механизмът на развитие на болката може да бъде свързан с нарушение на пропускливостта на мозъчните кръвоносни съдове и развитие на оток на мозъчната тъкан, преразтягане на мозъчните обвивки (богати на нервни окончания), компресия на мозъчните структури (например с повишаване на вътречерепното налягане), увреждане на отделни нерви и т.н..

Механизмът на действие на Аскофен при главоболие е смесен. Парацетамолът, инхибирайки синтеза на възпалителни медиатори в централната нервна система, блокира образуването и провеждането на болковите нервни импулси, което значително намалява интензивността на синдрома на болката. В същото време аспиринът инхибира възпалителните процеси в самия мозък (ако има такива). В същото време кофеинът насърчава разширяването на кръвоносните съдове в мозъка и активирането на кръвния поток в него, което е придружено от премахване на отока (също отговорен за появата на болка).

Мигрена

Мигрената е специален вид мъчително главоболие, което според една теория възниква от нарушена регулация на тонуса на кръвоносните съдове в мозъка. В същото време, поради прекомерна вазоконстрикция, доставката на кръв до мозъчните тъкани се нарушава, което води до развитието на нейния оток и появата на болка.

Според съвременните научни теории ефективността на аскофен за мигрена се дължи на кофеина, включен в състава му. Кофеинът разширява кръвоносните съдове в мозъка, като по този начин увеличава притока на кръв към медулата и подобрява микроциркулацията в нея. Това е придружено от нормализиране на метаболизма, в резултат на което болката изчезва. В същото време трябва да се отбележи, че аскофенът не помага на всички пациенти, страдащи от мигрена (за лечение на тази патология са разработени специални лекарства, които се предписват от невропатолог след пълен преглед на пациента и точна диагноза).

Зъбобол

Остър зъбобол може да възникне както при увреждане на самия зъб, така и при заболявания на венците или челюстта. Болестите на зъба, придружени от увреждане на пулпата му (нервни окончания и кръвоносни съдове, разположени вътре в зъба), могат да бъдат придружени от силен, болезнен зъбобол. В този случай механизмът на възникване на болка е свързан с дразнене на нервните окончания на зъбната пулпа. Чрез тях болковите импулси се предават в мозъка, където те се възприемат от пациента като болка. Също така, човек може да почувства болка в зъба с различни възпалителни заболявания на венците или челюстта (дори ако самите зъби остават непокътнати), което се дължи на разпространението на възпалителния процес и отока на засегнатите тъкани.

Потискайки възпалителните процеси в областта на пулпата на зъба, венците или челюстта, както и действайки на нивото на централната нервна система, Аскофен ефективно елиминира зъбобол.

Невралгия

При невралгия се уврежда нерв, който инервира определени части на тялото. В този случай пациентът усеща болка в инервационната зона на този нерв (например в гръдния кош или гърба с междуребрена невралгия, в лицето с тригеминална невралгия и т.н.), въпреки че не се наблюдава патологичен процес в областта на болката.

Невралгията може да бъде първична или вторична. Причините за първичната невралгия не са точно установени. Учените предполагат, че това се случва поради дисфункция на нервните влакна след всяко заболяване или нараняване. Тъй като не се наблюдават възпалителни процеси, ефективността на аскофен при първична невралгия е съмнителна (те не премахват болката или леко намаляват нейната тежест, което може да се дължи на ефекта на "плацебо", т.е. автосугестията).

Вторичната невралгия се развива при наличие на възпалителни, неопластични или други процеси, които увреждат нервите в различни области. В същото време в областта на увреждането се развива оток на тъканите, което води до компресия на нервните влакна и появата на характерна болка. В този случай, като премахва отока и намалява тежестта на възпалението, Askofen може ефективно да премахне синдрома на болката..

Миалгия

Този термин се отнася до болка в една или повече мускули, която се появява при излагане на различни увреждащи фактори.

Причините за миалгия могат да бъдат:

  • нараняване;
  • инфекциозно възпаление;
  • мускулно напрежение (придружено от разкъсване на мускулни влакна);
  • пренапрежение;
  • метаболитни нарушения (електролити);
  • други възпалителни заболявания.
Всички тези патологии са придружени от развитието на възпалителен процес в увредения мускул, което е причина за болката. Действайки на нивото на огнището на възпаление, аспиринът, който е част от Аскофен, намалява тежестта на възпалителния процес и елиминира тъканния оток. В същото време парацетамолът, действайки на нивото на централната нервна система, намалява тежестта на болката.

Болки в ставите

Топлина

Повишаването на телесната температура най-често се случва, когато в тялото попадне чужда инфекция (вирус, бактерии, гъбички и т.н.). Това е естествена защитна реакция, насочена към унищожаване на причинителя на инфекцията (много патогенни микроорганизми умират, когато температурата на околната среда се повиши). В този случай механизмът на повишаване на телесната температура се дължи на биологично активни вещества, които се произвеждат във фокуса на възпалението, навлизат в мозъка и активират така наречения център на терморегулацията.

Парацетамолът (активният компонент на аскофен), действащ на нивото на централната нервна система, намалява активността на терморегулаторния център, като по този начин допринася за нормализиране на телесната температура. В допълнение, ацетилсалициловата киселина, инхибирайки възпалителните процеси в различни тъкани и органи, забавя образуването на биологично активни вещества, които стимулират центъра на терморегулация, което също има антипиретичен ефект.

Ще помогне ли аскофен при менструация (с болка)?

Ефективността на аскофен за болезнена менструация е ниска, което се дължи на механизма на появата на синдрома на болката.

По време на менструация вътрешният слой на маточната лигавица се отхвърля. Разхлабената тъкан се отделя заедно с менструалната кръв. Описаният процес е придружен от освобождаването в маточната тъкан на голямо количество биологично активни вещества - простагландини, които причиняват свиване на кръвоносните съдове, както и свиване на мускулния слой на матката. Това гарантира, че кървенето спира, но може да доведе до нарушаване на микроциркулацията на кръвта в самата матка. Нарушаването на микроциркулацията, както и силните контракции на матката, могат да бъдат придружени от болка с различна интензивност. Ефективността на Askofen при тази патология е ограничена, тъй като само парацетамолът, който е част от лекарството, има аналгетичен ефект, който действа на нивото на централната нервна система.

В същото време си струва да се отбележи, че различни възпалителни заболявания на пикочно-половата система (матка, яйчници, пикочен мехур, вагина и т.н.) могат да бъдат причина за болезнени периоди. В този случай аскофенът, инхибиращ тежестта на възпалителните процеси, ще има подчертан аналгетичен ефект и също така ще помогне да се справи с други симптоми на инфекциозно-възпалителния процес (ще намали температурата, ще премахне летаргията и ще подобри общото благосъстояние на пациента).

Ефективен ли е Аскофен при остеохондроза?

Осигурявайки противовъзпалителен ефект, аскофенът намалява тъканния оток в областта на удушения нерв, а също така намалява чувствителността към болка на нивото на централната нервна система, което осигурява премахване или отслабване на болката при остеохондроза. В същото време си струва да се отбележи, че в напреднали случаи лекарството спира да помага, тъй като развиващите се усложнения на основното заболяване водят до необратимо увреждане на гръбначните нерви..

Възможно ли е да се пие Аскофен при ниско налягане (за повишаване на налягането)?

Аскофен може да се предписва при ниско кръвно налягане, придружено от главоболие, треска или други признаци на възпалителен процес. В този случай положителният ефект ще се дължи на действието на кофеина, включен в препарата, което ще увеличи честотата и силата на сърдечните контракции (т.е. ще подобри помпената функция на сърцето), а също така ще допринесе за намаляване на периферните кръвоносни съдове и повишаване на кръвното налягане..

Приемът на лекарството единствено за повишаване на кръвното налягане не се препоръчва, тъй като това може да доведе до развитие на нежелани странични реакции.

Как да приемате аскофен (дозировка)?

За възрастни пациенти с терапевтична цел (като аналгетик и / или антипиретично средство), аскофен трябва да се приема през устата, 1 - 2 таблетки 2-3 пъти на ден, 10 - 15 минути след хранене. Таблетките трябва да се приемат с голямо количество (поне 100-200 ml) топла преварена вода или мляко. Това ще намали тежестта на увреждащия ефект на лекарството върху стомашната лигавица.

Интервалът между две следващи дози трябва да бъде поне 4 - 6 часа. Ако аскофенът е предписан за понижаване на телесната температура, той може да се използва максимум 3 дни. Ако след три дни телесната температура остане повишена, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Като болкоуспокояващо средство (при нормална телесна температура), лекарството може да се използва не повече от 5 дни.

Странични ефекти на лекарството Askofen

Страничните ефекти след приема на това лекарство могат да бъдат свързани с индивидуална непоносимост към съставните му компоненти, както и с токсичните ефекти на лекарствата върху организма. Също така, причината за развитието на усложнения може да бъде нарушаване на дозировката и правилата за приемане на лекарството..

Предозиране с аскофен

В случай на предозиране с Аскофен, основните токсични ефекти ще се дължат на увреждащия ефект на парацетамол и ацетилсалицилова киселина на нивото на централната нервна система, стомашно-чревния тракт, кръвоносната система и т.н..

Предозирането на аскофен може да се прояви:

  • силна болка в стомаха;
  • гадене;
  • повръщане (включително повръщане на кръв);
  • точни кръвоизливи;
  • бледност на кожата и лигавиците;
  • повишено изпотяване;
  • увеличаване на сърдечната честота;
  • летаргия;
  • сънливост;
  • летаргия;
  • загуба на съзнание;
  • конвулсии;
  • дихателна недостатъчност (до пълно спиране);
  • повишаване и след това намаляване на кръвното налягане.
Струва си да се отбележи, че количеството аскофен, необходимо за появата на симптоми на предозиране, зависи от много фактори (от възрастта и телесното тегло на пациента, наличието или отсъствието на съпътстващи заболявания на вътрешните органи и т.н.). Ако обаче пациентът е приемал повече от 3 до 4 таблетки наведнъж, трябва да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро..

Първата помощ при предозиране на Ascofen включва:

  • Стомашна промивка. Позволява ви да отстраните лекарства, които все още не са абсорбирани от стомаха, като по този начин намалява количеството активни вещества, постъпващи в кръвта.
  • Прием на ентеросорбенти. Постъпвайки в стомаха, ентеросорбенти (например активен въглен) свързват други лекарства, разположени там, предотвратявайки по-нататъшното им усвояване през лигавицата на стомашно-чревния тракт. Освен това те имат способността да премахват токсините от кръвния поток, като по този начин намаляват тежестта на симптомите на предозиране. Ето защо веднага след измиване на стомаха на пациента трябва да се пият няколко таблетки активен въглен (1 таблетка на 10 кг телесно тегло).
Ако състоянието на пациента се влоши, той може да бъде хоспитализиран за няколко дни за наблюдение и лечение..

Противопоказания за употребата на Аскофен

Голям списък с противопоказания се дължи на няколко активни съставки, които съставляват Аскофен. Факт е, че противопоказанието за приемане на който и да е от съставните компоненти е противопоказание за употребата на цялото лекарство. Ето защо, преди да започнете лечението, трябва внимателно да прочетете инструкциите и да се уверите, че приемането на това лекарство няма да навреди на здравето на пациента..

Противопоказания за прием на Аскофен са:

  • Алергия към съставните компоненти на лекарството. Ако пациентът има алергия (свръхчувствителност на имунната система) към парацетамол, ацетилсалицилова киселина, кофеин или допълнителни вещества, които са част от Аскофен, му е строго забранено да приема това лекарство. В противен случай може да се развие тежка алергична реакция, понякога застрашаваща живота на пациента..
  • Остър гастрит (възпаление на стомашната лигавица). Както бе споменато по-рано, аскофен намалява защитните свойства на стомашната лигавица, допринасяйки за нейното увреждане. Употребата на лекарството с обостряне на възпалителния процес в стомаха може да увеличи болката и също да доведе до развитие на усложнения (развитие на язви, кървене и т.н.).
  • Язва на стомаха и / или червата. Приемът на противовъзпалителни лекарства за тези патологии (както и за всякакви други възпалителни лезии на стомашно-чревния тракт - болест на Crohn, улцерозен колит и т.н.) може да доведе до развитие на усложнения.
  • Кървене от стомашно-чревния тракт. Причината за кървенето може да бъде язва, травма, прогресия на възпалителния процес и т.н. Независимо от причината, приемът на Аскофен допълнително ще увреди лигавицата и кръвоносните съдове, като по този начин ще създаде условия за продължаване на кървенето.
  • "Аспирин" бронхиална астма. Същността на тази патология е, че под въздействието на аспирин (или други нестероидни противовъзпалителни лекарства, както и парацетамол) се развиват патологични имунни реакции в дихателната система. Това е придружено от подуване на носната лигавица, назална конгестия, повишена секреция на носна слуз и силно стесняване на бронхите (дихателните пътища). В този случай пациентът може да получи астматични пристъпи, изискващи спешна медицинска помощ..
  • Нарушения на кръвосъсирването. Болестите, свързани с дисфункция на тромбоцитите (болест на von Willebrand, тромбоцитопенична пурпура, тромбоцитопения и т.н.) и факторите на кръвосъсирването (хемофилия) също са противопоказания за лечение с аскофен. Приемът на това лекарство може да допринесе за развитието на кървене на венците, кръвоизливи в кожата и лигавиците, кървене в стомашно-чревния тракт и т.н..
  • Недостиг на витамин К. в организма. Витамин К е отговорен за синтеза на фактори на кръвосъсирващата система в черния дроб. С неговата липса има тенденция към кървене, рискът от което се увеличава с употребата на нестероидни противовъзпалителни лекарства.
  • Тежка чернодробна недостатъчност. Както бе споменато по-горе, в черния дроб се синтезират много фактори на кръвосъсирването, които са отговорни за спирането на кървенето. В случай на чернодробна недостатъчност, аскофен трябва да се предписва внимателно, тъй като това може да провокира кървене в стомашно-чревния тракт и в други органи. Освен това активните компоненти на това лекарство обикновено се правят безвредни в черния дроб. Ако не работи правилно, предозирането на Аскофен може бързо да се развие, което може да доведе до други сериозни усложнения..
  • Бъбречна недостатъчност Страничните продукти, образувани в организма след приема на лекарството, се екскретират с урината през бъбреците. Ако бъбреците не работят правилно, това може да доведе до развитие на симптоми на предозиране..
  • Тежка сърдечна недостатъчност. Кофеинът на Аскофен повишава кръвното налягане и сърдечната честота, като по този начин увеличава натоварването на сърцето. При сърдечна недостатъчност това може да доведе до развитие на усложнения (до инфаркт).
  • Безсъние. Кофеинът, който е част от лекарството, стимулира централната нервна система, което може да причини смущения в процеса на заспиване или чести нощни събуждания, а също така да намали ефективността на хапчетата за сън при безсъние.
  • Психични разстройства. Поради стимулиращия ефект върху централната нервна система, лекарството не се препоръчва за психично болни хора, склонни към тревожни разстройства (ефектът на кофеин може да провокира панически атаки).
  • Глаукома. При глаукома се наблюдава повишаване на вътреочното налягане, което може да бъде придружено от увреждане на ретината и развитие на слепота. Аскофен допринася за още по-голямо повишаване на вътреочното налягане, като по този начин увеличава риска от развитие на усложнения на глаукома.
  • Преди предстоящите хирургични операции. Ако се очаква масивно кървене по време на операцията (например по време на операции на черния дроб, бъбреците и т.н.), приемът на аскофен трябва да бъде ограничен няколко дни преди предложената операция, тъй като това може да допринесе за кървене.

Безопасен ли е аскофен по време на бременност?

Забранено е приемането на лекарството по време на бременност, тъй като това може да причини увреждане на плода, увреждане на труда и развитие на усложнения в следродилния период. Факт е, че ацетилсалициловата киселина, която е част от аскофена, може да проникне от кръвта на майката в плода. Ако това се случи през първия триместър на бременността (когато възникне полагането и формирането на повечето вътрешни органи), детето може да получи различни вътрематочни аномалии в развитието.

Ако приемате това лекарство през третия триместър на бременността, това може да усложни раждането. Факт е, че аспиринът инхибира синтеза на биологично активни вещества, които обикновено осигуряват дилатация на шийката на матката, контракции на матката по време на раждане и изгонване на плода. Докато приемате аскофен, може да има слабост в раждането.

Приемът на лекарството през втория триместър на бременността по никакъв начин няма да повлияе на плода, нито ще усложни хода на раждането, в резултат на което при необходимост (според строги показания, определени само от лекар) може да се приема за кратък период от време.

Съвместим ли е Ascofen с кърменето?

Може ли Аскофен да се дава на деца?

Възможно ли е да се пие Аскофен с високо кръвно налягане?

Може ли Аскофен да се комбинира с алкохол?

Не се препоръчва прием на алкохол по време на лечение с Аскофен, тъй като това може да доведе до развитие на усложнения. Факт е, че алкохолът в малки дози стимулира дейността на централната нервна система. Същият ефект притежава кофеинът, който е част от аскофен. В резултат на това пациентът може да получи психични разстройства, може да започне пристъп на епилепсия (ако страда от тази патология), да се развие безсъние и т.н..

Освен това алкохолът има токсичен ефект върху чернодробните клетки. Парацетамолът и ацетилсалициловата киселина имат същия ефект. С едновременното използване на токсичния ефект на тези вещества и алкохолът се увеличава, което може да допринесе за развитието на усложнения (хепатит, чернодробна недостатъчност и т.н.).

Цена (цена) на аскофен в аптеките на различни градове на Русия

Можете да си купите аскофен в почти всяка аптека. Цената на лекарството се определя от дозата на активните съставки, включени в неговия състав, производителя и други фактори. Също така, в различни градове на Русия цената на лекарството може да варира значително, което е свързано с разходите за транспорт и съхранение на лекарството..