Лечение на температурата с ацетилсалицилова киселина

Удар

Ацетилсалициловата киселина (ASA) е естер на оцетната киселина, химично вещество, което има много различни ефекти върху тялото. Това вещество е активният компонент на много лекарства, най-популярните от които са аспирин и цитрамон. Тези лекарства се предлагат в аптечки във всеки дом и това не е изненадващо, защото е трудно да се надценява ролята на тези лекарства в съвременната медицина. Ацетилсалициловата киселина намалява дори много високата температура и освен това подобрява благосъстоянието на пациента, като намалява болката.

Съдържанието на статията

В същото време обаче са известни и рисковете, свързани с приема на това вещество. Когато е необходима ацетилсалицилова киселина и кога е по-добре да се откаже?

Действие на ацетилсалицилова киселина

Препаратите, съдържащи това вещество, когато се освободят в кръвта, предизвикват редица физиологични реакции:

  • помагат за преодоляване на треска;
  • намаляване на главоболието и мускулната болка;
  • разредете кръвта;
  • облекчаване на възпалението.

Поради такива ефекти аспиринът се използва от много дълго време при настинки, вирусни и бактериални инфекции, възпалителни заболявания от различно естество, придружени от хипертермия и болка..

Ограничения и противопоказания

Това лекарство придоби огромна популярност почти веднага след появата си..

Основното предимство на аспирина беше, че ацетилсалициловата киселина, включена в състава му, събаря температурата и освен това много бързо.

Въпреки това, малко по-късно физиологичните ефекти и механизмът на действие на това вещество бяха проучени по-подробно. Оказа се, че при прием на тези лекарства ще се разрушат някои структури на черния дроб и мозъчните клетки. Същите тези структури са засегнати от активността на вирусите..

Поради тази причина не се препоръчва прием на ацетилсалицилова киселина за деца с висока температура. Това важи особено за ARVI. Когато използват аспирин, някои деца развиват синдром на Рейн, рядко, но смъртоносно състояние.

Синдромът се характеризира с разрушаване на чернодробните клетки и нервната тъкан и е придружен от симптоми на остра чернодробна недостатъчност. Ето защо лекарствата на базата на ASA са забранени в повечето страни с разработена медицина за употреба от деца под 15-годишна възраст..

За деца парацетамолът е по-добър. Този антипиретичен агент има много по-малко странични ефекти и рискът от предозиране е по-малък..

Що се отнася до възрастните, те почти никога нямат синдром на Рейн, но хората с чернодробни проблеми е по-добре да ограничат приема на аспирин и цитрамон..

Освен това е известно, че ASA има тератогенен ефект, поради което приемът му е ограничен по време на бременност и кърмене. През първия и третия триместър на бременността аспиринът трябва да бъде напълно изоставен, а през втория е необходимо да се консултирате с лекар.

Във всеки случай трябва да бъдете внимателни, когато приемате такива лекарства, докато носите и кърмите бебе..

Също така, когато приемате ASA, си струва да вземете предвид способността му да разрежда кръвта..

Следователно следните групи трябва да се въздържат от употребата на аспирин, цитрамон и други лекарства на базата на ASA:

  • бременни жени;
  • кърмачки;
  • деца под 15 години;
  • пациенти с бъбречна недостатъчност;
  • хора с проблеми на системата за съсирване на кръвта.

Условия за ползване

При инфекциозни и възпалителни заболявания ацетилсалициловата киселина се предписва на възрастни при треска и главоболие под формата на аспирин. Аспиринът се приема по 0,5-1 таблетка 3-4 пъти на ден. Не приемайте повече от 6 таблетки на ден, а почивките между дозите трябва да са поне 4 часа. Не можете да приемате аспирин повече от 7 дни без лекарско предписание..

Ако препоръчителната норма е надвишена, могат да се появят симптоми на предозиране на ASA:

  • виене на свят;
  • гадене;
  • увреждане на слуха и зрението;
  • подуване на гърлото;
  • бронхоспазъм;
  • в тежки случаи, стомашно кървене, загуба на съзнание и кома.

Характеристики на приема на ASA за ARVI

По време на настинка трябва да се прибегне до лекарства, базирани на ASA, в случай на силно повишаване на температурата. Ацетилсалициловата киселина при настинки без треска ще донесе повече вреда, отколкото помощ. Резултатът ще бъде двоен удар върху черния дроб и мозъка (както споменахме, ASA и някои вируси, включително грип, увреждат същите структури на хепатоцитите и невроните).

В същото време аспиринът не влияе пряко на вируса. Това лекарство е чисто симптоматично, т.е.подобрява благосъстоянието, но не премахва причината за заболяването..

Обикновено ARVI се придружава от леко повишаване на телесната температура - около 37-37,5 градуса по Целзий. Не е необходимо да го събаряте, включително с помощта на аспирин. Чрез повишаване на телесната температура тялото ви се бори с инфекцията. Не се страхувайте, трябва да дадете на тялото време да се справи с патогена.

Най-доброто лечение през това време е добра почивка и сън, много течности и чист чист въздух. Тъй като ARVI обикновено е придружен от възпаление на горните дихателни пътища, трябва да се притеснявате да ги изчистите от храчките. Полезно е гаргара и изплакване на носоглътката с антисептични разтвори или просто физиологичен разтвор. Това разхлабва слузта и насърчава нейното оттичане..

Ацетилсалициловата киселина е необходима, ако температурата се повиши над 38 градуса при настинка.

Подобно покачване обикновено се наблюдава при бактериално усложнение на настинка. В този случай пациентът изпитва силно главоболие и мускулни болки, обилно се поти.

Аспиринът може да помогне за лечение на симптоми като треска и болка, но не може да убие патогенни бактерии. Следователно, при високи температури е необходимо да приемате аспирин като лекарство за линейка и веднага след това да се обадите на лекар.

Той ще прегледа пациента и ще установи причината за треската. Ако заболяването е причинено от бактериално възпаление, може да се наложи антибиотична терапия. В някои случаи се препоръчва хоспитализация. Това ще осигури денонощен мониторинг на състоянието на пациента и освен това ще предпази роднините от заразяване с опасна болест..

Моля, имайте предвид, че повишаването на температурата над 39 градуса е много опасно, особено за децата, така че винаги следете състоянието на детето по време на заболяване.

Аспирин при настинки: как да приемате, инструкции. Аналог на аспирина

Пиенето на аспирин при остри респираторни вирусни инфекции и настинки е не само възможно, но и необходимо, особено ако простудното заболяване е придружено от главоболие, мускулни и ставни болки, студени тръпки, треска, треска, треска.

Аспиринът е в състояние да стимулира процеса на изпотяване и да възстанови терморегулацията на тялото. Той много внимателно и в същото време бързо понижава най-високата телесна температура. В допълнение, ацетилсалициловата киселина може да действа върху огнищата на възпаление, като по този начин подобрява общото състояние на болния човек за известно време..

Важно: Необходимо е да приемате ацетилсалицилова киселина само при висока телесна температура и силна болка. При първите признаци на настинка не се препоръчва пиене на аспирин.

Струва си да се отбележат имуностимулиращите свойства на аспирина. След приема му се активира производството на интерферон, хормон, който помага в борбата срещу вируси и инфекции.

Ацетилсалициловата киселина е ефективна и при грип. Тази тежка вирусна патология се характеризира с не по-малко тежки симптоми под формата на главоболие, болки в ставите, миалгия, повишено вътречерепно налягане и повишаване на телесната температура до максимални стойности. Аспиринът е в състояние да премахне всички симптоми, придружаващи грипа и значително да подобри състоянието на пациента.

Общо описание на инструмента

Ацетилсалициловата киселина се използва от дълго време в медицинската практика. Веществото има антипиретичен, аналгетичен, противовъзпалителен и антиагрегативен ефект. Първоначално лекарството се използва за облекчаване на силна болка в ставите. "Аспирин" вече е търговското наименование на лекарство, съдържащо ацетилсалицилова киселина като активен компонент.

В резултат на приема на лекарството е възможно да се постигне намаляване на енергийното снабдяване на фокуса на възпалителния процес. Това се дължи на инхибирането на синтеза на простагландини - вещества, които причиняват възпаление, болка и треска. При високи телесни температури ацетилсалициловата киселина засяга центровете на мозъка, които са отговорни за терморегулацията. Веществото започва да действа след половин час след поглъщане.

специални инструкции

За да бъде лечението на грипа с аспирин успешно и да донесе очакваните ползи, трябва да сте наясно със следното:

  1. Не трябва да приемате лекарството, ако имате алергична реакция, тъй като може да го влоши.
  2. Забранено е да се комбинира приема на това лекарство с други силни лекарства без лекарско предписание..
  3. За да намалите вероятността от развитие на странични ефекти, не е необходимо самостоятелно да надвишавате приетата доза от лекарството..
  4. При провеждане на терапия е важно редовно да се правят клинични кръвни тестове, както и анализ на изпражненията за окултна кръв. При първото влошаване терапията трябва да бъде спряна незабавно..
  5. Лекарството може да увеличи склонността към кървене. Това трябва да се вземе предвид по време на тази терапия, ако човек ще извърши операция, извади зъб и т.н..
  6. Активното вещество на лекарството може да намали отделянето на пикочна киселина. Това от своя страна може да причини обостряне на подагра при пациент..
  7. Не комбинирайте приема на това лекарство с алкохолни напитки, тъй като това може да причини вътрешно кървене и също така да наруши функцията на черния дроб.
  8. Терапевтът винаги трябва да следва целия курс на лечение.
  9. В случай, че лекарството не помага за премахване на високата температура, тогава все още е невъзможно да се надвиши дозировката..

Не комбинирайте употребата на лекарството с алкохолни напитки

Кога се използва аспирин?

Много патологични състояния се поддават на терапия с лекарство като аспирин. При настинка се приема вече в началния етап, когато симптомите на заболяването са все още слабо изразени. Препоръчва се използването на аналгетично средство при болкови синдроми с различна етиология. Ацетилсалициловата киселина се справя със зъбобол и главоболие, мигрена, невралгия, болка по време на менструация. Агентът се предписва, ако е необходимо за лечение на възпаление на серозната мембрана на сърцето (перикардит), патологии на гръбначния стълб, придружени от остра болка.

Ацетилсалициловата киселина се използва за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Веществото предотвратява сгъстяването на кръвта, което предотвратява образуването на кръвни съсиреци. "Acetylka" се предписва при ангина пекторис, остър тромбофлебит, предсърдно мъждене, след инфаркти и инсулти.

Употреба на лекарството

Въпреки наличието на голям брой различни лекарства за настинка, ацетилсалициловата киселина не губи своята уникалност. И не става въпрос за историческата й слава. Днес таблетките аспирин са евтино и ефективно лекарство. Аспиринът обаче е киселина. Следователно, той има редица странични ефекти..

  1. Улцерогенно действие. Това е способността да води до язви.
  2. Диспепсия. Храносмилателни разстройства. Поради агресивния ефект върху стомашната лигавица.
  3. Развитие на анемия. Свързано със забавяне на метаболизма на простагландини.
  4. Алергични реакции. Като аспиринова астма.

За да се предотвратят странични ефекти на пазара на лекарства, има разтворима форма - UPSA. Това са таблетки, които се разтварят във вода. Лекарството UPSA може значително да намали редица странични ефекти на аспирина чрез създаване на разтвор на активното вещество. В резултат аспиринът се абсорбира добре, което прави възможно намаляването на интензивността и времето на излагане на киселина на стомашната лигавица.

Основната област на приложение на ацетилсалициловата киселина е настинките и ТОРС, като антипиретично средство. За това се произвеждат няколко десетки лекарства на основата на аспирин. Но UPSA се счита за най-добрата форма. Дозата на ацетилсалицилова киселина е същата, както в таблетката. Но UPSA не се приема през устата просто така. Трябва да се хвърли в чаша вода..

Най-оптимално е използването на ацетилсалицилова киселина за максимум 3 дни. Това важи и за UPSA. Но на деца, не само при настинка, но и за всякакви други цели, не трябва да се дава аспирин до 12-годишна възраст. Дори UPSA е противопоказан. Това е така, защото аспиринът, ако се използва като фебрифуга за настинки при деца, може да причини синдром на Reye. Характеризира се с увреждане на черния дроб от развитието на мозъчен оток.

В по-напреднала възраст е разрешен UPSA и дори по-приемлив от таблетките ацетилсалицилова киселина. Режимът на UPSA не се различава много от таблетките с ацетилсалицилова киселина. Единствената разлика е количеството течност, което се консумира с лекарството..

Аспирин при настинки

Не винаги е възможно да се срещне студено, влажно време без температура и хрема. За да се отърват от симптомите на ТОРС, мнозина започват да приемат аспирин. Може ли това лекарство да се лекува? Повечето лекари са склонни да вярват, че страничните ефекти на лекарството по време на настинка ще причинят много повече от положителни ефекти.

Въпреки възможността за въздействие върху центровете за терморегулация и стимулиране на процесите на изпотяване, аспиринът трябва да се използва само в най-крайните случаи за елиминиране на симптомите на остро дихателно заболяване. Лекарството наистина облекчава топлината и болките в ставите, но в същото време може да предизвика редица нежелани реакции. В края на краищата много хора дори не осъзнават, че имат непоносимост към ацетилсалицилова киселина, докато не вземат поне едно хапче..

Ако при висока температура, висока температура, под ръка няма друго антипиретично лекарство, можете също да пиете аспирин. При първите признаци на настинка лекарството трябва да се приема само при висока телесна температура. Обезболяващите и противовъзпалителни свойства на ацетилсалициловата киселина могат значително да намалят болките в гърлото и мускулите, да премахнат отока на носната лигавица.

Прегледи на лекари и пациенти

Лилия, 31 г.: „Детето разви висока температура на фона на ARVI. До 38 С те все още се биеха сами, когато се повиши до 39 ° С, реших да дам Аспирин. В рамките на 25-30 минути треската постепенно премина ".

Инна, 48-годишна, педиатър: „Много е трудно да се лекува дете, ако то има непоносимост към ибупрофен и парацетамол. В такива случаи трябва да правите само с аспирин, докато детето винаги е под наблюдението както на моята, така и на медицинската сестра или майка. За щастие в моята практика никога не ми се е налагало да се справя със синдрома на Рей. ".

Виктор, 54-годишен: „Още от детството си свалях треска с аспирин. На 40-годишна възраст разбрах, че, оказва се, поради това съм развил хронична язва на стомаха. Сега, ако използвам антипиретици, това е главно Парацетамол ".

Обобщавайки, трябва да се каже, че е твърде рано да се отписва аспирин от редица ефективни антипиретични лекарства. Лекарството ефективно се бори с висока температура и възпаление, което го прави незаменим помощник за всеки лекар. Въпреки това, както при всяко друго лекарство, си струва да се придържате към правилата за прием и да вземете предвид всички опасни фактори за това лекарство.

"Аспирин-UPSA": инструкции за употреба

Популярното лекарство "Аспирин-UPSA" помага за облекчаване на синдромите на болката от всякакъв произход, намаляване на телесната температура и премахване на болката в ставите. Активната съставка на лекарството е ацетилсалицилова киселина (500 mg). Като помощни вещества се използват лимонена киселина, натриев цитрат, повидон, натриев бикарбонат и натриев карбонат, аспартам. Произвежда се и друга форма на лекарството - "Аспирин-UPSA" с витамин С. Аскорбиновата киселина има положителен ефект върху кръвоносните съдове, укрепвайки стените им, нормализира обмяната на веществата в организма.


Продуктът се предлага под формата на таблетки, предназначени за разтваряне в малко количество вода. Такъв аспирин при настинки може да се приема не само за нормализиране на телесната температура, но и за премахване на главоболие, миалгия, невралгия.

Състав

Таблетката съдържа 0,1, 0,25 или 0,5 грама активно вещество, както и лимонена киселина (под формата на монохидрат) и картофено нишесте.

  • таблетки 0,1, 0,25 и 0,5 грама;
  • таблетките са опаковани в безклетъчни или контурни клетъчни опаковки №10х1, No10х2, No10х3.

Основният компонент в ацетилсалициловата киселина е едноименното вещество. Немската компания Bayer също произвежда това лекарство под патентованото име Аспирин. Повечето форми на освобождаване на лекарството са таблетки. Те могат да бъдат редовни, ефервесцентни или в черупка, която се разтваря в червата. Също така, ацетилсалициловата киселина се намира в прах, от който се приготвя ефервесцентна напитка..

Мога ли да давам аспирин на деца??

Приемът на аспирин при настинки всъщност може бързо да свали високата телесна температура. Лекарите обаче категорично забраняват да дават такива лекарства на деца. При бебета ацетилсалициловата киселина причинява синдром на Reye - мозъчен оток без възпаление.

Първите признаци на патологично състояние се появяват още на етапа на възстановяване. Основните симптоми включват повръщане, слабост, дезориентация и задух. В тежки случаи детето може да загуби съзнание или дори да изпадне в кома. Ако изпитвате подобни симптоми след прием на аспирин или други лекарства, съдържащи ацетилсалицилова киселина, е важно да се обадите на линейка възможно най-скоро..

За да се избегнат сериозни последици, по-добре е да се даде на детето аналог на аспирин, предназначен специално за лечение на бебета. Антипиретични и аналгетични свойства притежават лекарства като "Ибуфен", "Нурофен", "Еффералган", "Панадол". Изберете лекарство в зависимост от възрастта на детето.

Възможно е да се предпише аспирин на дете с настинка само след 14 години. Еднократна доза - 250 mg. Можете да давате не повече от 750 mg на ден. Някои производители посочват дозировката за деца на възраст от две години. Бебетата имат право да дават не повече от 100 mg ацетилсалицилова киселина. Лекарите обаче категорично не препоръчват да се прави това..

Странични ефекти

Какви негативни последици може да доведе употребата на аспирин.

Лекарството дразни лигавицата на стомаха. Ако приемате лекарството често, с течение на времето може дори да доведе до язва или чревно кървене..

Може да се интересувате и от информация за това какви етерични масла могат да се използват при настинки и хрема..

Аспиринът често води до алергии към него. Лекарите са запознати с такова понятие като "аспиринова астма". Това означава, че пристъпите на задух и задух се развиват поради приема на аспирин.

Нежеланите реакции при прием на това лекарство могат да се развият в следните случаи:

  1. Лечение с лекарството в детска възраст.
  2. Прием на лекарства при наличие на важни противопоказания, особено кървене и свръхчувствителност.
  3. Грешна доза от приема на лекарството.
  4. Комбиниране на медикаментозно лечение с други мощни лекарства.

Най-често приемът на това лекарство провокира гадене и повръщане. При продължителна употреба лекарството може да причини стомашно кървене, диария, обостряне на язви и загуба на апетит. В по-напреднали случаи лечението води до коремна болка, лошо храносмилане и чернодробна недостатъчност..

Алергичните реакции могат да включват обрив, сърбеж по кожата, повишено изпотяване, отоци и бронхоспазъм. В това състояние трябва спешно да се консултирате с лекар и да спрете терапията..

Когато децата се лекуват с това лекарство, те могат да развият синдром на Reye, както и остра форма на бъбречна или чернодробна недостатъчност. В по-напреднали случаи детето може да развие хепатит, гърчове и кома..

От страна на сетивата може да има влошаване на зрителната функция, загуба на слуха, шум в ушите, нефрит, както и развитие на така наречената "аспиринова астма".

В случай на предозиране на лекарството, хората могат да получат увреждане на слуха, шум в ушите

При продължително лечение човек може да промени химичния състав на кръвта, да развие остра сърдечна недостатъчност и признаци на интоксикация от аспирин (силно главоболие, замаяност, неразположение, повишена температура).

В случай на предозиране на аспирин, пациентът може да получи гадене и повръщане, объркване, ацидоза, сънливост и гърчове. Появява се и вътрешно кървене.

Лечението на предозиране с аспирин е симптоматично. Той осигурява промивка на стомаха, предизвикване на повръщане, прием на сорбенти и терапия за детоксикация.

Такава терапия винаги трябва да се провежда в болница под строгото наблюдение на лекар. Това важи особено за лечението на възрастни хора и пациенти с тежки хронични заболявания..

Какво е по-добро при настинки - аспирин или парацетамол?

Друго популярно средство за облекчаване на треска и болка е парацетамолът. Активната съставка е производно на фенацетин. Това е аналгетично антипиретично средство от групата на нестероидните противовъзпалителни средства, което поради бързото си усвояване в стомашно-чревния тракт не причинява сериозни последици. Действието на лекарството е да блокира циклооксигеназата в централната нервна система.

Парацетамолът се предлага под формата на таблетки, сироп, капсули, супозитории с различни дозировки на активната съставка. Лекарството се предписва за лечение на пациенти от всички възрасти. Когато избирате между аспирин и парацетамол, по-добре е да се даде предпочитание на втория вариант, ако е необходимо да се намали телесната температура или да се облекчи болката. Трябва да се помни, че производното на фенацетин има лек противовъзпалителен ефект. Ето защо е по-добре да не използвате това лекарство, за да премахнете болката в ставите..

Ацетилсалицилова киселина от това, което е и опасно ли е за здравето.

Отговори:

Ацетилсалициловата киселина има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие и се използва широко при треска, главоболие, невралгия и др. И като антиревматично средство. Противопоказания Язвата на стомаха и дванадесетопръстника и кървенето са противопоказания за употребата на ацетилсалицилова киселина и натриев салицилат. Употребата на ацетилсалицилова киселина също е противопоказана в случай на анамнеза за язвена болест, с портална хипертония, венозен застой (поради намаляване на съпротивлението на стомашната лигавица) и в нарушение на кръвосъсирването. Препаратите на ацетилсалицилова киселина не трябва да се използват при деца под 12-годишна възраст на фона на вирусни заболявания поради риск от синдром на Reye. [5] Аспиринът също не се използва при бронхиална астма, тъй като пациентите с бронхиална астма могат да получат така наречената аспиринова астма..

Алис

Аха ха ха - иначе е Аспирин - понижава температурата и разрежда кръвта в големи количества и може да причини вътрешно кървене при наличие на язва или ерозия :)))))))))

Олга Марусина

Аспиринът понижава температурата добре, но трябва да я пиете добре, да дъвчете добре и да пиете много течност, в противен случай можете да получите язва.

Катерина

Същият аспирин, но ако се приема неправилно, той заплашва язва на стомаха

Нереална звезда

това е аспирин, нищо особено опасно. Американците го пият по всякакви причини - той разрежда добре кръвта и съответно подобрява храненето и насищането на кръвта, органите и други неща с кислород. Използва се при настинки, при главоболие и др..

ФЕЙЛИ

Ацетилсалициловата киселина има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие. Той се използва широко при фебрилни състояния (повишена телесна температура), главоболие, невралгия (болка, разпространяваща се по нерва) и др., И като антиревматично средство. Противовъзпалителният ефект на ацетилсалициловата киселина се обяснява с нейното влияние върху процесите, протичащи във фокуса на възпалението. Антипиретичният ефект е свързан и с ефекта върху хипоталамусните (разположени в мозъка) центрове на терморегулация. Аналгетичният (обезболяващ) ефект се дължи на ефекта върху центровете на чувствителност към болка, разположени в централната нервна система. Странични ефекти: При използване на лекарството може да се развие обилно (обилно) изпотяване, да се появят шум в ушите и загуба на слуха, ангиоедем (алергичен) оток, кожни и други алергични реакции. Важно е да се има предвид, че при продължително (без лекарско наблюдение) използване на ацетилсалицилова киселина могат да се появят такива явления като диспептични разстройства (лошо храносмилане) и стомашно кървене; може да бъде засегната лигавицата не само на стомаха, но и на дванадесетопръстника. Така нареченият улцерогенен (причиняващ язва) ефект е характерен в различна степен за различни противовъзпалителни лекарства: кортикостероиди, бутадион, индометацин и др. Появата на стомашни язви и стомашни кръвоизливи с употребата на ацетилсалицилова киселина се обяснява не само с резорбтивния ефект (ефектът на веществото се проявява след неговото усвояване кръв) (инхибиране на факторите на кръвосъсирването и др.), но също и чрез директното му дразнещо въздействие върху стомашната лигавица, особено ако лекарството се приема под формата на нераздробени таблетки. Това се отнася и за натриевия салицилат. За да се намали улцерогенният ефект и да се предотврати развитието на стомашно кървене, ацетилсалициловата киселина трябва да се приема само след хранене, препоръчва се таблетите да се смилат добре и да се пие много течност (за предпочитане мляко). Има обаче индикации, че стомашно кървене може да се наблюдава и при прием на ацетилсалицилова киселина след хранене. За да намалят дразнещия ефект върху стомаха, те прибягват до прием на минерални алкални води или разтвор на натриев бикарбонат след ацетилсалицилова киселина. Поради ефекта върху агрегацията на тромбоцитите (адхезия), както и някои антикоагуланти (антикоагуланти) активност, периодично трябва да се извършват кръвни тестове по време на лечението с ацетилсалицилова киселина. При нарушения на съсирването на кръвта, особено при хемофилия (наследствено заболяване, проявяващо се с повишено кървене), може да се развие кървене. За ранно откриване на улцерогенно действие е необходимо периодично да се изследват изпражненията за наличие на кръв. Трябва да се има предвид, че под въздействието на ацетилсалицилова киселина ефектът на антикоагулантите (лекарства, инхибиращи съсирването на кръвта 8), понижаващите захарта лекарства (производни на сулфонилуреята) се увеличава, рискът от стомашно кървене се увеличава по време на приема на кортикостероиди (хидрокортизон, кортизон, дексаметазон и др. 583 8, 586 ) и нестероидни противовъзпалителни лекарства (натриев салицилат, ацелизин, салициламид, метил салицилат 7, 273, 288). На фона на лечението с ацетилсалицилова киселина страничните ефекти на метотрексат се усилват. Ефектът на диуретиците (фуроземид, верошпирон и др., 302) е донякъде отслабен. В случай на предозиране с лека интоксикация (отравяне), гадене, повръщане, болка в епигастриума (областта на корема, разположена директно под сближаването на ребрените дъги и гръдната кост), а също (особено при деца и пациенти в напреднала възраст) са възможни шум в ушите, световъртеж, главоболие, намалено зрение и слух. При значително предозиране, несъгласувано мислене, объркване, сънливост, колапс (рязък спад на кръвното налягане), треперене (треперене на крайниците), задух,

Даша Няма значение

Ацетисалицилова киселина yavl. антипиретик и болкоуспокояващо и е по-добре да се пие мляко, но често не се препоръчва да се използва, защото боли стомаха. Вместо ацетон. към-по-добре е да вземете Ибуклин. Но ацет. за тази употреба. за профилактика на тромботични усложнения при пациенти с миокарден инфаркт.

Как да приемате аспирин правилно?

Много възрастни избират да използват аспирин при настинки. Как да приемате това лекарство, за да избегнете негативни последици? Тъй като ацетилсалициловата киселина дразни лигавицата на стомаха, тя трябва да се приема само след хранене. Трябва да се спазва дозировката. Възрастните пациенти имат право да приемат 250-1000 mg аспирин наведнъж. Максималната дневна доза е 3 г. Между дозите на лекарството трябва да минат поне 4 часа..

Да се ​​откаже лечението с ацетилсалицилова киселина трябва да бъде, ако пациентът има следните противопоказания:

  • тенденция към вътрешно кървене;
  • пептична язва;
  • "Аспиринова" астма;
  • грип;
  • липса на витамин К в организма;
  • тромбоцитопения, хемофилия;
  • тежко чернодробно или бъбречно заболяване;
  • бременност, период на кърмене;
  • свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина.

Противопоказания

Бременните жени не трябва да приемат лекарството, тъй като то може да причини маточно кървене.

Изключително нежелателно е деца под 12 години да приемат аспирин, тъй като съществува риск от синдром на Reye. Това е сериозна патология, която се характеризира с увреждане на черния дроб, бъбреците и дори развитието на енцефалопатия. Болестта в най-тежките случаи може да бъде фатална.

Ако имате бронхиална астма или други заболявания на дихателната система от алергичен характер.

За списък на праховете от настинка и грип вижте тази статия..

Ако приемате таблетките със завидна редовност, кръвта може да спре да се съсирва нормално. В резултат се появява така наречената черна диария - следствие от стомашно-чревни кръвоизливи.

  • Аспиринът е забранен в случай на свръхчувствителност към лекарството.
  • В случай на хроничен ринит.
  • При свински грип това лекарство не трябва да се приема, тъй като в този случай има значителна вероятност от усложнения.
  • С бъбречна или чернодробна недостатъчност, включително хронична.
  • По време на бременност можете да приемате лекарството само ако има подходящо лекарско предписание за него.
  • Забранено е приемането на лекарства по време на кърмене. Не е допустимо попадането в тялото на детето с мляко.
  • В случай на анемия приемането на аспирин се препоръчва само според указанията на лекар..
  • Ако имате проблеми с щитовидната жлеза, трябва да внимавате, когато приемате лекарството..
  • При недостиг на витамин К аспиринът може да навреди на организма

Аспиринът при настинки може да се предпише в следните случаи:

  • когато температурата се повиши над 38, 5 градуса при възрастни и 38 градуса при деца;
  • детето трябва да е над 12 години;
  • при липса на съпътстващи патологии като улцеративни лезии на стомаха и дванадесетопръстника, хеморагичен васкулит, грип и други състояния, свързани с кървене;
  • при липса на бронхиална астма и други алергични състояния при пациента;
  • при липса на по-безопасни средства.

Когато използвате ацетилсалицилова киселина, както всички нестероидни противовъзпалителни лекарства, трябва да се придържате към определени правила за прием. Те се състоят в това, че за да се намали улцерогенният ефект, лекарството не се препоръчва да се консумира на гладно. Аспириновата таблетка трябва да бъде добре смачкана и измита с много течност, за предпочитане мляко.

Ако тези изисквания са изпълнени, аспиринът може да бъде важно лечение за състояния с повишени кръвни съсиреци. След като загуби позицията си на антипиретично средство, през последните години аспиринът стана широко разпространен, поради уникалния си ефект върху коагулационните свойства на кръвта..

Ацетилсалициловата киселина (аспирин) е най-често срещаното лекарство във всички аптечки в страната. Използва се като панацея за почти всички заболявания. Аспиринът се приема при главоболие и зъбобол, при втрисане и сърдечни проблеми.

Историята на използването му започва с най-древните основи на традиционната медицина. Нашите предци са използвали тинктура или отвара от върбова кора за облекчаване на болката и срещу топлина. През тридесетте години на осемнадесети век английският свещеник Е. Стоун се обръща към официалната медицина с подробно проучване на свойствата на върбовата кора.

Аспиринът се използва за:

  • Невралгия;
  • Главоболие;
  • Втрисане;
  • Простуда;
  • Повишена тромбоза;
  • Недостатъчно кръвоснабдяване на сърцето и мозъка.

Редовното приемане на това лекарство ще ви помогне да избегнете риска от инфаркт. Освен всичко друго, ацетилсалицилатът намалява риска от развитие на катаракта.

Днес ацетилсалициловата киселина може да се използва при настинки без температура, но само по указание на терапевт. Също така, допълнителни индикации за употребата на това лекарство са:

  1. Силно системно главоболие и мигрена.
  2. Болезненост, причинена от остри възпалителни процеси в организма.
  3. Остри възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат.
  4. Менструална повтаряща се болка при жените.
  5. Силен зъбобол при възрастни.
  6. Болка, която може да се появи при настинка, включително болка в ушите и дискомфорт в гърлото.
  7. Повишаване на телесната температура с инфекциозни заболявания при възрастни.

Като цяло това лекарство по някакъв начин се счита за универсален аналгетик, но трябва да се има предвид, че днес на фармакологичния пазар постоянно се появяват нови лекарства, които нямат толкова вредно въздействие върху организма и неговите системи..

Аспиринът често се използва за понижаване на телесната температура при инфекциозни заболявания

По този начин, аспирин за ARVI и грип не трябва да се приема в следните случаи:

  1. Склонност на човек към вътрешно кървене, както и наличието на вече съществуващи чревни кръвоизливи в тялото.
  2. Индивидуална непоносимост на пациента към активните вещества на това лекарство, както и свръхчувствителност към лекарства от групата на НСПВС. В това състояние на пациента се препоръчва да предписва по-безопасни лекарства, които могат да премахнат високата температура и болезненост, които често се случват при настинки..
  3. Едновременно лечение с други мощни лекарства.
  4. Наличието на бронхиална астма при хората.
  5. Тежки хронични заболявания. Сред тях е важно да се отбележи захарен диабет, който буквално „удря“ всички системи в човешкото тяло. В това състояние приемът на лекарства е категорично противопоказан..
  6. Поради много високия риск от синдром на Reye, както и влошаването на телесните системи, аспиринът не се използва за лечение на настинки и грип при деца на възраст под петнадесет години. По този начин, за облекчаване на треска и болка при деца под тази възраст, е много по-безопасно да се използват традиционни антипиретични лекарства като Парацетамол, Ибупрофен или Нурофен. Те се понасят добре и рядко причиняват странични ефекти..
  7. С повишено внимание и само по указание на лекар, това лекарство трябва да се използва за хора, страдащи от хронична чернодробна и хронична бъбречна недостатъчност.
  8. Пациенти в напреднала възраст трябва да се използват с повишено внимание..
  9. Остри заболявания на храносмилателната система, както и хронични патологии по време на обостряне. Особено опасно е да приемате това лекарство при стомашни язви..
  10. Периодът след наскоро претърпели сложни операции на кръвоносните съдове и сърцето.

Ацетилсалицилова киселина

Състав

Таблетката съдържа 0,1, 0,25 или 0,5 грама активно вещество, както и лимонена киселина (под формата на монохидрат) и картофено нишесте.

Формуляр за освобождаване

  • таблетки 0,1, 0,25 и 0,5 грама;
  • таблетките са опаковани в безклетъчни или контурни клетъчни опаковки №10х1, No10х2, No10х3.

фармакологичен ефект

Лекарството облекчава болката, температурата и възпалението, предотвратява агрегацията на тромбоцитите.

Фармакологична група: НСПВС.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ацетилсалицилова киселина - какво е това?

Ацетилсалициловата киселина е аспирин, салициловият естер на оцетната (етанова) киселина.

Формула на ацетилсалицилова киселина - (ASA) - C₉H₈O₄.

Код на OKPD 24.42.13.142 (ацетилсалицилова киселина, смесена с други лекарства).

Получаване на ASK

При производството на ASA се използва методът на естерификация на салициловата киселина с етанова киселина.

Фармакодинамика

Потискайки COX ензима, той нарушава производството на простагландини и производството на АТФ. Има антипиретично и противовъзпалително действие, инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Аналгетичният ефект се дължи както на централните, така и на периферните ефекти. При фебрилни условия той намалява температурата, като действа върху центъра за терморегулация.

Агрегацията и адхезията на тромбоцитите, както и образуването на тромби, са намалени поради способността на ASA да потиска синтеза на тромбоксан А2 (TXA 2) в тромбоцитите. Инхибира синтеза на протромбин (фактор II на кръвосъсирването) в черния дроб и - в доза над 6 g / ден. - увеличава PTV.

Фармакокинетика

Абсорбцията на веществото след поглъщане на лекарството е почти завършена. Полуживотът на непроменен ASA е не повече от 20 минути. TCmax ASA в кръвната плазма - 10-20 минути, общ салицилат, образуван в резултат на метаболизма - от 0,3 до 2,0 часа.

В състояние, свързано с албумин, около 80% от ацетилсалициловата и салициловата киселини се намират в плазмата. Биологичната активност продължава дори когато веществото е във форма, свързана с протеини.

Метаболизира се в черния дроб. Екскретира се през бъбреците. Екскрецията се влияе от рН на урината: когато се подкиселява, намалява, а когато се алкализира, се увеличава.

Фармакокинетичните параметри зависят от приетата доза. Елиминирането на материята е нелинейно. Освен това при децата на 1-ва година от живота, в сравнение с възрастните, протича много по-бавно.

Показания за употреба: какво помага на таблетките ацетилсалицилова киселина?

Показанията за употреба на ацетилсалицилова киселина са:

  • трескави състояния при заболявания с инфекциозен и възпалителен характер;
  • ревматоиден артрит;
  • ревматизъм;
  • възпалителна лезия на миокарда, която се причинява от имунопатологична реакция;
  • синдром на болка от различен произход, включително главоболие и зъбобол (включително главоболие, свързано със синдром на отнемане на алкохол), болка в ставите и мускулите, невралгия, мигрена, алгоменорея.

Също така, аспирин (или ацетилсалицилова киселина) се използва за профилактични цели със заплаха от тромбоза, тромбоемболия, ИМ (в случай на миокарден инфаркт, лекарството се предписва за вторична профилактика).

Противопоказания

Приемът на ASA е противопоказан за:

  • "Аспиринова" астма;
  • през периода на обостряне на ерозивни и язвени лезии на храносмилателния канал;
  • стомашно / чревно кървене;
  • авитаминоза К;
  • хемофилия, хипопротромбинемия, хеморагична диатеза;
  • дефицит на ензима G6PD;
  • портална хипертония;
  • отказ на бъбречна / чернодробна функция;
  • аортна дисекация;
  • по време на лечение с метотрексат (ако седмичната доза на лекарството надвишава 15 / mg);
  • подагрозен артрит, подагра;
  • бременност (първите три и последните три месеца са абсолютни противопоказания);
  • кърмене;
  • свръхчувствителност към АСК / салицилати.

Странични ефекти

Страничните ефекти от лечението с ASA могат да се проявят като:

  • гадене;
  • гастралгия;
  • анорексия;
  • алергични реакции;
  • диария;
  • тромбоцитопения;
  • ерозивни и язвени лезии на храносмилателния канал;
  • бъбречна и / или чернодробна недостатъчност.

При продължителна употреба се появява шум в ушите, остротата на слуха намалява, зрението е нарушено, появява се световъртеж и - при прием на високи дози - главоболие. Възможни са също кървене, хипокоагулация, повръщане, бронхоспазъм..

Ацетилсалицилова киселина, инструкции за приложение (Начин и дозировка)

При активен ревматизъм на възрастни пациенти се предписват от 5 до 8 g ASA на ден. За дете дозата се изчислява в зависимост от теглото. Обикновено тя варира от 100 до 125 mg / kg / ден. Честота на прилагане - 4-5 рубли / ден.

1-2 седмици след началото на курса, дозата за детето се намалява до 60-70 mg / kg / ден, за възрастни пациенти дозировката остава същата. Продължете лечението до 6 седмици.

Според инструкциите за употреба на ацетилсалицилова киселина, лекарството трябва да се оттегля постепенно в продължение на 1-2 седмици..

Ацетилсалициловата киселина при главоболие и като лек за треска се предписва в по-ниски дози. Така че, в случай на синдром на болка и фебрилни състояния, дозата на 1 доза за възрастен е от 0,25 до 1 g с честота на приложения от 4 до 6 рубли / дневно.

Трябва да се помни, че при главоболие ASA е особено ефективен, ако болката се предизвиква от повишаване на ICP (вътречерепно налягане).

За деца оптималната доза на доза е 10-15 mg / kg. Честота на приложенията - 5 рубли / ден.

Лечението не трябва да продължава повече от 2 седмици.

За да се предотврати тромбоза и емболия, АСК се приема 2-3 пъти на ден. 0,5 g всяка. За да се подобрят реологичните свойства (за разреждане) на кръвта, лекарството се приема дълго време по 0,15-0,25 g / ден.

За дете над петгодишна възраст еднократната доза е 0,25 g, четиригодишните деца имат право да дават 0,2 g ASA веднъж, двегодишните деца - 0,1 g, едногодишните - 0,05 g.

Забранено е да се дава ASA на деца от температура, която се повишава на фона на вирусна инфекция. Лекарството действа върху същите структури на мозъка и черния дроб като някои вируси и в комбинация с вирусна инфекция може да предизвика развитието на синдром на Рей при дете.

Приложение на ASA в козметологията

Маската за лице с ацетилсалицилова киселина ви позволява бързо да облекчите възпалението, да намалите подуването на тъканите, да премахнете зачервяването, да премахнете повърхностния слой на мъртвите клетки и да отпушите запушените пори.

Лекарството изсушава добре кожата и се разтваря перфектно в мазнини, което го прави препоръчително да се използва като лек срещу акне: таблетките, навлажнени с вода, се нанасят върху възпалените елементи на лицето или се добавят към състава на маски за лице.

Ацетилсалициловата киселина при акне действа добре, когато се комбинира с лимонов сок или мед. Ефективен при кожни проблеми и глинена маска.

За да се приготви лимоново-аспиринова маска, таблетките (6 броя) просто се стриват с прясно изцеден сок, докато се получи хомогенна маса. След това лекарството се прилага точково върху възпалените пъпки и се оставя върху тях, докато изсъхне..

Маската с мед се приготвя, както следва: таблетките (3 парчета) се навлажняват с вода и след това, когато се разтворят, се смесват с 0,5-1 лъжица (чаена лъжичка) мед.

За приготвяне на глинена маска, 6 натрошени таблетки ASA и 2 чаени лъжички (чаени лъжички) бяла / синя глина трябва да се смесят с топла вода.

Предозиране

Предозирането може да е резултат от:

  • дългосрочно лечение на ASA;
  • еднократна инжекция на твърде висока доза от лекарството.

Признак за предозиране е синдромът на салицилизъм, проявяващ се с общо неразположение, хипертермия, шум в ушите, гадене, повръщане.

В случай на предозиране на ASA, жертвата трябва незабавно да бъде хоспитализирана. Измиват стомаха му, дават му активен въглен, проверяват KOS.

В зависимост от състоянието на CBS и баланса на водата и електролитите може да се предпише прилагането на разтвори на натриев лактат, натриев цитрат и натриев бикарбонат (като инфузия).

Ако рН на урината е 7,5-8,0 и плазмената концентрация на салицилати надвишава 300 mg / l (при дете) и 500 mg / l (при възрастен), се изисква интензивна терапия с алкални диуретици.

При тежка интоксикация се извършва хемодиализа; попълнете загубата на течности; предписват симптоматично лечение.

Взаимодействие

Повишава токсичността на барбитурови лекарства, валпроева киселина, метотрексат, ефектите на пероралните хипогликемични лекарства, дигоксин, наркотични аналгетици, трийодтиронин, сулфаниламидни лекарства.

Отслабва ефектите на диуретиците (щадящи калий и контур), антихипертензивни лекарства от групата на АСЕ инхибиторите, ефекта на урикозуричните лекарства.

Когато се използват едновременно с антитромботични лекарства, тромболитици, индиректни антикоагуланти увеличава риска от кървене.

GCS засилва токсичния ефект на ASA върху лигавицата на храносмилателния канал, увеличава неговия клирънс и намалява плазмената концентрация.

Когато се използва едновременно с Li соли, той увеличава плазмената концентрация на Li йони+.

Укрепва токсичния ефект на алкохола върху лигавицата на храносмилателния канал.

Условия за продажба

OTC дозатор.

Рецепта на латински (пример):

Rp: Киселини ацетилсалицилици 0,5
Д. т. д. N 10 в табл.
S. 1 таблетка 3 р. / Ден след хранене, с много вода.

Условия за съхранение

Таблетките трябва да се съхраняват на сухо място при температури под 25 ° C.

Срок на годност

специални инструкции

Лекарството трябва да се използва с повишено внимание при хора с бъбречни и чернодробни патологии, бронхиална астма, с повишено кървене, декомпенсирана ХСН, по време на лечение с антикоагуланти, както и при хора с анамнеза за ерозивни и улцерозни лезии на храносмилателния тракт и / или стомашно / чревно кървене.

Дори в малки дози ASA намалява отделянето на пикочна киселина, което при предразположени пациенти може да предизвика остър пристъп на подагра.

Когато приемате високи дози ASA или необходимостта от продължително лечение с лекарството, е необходимо редовно да се следи нивото на хемоглобина и да се наблюдава от лекар.

Като противовъзпалително средство, използването на ASA в доза 5-8 g / ден. ограничено поради повишения риск от нежелани реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

За да се намали кървенето по време на операцията и в следоперативния период, приемът на салицилати се спира 5-7 дни преди операцията.

Когато приемате ASA, трябва да се помни, че това лекарство може да се приема не повече от 7 дни за облекчаване на болката, без да се консултирате с лекар. Като антипиретично ASA е разрешено да се пие не повече от 3 дни.

Химични свойства на веществото

По време на кристализация на ASA се образуват безцветни игли или моноклинни полиедри с леко кисел вкус. Кристалите са стабилни на сух въздух, но с увеличаване на влажността те постепенно се хидролизират до салицилова и оцетна киселини.

Веществото в чист вид е бял кристален прах и практически без мирис. Появата на миризма на оцетна киселина е индикация, че веществото е започнало да се хидролизира.

ASA претърпява естерификация под действието на алкални бикарбонати, алкални хидроксиди, както и във вряща вода.

ASA слабо разтворим във вода, разтворим в хлороформ и етер, лесно разтворим в 96% етанол. Разтворимостта на ASA във вода / водна среда е силно повлияна от нивото на рН: колкото по-висока е алкалността на разтворителя, толкова по-лесно се разтваря веществото.